Zabawy na urodziny - o czym warto pamiętać?
Zabawy na urodziny muszą być ciekawe i różnorodne. Za organizację przyjęcia urodzinowego dla naszego dziecka warto zabrać się przynajmniej miesiąc wcześniej. Oto lista rzeczy i spraw, które trzeba wcześniej przemyśleć i przygotować:
- Lista gości.
- Zaproszenia - możemy wybrać gotowe lub przygotować własnoręcznie wraz z dzieckiem.
- Tort i przekąski.
- Miejsce - dom, ogród.
- Motyw przewodni przyjęcia np. księżniczki i rycerze, postacie z bajek, kosmos, dinozaury itp.
- Gry, zabawy, konkursy.
- Niezbędne rekwizyty np. sprzęt do karaoke, pudełka, przebrania itp.
- Drobne upominki dla uczestników zabaw.
Zabawy dla dzieci na urodziny - czym się powinny charakteryzować?
Zastanawiając się nad scenariuszem przyjęcia, musimy wziąć pod uwagę wiek uczestniczących w nim dzieci oraz miejsce - czy będzie to dom, czy też zabawa będzie odbywała się na zewnątrz. Niektóre zabawy dla dzieci na urodziny mogą okazać się zbyt ''brudzące'' dla otoczenia, lub też będą wymagały dużej przestrzeni.
Organizowane zabawy powinny być atrakcyjne dla dzieci, dostosowane do ich wieku i możliwości. Solenizant może nam podpowiedzieć, w co lubią bawić się zaproszeni przez niego goście. Jednak na ten dzień odkładamy na bok tablet, komórki i bajki na telewizorze. Zabawy dla dzieci na urodziny mają być na tyle urozmaicone i atrakcyjne, aby uczestnikom przyjęcia zabrakło czasu na nudę.
Zabawy dla dzieci na urodzinach: propozycje na zabawy w domu
Jeżeli nasze przyjęcie ze względu na pogodę, brak odpowiedniego miejsca na zewnątrz lub po prostu z wyboru, w całości będzie odbywało się w mieszkaniu, to odpowiednio wcześnie wydzielmy miejsce na zabawę dla dzieci i przygotujmy niezbędne przedmioty. Poniżej przedstawiamy propozycje na zabawy dla dzieci na urodzinach urządzanych w domu:
- Zgadnij, które to dziecko? - jedno z dzieci stoi tyłem do pozostałych i na podstawie opisu wyznaczonej osoby z grupy ma za zadanie zgadnąć, o które dziecko chodzi. Nie podajemy imienia, jedynie kilka cech np. czerwony sweterek, warkocze, niebieskie buty. Po prawidłowej odpowiedzi zgadujący odwraca się do dzieci i wyznacza swojego następcę.
- Zabawa w ciepło zimno - wyznaczone dziecko wychodzi z pokoju, gdy po chwili wraca, ma za zadanie znaleźć ukryty przedmiot, zaś reszta dzieci jedynie przy użyciu słów ''ciepło'' lub ''zimno'' odpowiednio je nakierowują. Oczywiście wcześniej musimy powiedzieć szukającemu, co to jest za rzecz.
- Malowanie autoportretów - do tej zabawy potrzebujemy dużych kartek papieru np. pakowego. Dziecko kładzie się na kartce, zaś inne ma za zadanie obrysować kontury jego ciała - i na odwrót. Następnie dzieci uzupełniają swój autoportret.
- Zgadnij, co jesz - na talerzyku rozkładamy cząstki owoców, warzyw, czekoladę, chrupki. Dziecko, któremu zasłaniamy oczy np. apaszką, ma za zadanie zgadnąć jaki przysmak otrzymało do jedzenia. Osobą karmiącą niech będzie inne dziecko z grupy. Wcześniej upewnijmy się, że żadne dziecko nie jest uczulone na serwowany pokarm.
- Co to za zwierzę? - zadanie dla dzieci już umiejących czytać. Na karteczkach zapisujemy nazwę zwierzęcia np. lew, krowa, małpa. Następnie każde z dzieci wychodzi przed grupę, a pozostali mają za zadanie jedynie z opisu zgadnąć, o jakie zwierzę chodzi.
- Kto zniknął? - jedno z dzieci wychodzi z pokoju, w tym czasie dziecko z pozostałej grupy chowa się np. za szafą, za łóżkiem, za zasłoną. Po powrocie dziecko, które wyszło, ma za zadanie zgadnąć kogo brakuje.
- Głuchy telefon - dzieci siadają lub stają obok siebie. Pierwsza osoba przekazuje kolejnej wymyślone zdanie, ta osoba przekazuje je następnej itd. Końcowy efekt zazwyczaj bardzo różni się od oryginału.
- Gorące krzesła - w pokoju ustawiamy krzesła w ilości o jedno mniejszej od liczby uczestników. Puszczamy muzykę, gdy ucichnie, dzieci muszą szybko usiąść na krześle. Sukcesywnie odejmujemy po krześle. Wygrywa osoba, która zawsze zajmie miejsce.
- Tworzenie mumii - do tej zabawy potrzebne będą rolki papieru toaletowego. Dzieci wybierają osobę, która stanie się mumią i jak najdokładniej owijają ja papierem.
- Kalambury - dziecko losuje karteczkę z tytułem bajki i wyłącznie za pomocą gestów ma pokazać, o jaką bajkę chodzi.
- Taniec na gazecie - dzieci dobierają się w pary i tańczą w rytm muzyki. Co jakiś czas muzyka milknie, a gazeta zmniejsza swoją powierzchnię. Dzieci nie mogą jednak wyjść poza swoją gazetę. Wygrywa para, która najdłużej się na niej utrzyma.
- SPA - propozycja dla nastolatek, które zaczynają eksperymenty z makijażem i kosmetykami.
- Karaoke - potrzebujemy podkładu muzycznego i kartek z tekstami piosenek. Do zabawy mogą włączyć się również dorośli.
- Gry planszowe, zabawy ciastoliną, tworzenie figurek z masy solnej
Zobacz wideo
Zobacz też zabawę w magnesowe wyścigi samochodów
Zabawy na przyjęcie urodzinowe dla dzieci - w co się bawić na zewnątrz?
Gdy pogoda dopisuje, a my dysponujemy odpowiednio dużym podwórkiem, to z powodzeniem możemy je wykorzystać na zabawy na przyjęcie urodzinowe dla dzieci. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu z pewnością sprawią wiele frajdy dzieciakom, zaś my unikniemy bałaganu w domu. Oto kilka pomysłów na zabawy na przyjęcie urodzinowe dla dzieci odbywające się na dworze:
- Bieg z przeszkodami - w dwóch liniach ustawiamy rozmaite przeszkody np. oponę, koło, ławeczkę, stołek. Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Wygrywa ta, która pierwsza skończy bieg i dotrze do mety.
- Zabawa w malarza - w pudełku umieszczamy karteczki z imionami dzieci. Jedno z nich losuje karteczkę i rysuje portret tej osoby. Pozostałe dzieci muszą zgadnąć, które dziecko widnieje na portrecie.
- Zabawa w chowanego - dzieci ukrywają się na wyznaczonym, ogrodzonym terenie, a wyznaczona osoba ma za zadanie je odnaleźć. Wygrywa osoba, która zostanie znaleziona jako ostatnia.
- Gdzie jest skarb? - dzieci otrzymują mapę z zaznaczonym miejscem ukrycia skarbu (mogą to być czekoladowe monety czy kuferek ze słodyczami) i niewielkimi wskazówkami umożliwiającymi jego odnalezienie.
Konkursy na urodziny - w co jeszcze można się bawić?
Pomysłów na konkursy na urodziny jest mnóstwo. Może to być np. konkurs na najbardziej oryginalne przebranie, najlepiej przyozdobioną babeczkę, najśmieszniejszy autoportret - wszystko zależy od naszej wyobraźni i zainteresowań dzieci. Miłym zakończeniem każdego konkursu będą nagrody dla jego uczestników. Ważne, aby w trakcie trwania konkursów żadne dziecko nie poczuło się pominięte.