Gry dla dzieci: które gry warto podsunąć dziecku?

Gry dla dzieci to tak wielki obszar, że trudno się w nim połapać większości rodziców. Co miesiąc na rynku pojawiają się nowości. Które z nich są wartościowe i pomocne w rozwoju dziecka?

Bezpieczne gry dla dzieci: jak sprawdzić czy gra jest odpowiednia dla dziecka?

Rynek gier dla dzieci, czy to komputerowych, czy przeznaczonych na konsole jest tak wielki, że trudno za nim nadążyć. Jeśli jednak rodzicom zależy na tym, aby w ich domu znajdowały się tylko bezpieczne gry dla dzieci, koniecznie powinni każdorazowo sprawdzać, jaki tytuł kupują swoim podopiecznym. Niestety, ale w tym zakresie kontrola jest jedynym sposobem na zapanowanie nad tym w co grają dzieci. Pierwszym krokiem przed zakupem gry powinno być sprawdzenie dla gracza w jakim wieku jest ona przeznaczona. Następnie koniecznie zapoznajmy się z opisem, który może zdradzić, czy w danej grze występują epizody ukazujące agresję i przemoc. 

Zobacz też: Układ Słoneczny dla dzieci - jak zrobić go samodzielnie?

Gry online dla dzieci: co można znaleźć w sieci?

Dzieciaki mogą także korzystać z gier online dla dzieci dostępnych na różnego typu stronach internetowych. Kontrolowanie w tym przypadku ich treści jest nieco utrudnione, jednak rodzice nie powinni się poddawać. Warto zainstalować w komputerze programy do kontroli rodzicielskiej, co zabezpieczy przed ewentualnym przedostaniem się treści nieodpowiednich dla dziecka.

Gry online dla dzieci są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy zarówno gry strategiczne, zręcznościowe, logiczne, jak i tradycyjne wyścigi. Wszystko zależy od tego jakie są oczekiwania naszych dzieci. Pamiętajmy jednak zawsze, aby ściśle przestrzegać czasu wyznaczonego na granie w gry. Zbyt wiele czasu spędzonego przed ekranem niekorzystnie działa na oczy i postawę dziecka, a także sprawia, że niechętnie podejmuje ono inne aktywności fizyczne niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Gry dla dzieci online: najpopularniejsze tytuły

W sieci dostępne jest mnóstwo gier online dla dzieci. Które z nich są najpopularniejsze? Jakie warto podsunąć naszym maluchom? Oto kilka tytułów:

 • Ślimak BOB - ślimak poszukuje domu, a gracz musi mu w tym pomóc; gra ma charakter przygodowy, ale wymaga też sporego poziomu zręczności i koncentracji
 • Temple Run 2 to gra, gdzie gracz porusza biegaczem pokonującym niezliczone ilości przeszkód; dobrze wpływa na koncentrację i rozwój motoryczny
 • Słodkie dzieciaki: Znajdź różnicę to gra, która ma na celu rozwijanie spostrzegawczości u dzieci
 • Bubble Shooter, czyli gra zręcznościowa polegająca na zbijaniu grup bąbelków
 • Endless Lake to również gra zręcznościowa, w której chodzi o pokonanie jeziora bez zamoczenia się

Oczywiście jest to dosłownie kilka gier online dla dzieci spośród setek dostępnych, ciekawych tytułów dopasowanych do potrzeb graczy w różnym wieku.

Gry planszowe dla dzieci: powrót do klasycznych tytułów

Choć większość dzieci preferuje gry komputerowe to jednak dzięki zabiegom ich rodziców coraz więcej z nich sięga po klasyczne gry planszowe dla dzieci. Są one rozwijające i ciekawe, a co więcej, godziny spędzone przy planszy sprawiają, że rodzice mają okazję na wspólne spędzanie czasu wraz dziećmi. Bez wątpienia w każdym domu powinny znaleźć się takie planszówki, jak:

 • Chińczyk
 • Warcaby
 • Monopoly
 • Scrabble
 • Rummikub
 • 5 sekund
 • Dobble
 • Dixit

Zobacz też: Zabawy dla najmłodszych. Ciekawe formy spędzania czasu z dzieckiem

Gry dla małych dzieci: gdzie je znaleźć i jak wybrać?

W sieci można znaleźć mnóstwo gier przeznaczonych dla małych dzieci. Dostępne są one na witrynach stacji telewizyjnych nadających programy dla najmłodszych, a także na specjalnych portalach z grami dla najmłodszych. Treści takich gier są dopasowane do wieku dzieci, a po stronie rodziców pozostaje jedynie kontrolowanie czasu spędzanego przez milusińskich przed ekranem. W nadzorowaniu treści natomiast, pomocne są aplikacje do kontroli rodzicielskiej, które nie dopuszczają do zetknięcia się dziecka z materiałami ukazującymi przemoc lub treści erotyczne.

Wśród dostępnych gier dla małych dzieci znajdziemy mnóstwo tych, gdzie bohaterami są postacie z ulubionych bajek, jak np. Bob Budowniczy, Świnka Peppa, Smerfy. Każdy maluch z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Zobacz wideo Zobacz, co dzieci sądzą o dyskietkach
Więcej o: