Marzanna - jak zrobić piękną kukiełkę z naturalnych materiałów?

Jak zrobić marzannę? Jest ona doskonale wszystkim znana i bezsprzecznie kojarzy się z nadejściem wiosny. Topienie kukły ma stać się początkiem okresu, w którym przyroda znów powraca do życia. Dowiedz się, jak stworzyć wspólnie z pociechą piękną marzannę!

Jak zrobić marzannę? Pochodzenie starosłowiańskiej tradycji

Topienie marzanny to jeden z nielicznych starosłowiańskich zwyczajów, który przetrwał do dziś. Marzanna, uważana za bóstwo śmierci, czy też demona, musiała zostać symbolicznie uśmiercona, by mogła ustąpić miejsca bóstwu płodności i wiosny - Jaryle. Dawne marzanny wykonywano ze słomy i płótna, a także przyozdabiano je koralami i kolorowymi wstążkami. Ostatecznie, kukłę podpalano i wrzucano do zbiornika wodnego. Dniem symbolicznego uśmiercania marzanny jest 21 marca, czyli początek kalendarzowej wiosny. Obecnie, topienie marzanny stanowi głównie atrakcję dla dzieci. Warto jednak wziąć pod uwagę, że palenie i wyrzucanie do zbiorników wodnych słomianych kukiełek, zdobionych materiałami i wstążkami, jest bardzo nieekologiczne. Piękna marzanna może natomiast stać się wspaniałą ozdobą szkolnej klasy czy kącika w przedszkolu. Podpowiadamy, jak i przy pomocy, których materiałów najlepiej wykonać marzannę.

Jak zrobić marzannę w domu. To proste!

Jak zrobić marzannę w domu? Najpierw należy rozejrzeć się za niezbędnymi materiałami, z których zostanie wykonana zimowa panna. Chcąc stworzyć marzannę do postawienia w klasie, wystarczy, że posiadamy:

  • stare gazety
  • niepotrzebne ubrania
  • sznurki
  • bibułę
  • koraliki

Jeśli jednak stworzona kukiełka ma zostać podpalona i utopiona, materiały na marzannę muszą być jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Do ekologicznych rzeczy, z których można wykonać zimową kukiełkę, zalicza się:

  • słomę
  • siano
  • sznurek
  • trociny
  • a także makaron penne (idealny na korale!)

Jeśli chodzi o ubranie marzanny, doskonale posłuży za nie kolorowa bibuła bądź gazety. Niezbędne będą również dwa kijki (jeden o długości około 1,5 metra i drugi o długości 0,5 metra), które posłużą do wykonania stelaża. Patyki możesz przynieść z lasu lub zakupić je w markecie budowlanym. Zastanawiając się nad tym, z czego zrobić marzannę, pamiętaj, że wykorzystane do jej stworzenia materiały powinny być jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Zrezygnuj więc koniecznie z plastikowych słomek, folii i materiałów piankowych, posiadających długi czas biodegradacji.

Jak zrobić marzannę? Krok po kroku

Jak zrobić marzannę razem z pociechą? Jeśli macie już wszystkie materiały, zacznijcie od połączenia ze sobą kijków (na kształt krzyża łacińskiego) przy pomocy sznurka. Gotowy szkielet pozwoli zyskać miejsce na ręce i głowę kukiełki. Następnie, słomę lub gazetę wykorzystajcie do owinięcia rąk marzanny - całość przymocujecie w prosty sposób przy użyciu sznurka. Teraz czas na głowę. Wykonajcie ją z owiniętych w bibułę trocin (lub zgniecionej w kulkę gazety) i przymocujcie na wierzchołku stelaża. Jeśli wolicie, możecie również wykonać głowę kukiełki ze słomy. Za pomocą nożyczek potnijcie marszczoną bibułę w paski i przymocujcie ją klejem do głowy marzanny, tworząc kukiełce włosy. Zamiast włosów możecie również owinąć czubek głowy kukiełki kolorową bibułą, na kształt założonej chusty. Ubranko marzanny zróbcie z kolorowej bibuły lub pociętej koszulki (na przykład w kwiatowe wzory). Na koniec dokleicie marzannie usta i oczy lub namalujcie je przy użyciu pisaka. Możecie również założyć kukiełce korale, wykonane z nawleczonego na sznurek makaronu (pomalowanego kolorowymi farbami).

Z czego zrobić marzannę? Materiały na marzannę wytnij z papieru!

Z czego zrobić marzannę, idealną do ozdoby klasy czy przedszkola? Można w tym celu wykorzystać drewnianą łyżkę, którą w prosty sposób ozdobi każdy maluch. Stworzenie małej, uroczej marzanny należy rozpocząć od przymocowania włosów z włóczki. Aby marzanna nabrała więcej uroku, warto założyć jej na głowę chustę lub dokleić kolorowe kwiaty. Następnie należy dorysować kukiełce oczy i usta. Do wykonania rąk marzanny można wykorzystać żółtą bibułę, nałożoną na stelaż z druciku, czy też zrobić je z przymocowanego do łyżki patyczka po lodach. Na koniec czas na sukienkę. Do jej stworzenia można wykorzystać zarówno kawałki starych materiałów, jak i bibułę.

Zobacz wideo Sposób na zrobienie własnych farbek do malowania

Marzanna jak malowana, czyli piękna marzanna na kartce

Marzanna może być również interesującym tematem prac plastycznych. Zimowa kukiełka, namalowana farbami, narysowana kredkami czy pastelami, to wspaniały pomysł na twórcze zajęcie dla każdej pociechy. Narysowanie marzanny nie jest trudne. Najlepiej rozpocząć je od narysowania dwóch, skrzyżowanych ze sobą kresek. Na wierzchołku pionowej linii należy narysować głowę marzanny, czyli koło. Warto zadbać o to, by ręce i głowa marzanny jak najbardziej przypominały strukturę słomy. Kiedy głowa jest gotowa trzeba jeszcze dorysować lub dokleić bohaterce obrazka oczy i usta. Sukienkę rysunkowej kukiełki można dokleić z pociętych w paski kawałków marszczonej bibuły czy kolorowej wycinanki. To samo dotyczy włosów. Fryzura obrazkowej bohaterki może być naprawdę różna - przypominać słomę, kolorowe wstążki lub włóczkę (można je dokleić), czy warkocze z wplecionymi kwiatami. Rysunek marzanny z pewnością stanie się wspaniałą ozdobą - idealną do dziecięcego pokoju lub kącika plastycznego w przedszkolu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA