Kasztany: co z nich zrobić? Wąż emocji, nauka literek, a może tradycyjne ludziki?

Rozpoczyna się właśnie sezon na kasztany. Co z nich zrobić? Szukasz pomysłu na domową nudę? Wybierz się na kasztanową wyprawę i sprawdź nasze propozycje na wspólną zabawę z dzieckiem. Gdy za oknem pada, w domu nie musi być smutno!

Kasztany- naturalne zabawki z osiedlowej uliczki 

Życie w stylu EKO wchodzi nam w krew, staramy się odżywiać naturalnie, kupujemy odzież Eco Aware, segregujemy śmieci i oszczędzamy prąd oraz wodę. Wielu rodziców idzie o krok dalej i szczególnie uważnie przygląda się dziecięcym zabawkom, omijając starannie plastik. Z drugiej strony nie wszystkich stać na drewniane klocki i inne ekologiczne produkty. Tymczasem doskonałą alternatywą dla eko zabawek mogą być ogólnodostępne żołędzie lub kasztany. To zabawa za zero złotych, poprzedzona rodzinną wyprawą. Dzieciaki uwielbiają wspólne projekty z rodzicami, dlatego jeśli szukasz pomysłu na leniwą sobotę zaproś najbliższych na spacer po kasztany. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych propozycji na to, jak dary natury można wykorzystać we wspólnej zabawie.

Zobacz też: Ludziki i zwierzątka z kasztanów to świetna zabawa dla dzieci na jesień - jak je zrobić?

Co się robi z kasztanów? Sprawdź, jak zrobić Węża Emocji z kasztanów!

To bardzo prosta zabawa, wystarczy dobrej jakości marker i kilka kasztanowych kulek, następnie prosimy malucha, aby narysował na kasztanach różne minki. Kasztanowe twarze mają odzwierciedlać emocje, to doskonały wstęp do rozmowy na temat złości, radości czy smutku. Warto poprosić dziecko, aby opowiedziało w jakich sytuacjach czuje takie właśnie emocje. Następnie z kasztanów układamy węża, który doskonale pokaże nam, że nie zawsze będziemy mieć dobry nastrój.

Co jeszcze można zrobić z kasztanów? Pierwsze skojarzenie większości z nas to popularne ludzki, poniżej podrzucamy kilka pomysłów na ludzikową armię home made. 

Ozdoby z kasztanów DIY - poprzebierane ludziki 

Jest to kolejna ciekawa alternatywa dla plastikowych lalek, które kosztują często majątek i są gotowym produktem, gdzie nie ma miejsca na dziecięcą kreatywność. Tymczasem tradycyjne ludziki to długie godziny wspólnej zabawy i morze możliwości. Poniżej mini przewodnik jak zrobić takie ludziki: 

Co będzie nam potrzebne do wykonania ozdób z kasztanów DIY?

 • siatka kasztanów, 
 • zapałki, 
 • klej lub taśma klejąca,
 • skrawki materiałów, 
 • cyrkiel lub ostry śrubokręt. 

Jak wykonać ozdobne ludziki z kasztanów DIY krok po kroku?

 1. Rodzic nawierca w kasztanach mini otwory.
 2. Dziecko wkłada do nich zapałki, oraz zakłada na kasztanowe główki czapeczki.
 3. Następnie czas na wspólne wycinanki z materiałów: kolorowe peleryny, włosy z włóczki, korkowe buty. To wszystko można zrobić samemu, z tego co akurat mamy w domu.
 4. Później czas na rewię mody. Gdy wszystkie ludzki stoją stabilnie o własnych nogach, czas na dodanie kolejnych części garderoby. 
 5. Na koniec warto kasztanową armię uwiecznić na pamiątkowych fotografiach. 

Co zrobić z kasztanów? Ludziki i zwierzaki! Zdjęcie ilustracyjneCo zrobić z kasztanów? Ludziki i zwierzaki! Zdjęcie ilustracyjne Lobroart/shutterstock.com

Ozdoby z kasztanów dla dzieci - literki 

Jesień to sezon, kiedy to rodzice często przejmują obowiązek nauki swoich pociech. Różne infekcje sprawiają, że maluchy opuszczają zajęcia w szkole lub w przedszkolu. Jak miło spędzić czas i nadrobić szkolne zaległości? Ozdoby z kasztanów dla dzieci mogą w ciekawy sposób połączyć naukę z zabawą. Wystarczy ponownie użyć markera, tylko tym razem zamiast emocji maluchy będą malować literki. Następnie czas na pierwsze samodzielnie słowa. Kasztany można wykorzystać też do nauki cyferek oraz prostych równań matematycznych na zasadzie: wskaż, na której kupce jest więcej kasztanów i postaw pomiędzy nimi odpowiedni znak: mniej, więcej, równo. 

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu

Ozdoby z kasztanów do domu. Kolorowy wieniec 

To takie trochę dwa w jednym: fajna zabawa i ciekawa ozdoba z kasztanów do domu. Poniżej prezentujemy jak krok po kroku zrobić jesienny wieniec, którym można udekorować drzwi lub stół. 

Co będzie nam potrzebne?

 • Baza ze styropianu- można ją kupić w kwiaciarni, na giełdzie kwiatowej lub w sklepie papierniczym.
 • Klej w pistolecie na gorąco. 
 • Kolorowa wstążka. 
 • Spray srebrny lub złoty. 

Jak wykonać wieniec?

 1. Kilka kasztanów malujemy przy pomocy sprayu, można użyć też kilku kolorowych szyszek. 
 2. Następnie przyklejamy po kolei kasztany do bazy. 
 3. Czekamy aż całość wyschnie i przywiązujemy wieniec kokardą. 

Wykonywanie ozdób z kasztanów to miła rozrywka, do której warto zaprosić całą rodzinę. Takie ozdoby home made nie tylko przystroją nasze wnętrze, a dzieciom zapewnia fantastyczną zabawę, ale będą też doskonałym tłem do jesiennej sesji zdjęciowej.

Zobacz też: Książki o ptakach. Publikacje, które zdobędą serca miłośników świata przyrody

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.