Zabawy dla dziesięciolatków. Jak zorganizować czas dzieciom w domu?

Zabawy dla dziesięciolatków to nie lada wyzwanie dla rodziców. Muszą być wciągające, kreatywne i dobrze by posiadały element edukacyjny. Sprawdź, nasze propozycje na zabawy z dzieckiem w domu.

Zabawy z dzieckiem w domu: co jest ważne?

Zabawy z dzieckiem w domu to bardzo ważny element wychowawczy. Jest ona motorem rozwoju psychicznego, fizycznego i emocjonalnego. Warto więc zawsze wspierać dziecko w jego aktywnościach. I tu ważne: wspierać nie wyręczać. Niezmiernie istotne jest, aby dziecko zdobywało nowe umiejętności samodzielnie. Rolą rodziców lub opiekunów jest pomaganie i ukierunkowanie, które jednak musi zachowywać pewne granice. 

W przypadku młodszych dzieci jest nieco łatwiej. Istnieje mnóstwo zabawek i porad, co do tego jak bawić się z niemowlętami i maluszkami w wieku przedszkolnym. W przypadku starszych dzieci jest już zdecydowanie trudniej. Zabawy dla dziesięciolatków muszą odpowiadać ich zainteresowaniom i sprawiać, że zechcą się zaangażować.

Zobacz też: Książki dla 10-latki: najciekawsze propozycje dla dziewczynek w wieku dziesięciu lat

Pomysły zabaw dla dzieci: gry planszowe wracają do łask

Pomysły zabaw dla dzieci powinny przede wszystkim skupiać się na tym, aby trzymać je z dala od komputera czy tabletu. To właśnie urządzenia elektroniczne są zmorą dzieci wychowywanych we współczesnych czasach. Długie godziny spędzane przed ekranem niszczą wzrok, powodują bezsenność, sprzyjają nadwadze. Zaburzają także rozwój emocjonalny, gdyż ograniczają bezpośrednie kontakty z rówieśnikami. 

Doskonałym zamiennikiem dla gier komputerowych są wracające do łask planszówki. Pięknie wydane, ciekawe i wciągające potrafią zorganizować dzieciom i rodzicom długie godziny. Gry planszowe oferują zróżnicowaną tematykę. Znajdziemy zarówno te strategiczne, jak i logiczne czy losowe. Planszówki te przeważnie posiadają też walor edukacyjny. Wystarczy przytoczyć tu kilka tytułów o podbudowie historycznej, jak Pan tu nie stał czy wielokrotnie nagradzana Kolejka. Takie gry dają nie tylko świetną zabawę, ale także pozwalają przybliżyć dzieciakom realia sprzed lat. 

Pomysły na zabawy dla dzieci: co można robić w domu?

Jesień i zima to czas, kiedy dzieci w wolnych chwilach nudzą się. Niesprzyjająca aura sprawia, że popołudnia spędzają w domu snując się bez celu i komunikując wszem i wobec, ze się nudzą. Jakie pomysły na zabawy dla dzieci zawsze się sprawdzają? Przede wszystkim postarajmy się zaangażować dzieci w prace domowe. To, co dla rodziców jest zwykłym obowiązkiem, dla dzieci może stanowić niezwykła frajdę. Dlatego organizujmy wspólne gotowanie, pracę w ogródku, szydełkowanie itp. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu, ale również zdobycie nowych umiejętności.

Jeśli pociechy nie garną się do prac domowych, wówczas można zaproponować im bardziej tradycyjne zabawy dla dziesięciolatków, jak np.:

  • poszukiwacze skarbów - wystarczy ukryć kilka łakoci w różnych miejscach w domu, a następnie polecić dziecku stworzenie mapy, która przybliży je do znalezienia schowanych drobiazgów
  • budowanie bazy - zabawa, która towarzyszy wszystkim pokoleniom i pochłania wiele czasu i sił potrzebnych na stworzenie idealnego namiotu
  • tor przeszkód - tworzymy w mieszkaniu tor z różnych przeszkód (krzesła, fotele, stół) i pokonujemy go jak najszybciej
  • budowanie ludzików i innych kształtów z kasztanów czy ciastoliny to zajęcie bardzo lubiane przez dzieci i jednocześnie kreatywne
  • tańce - w sieci można znaleźć mnóstwo układów tanecznych, które można spróbować odtworzyć wraz z dziećmi w domu
  • konkurs plastyczny - kto namaluje najpiękniejszy obrazek ten wygrywa trofeum kasztanowe!
  • budowanie osady/miasta z klocków.

Zobacz też: Kasztany: co z nich zrobić? Wąż emocji, nauka literek, a może tradycyjne ludziki?

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu
Więcej o: