Układ Słoneczny dla dzieci - jak zrobić go samodzielnie?

Układ Słoneczny to bardzo abstrakcyjne pojęcie dla dzieci. Aby ułatwić zrozumienie jego funkcjonowania, warto wraz z dzieckiem samodzielnie przygotować model układu planetarnego.

Układ Słoneczny: co to takiego?

Układ Słoneczny, zwany jest inaczej układem planetarnym. Znajduje się w galaktyce Drogi Mlecznej. W jego skład wchodzi Słońce i powiązane z nim ciała niebieskie: planety i ich księżyce, planety karłowate, a także planetoidy, komety i meteoroidy. Astronomia, która zajmuje się badaniem m.in. układu planetarnego jest interesującą, ale również skomplikowaną dziedziną. Kryje w sobie wiele zagadek i ciekawostek, które mogą zainteresować już najmłodsze dzieci. Ważne by jednak odpowiednio je zachęcić do poznawania tajemnic kosmosu

Zobacz też: Książki o kosmosie. Najlepsze propozycje dla młodych odkrywców przestrzeni kosmicznych

Planety Układu Słonecznego dla dzieci

Znajomość planet Układu Słonecznego to duże wyzwanie dla dzieci. Aby pomóc im w zaznajomieniu się z ich nazwami, położeniem i wielkością warto posłużyć się sprawdzonymi sposobami. Dobrą metodą jest:

  • wysłuchanie jednej z piosenek o Układzie Słonecznym, które można znaleźć np. w internecie; jest to szczególnie dobry sposób dla najmłodszych dzieci, które zdecydowanie lepiej zapamiętują i kojarzą informacje podane im przejrzyście, a jednocześnie z użyciem rymów i melodii
  • wyposażenie się w kolorowy poster - plakaty obrazujące przybliżony wygląd Układu Słonecznego są idealne zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które są wzrokowcami; analiza plakatu pozwoli łatwiej zrozumieć to jak zbudowany jest układ planetarny i które z planet są bliższe, a które dalsze Słońcu
  • skorzystanie z zabawki (modelu czy układanki) pokazujące planety układu; to rozwiązanie skierowane jest do starszych dzieci, które będą w stanie samodzielnie odtworzyć z pamięci budowę układu planetarnego.
Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Jakie planety znajdują się w Układzie Słonecznym?

Aby łatwiej zapamiętać, to jakie planety znajdują się w Układzie Słonecznym warto skorzystać z jednego z wierszyków, które służą jako technika ułatwiająca zapamiętywanie. Poniżej znajdziesz przykład rymowanki autorstwa Ewy Dafner, która nie tylko pozwoli zapamiętać nazwy planet, ale również ich kolejność:

Układ Słoneczny z butów wyrywa: SŁOŃCE i osiem planet ukrywa! Najpierw na scenę wjeżdża MERKURY, co ma na sobie dziwne struktury! Potem WENUS sunie śmiało - ta urody ma niemało! Tuż za WENUS - stoi ZIEMIA - na niej ciągle się coś zmienia! MARS kolejną jest planetą - nie pomylcie go z kometą! Wielki JOWISZ za nim bieży - temu podziw się należy! Jest i SATURN w swym pierścieniu, za JOWISZEM krąży w cieniu! Za SATURNEM, URAN znajdziesz. Potem NEPTUN Cię dopadnie! NEPTUN to ostatni obiekt, co w układzie ma swój obieg!

Dobrym sposobem na pozyskanie i utrwalenie wiedzy o Układzie Słonecznym jest także samodzielne przygotowanie modelu Układu Słonecznego. Warto wykorzystać dostępne w domu materiały. Najważniejsze w przygotowywaniu modelu jest zachowanie proporcji w zakresie wielkości planet. Ustalmy już na początku jakiej wielkości model chcemy przygotować i w zależności od tego dobierajmy odpowiednie materiały. Np. jeśli Jowisz będzie nam obrazowała piłeczka do tenisa odpowiednio pomalowana, wówczas Ziemia nie może być większa niż kulka, która umieszczana była w myszkach komputerowych przed laty. Zachowanie przybliżonej skali pozwoli uzmysłowić sobie wielkość Układu Słonecznego. 

Jak zrobić samodzielnie Układ Słoneczny? Dobrym pomysłem jest użycie różnej wielkości piłek. Zdjęcie ilustracyjneJak zrobić samodzielnie Układ Słoneczny? Dobrym pomysłem jest użycie różnej wielkości piłek. Zdjęcie ilustracyjne MvanCaspel/shutterstock.com

Największa planeta Układu Słonecznego: Jowisz

Dobrym sposobem na poznawanie tajników astronomii przez jej małych pasjonatów jest podsuwanie im różnych ciekawostek - dzieci średnio przywiązują uwagę do suchych danych czy liczb. Zdecydowanie łatwiej zapamiętują za to informacje, które mają wyjątkowy charakter i zapadają w pamięć. Warto rozpocząć poznawanie interesujących zagadnień z zakresu astronomii od tych dotyczących największej planety Układu Słonecznego - Jowisza. Jest to piąta planeta w kolejności licząc od Słońca. Składa się w całości z gazów: w 3/4 z wodoru i w 1/4 z helu. I tyle jeśli chodzi o podstawowe fakty. A teraz garść ciekawostek:

  • na Jowiszu dzień trwa najkrócej - obrót planety wokół własnej osi trwa jedynie 9 godzin i 55 minut
  • Jowisz nie posiada powierzchni, gdyż składa się z samych gazów i cieczy
  • dotąd obok Jowisza przeleciało aż 7 misji kosmicznych.

Zobacz też: Wirtualny spacer po Centrum Nauki Kopernik, czyli jak pożytecznie spędzić wolne popołudnie w domu

Więcej o:
Copyright © Agora SA