Pani wiosna - praca plastyczna, która rozwinie dziecięcą kreatywność

Pani wiosna to praca plastyczna, którą warto wykonać, gdy zima dobiega końca, a na dworze robi się cieplej. Przygotowywanie uosobienia tej pory roku pozwoli na wyzwolenie dziecięcej kreatywności i realizację wielu nieprzeciętnych pomysłów.

Pani wiosna - praca plastyczna. Kreatywna zabawa dla dzieci

Plastyka to jeden z ulubionych dziecięcych przedmiotów. Młodzi ludzie lubią nie tylko rysować, ale i wykonywać inne zajęcia manualne, na przykład lepić z plasteliny, tworzyć wydzieranki z papieru czy kolaże (także łączące kilka rodzajów tkanin). Również wtedy, gdy dziecko musi zostać w domu, sięgnięcie po artykuły plastyczne może być świetnym pomysłem na nudę. A skoro już rozpoczynamy pracę kreatywną, czemu by nie wykorzystać sytuacji za oknem? Pani wiosna to doskonały temat rysunków, wydzieranek, wyklejanek, kolaży czy zabawy z plasteliną – w zależności od tego, co wybierze mały artysta.

Praca plastyczna: wiosna na obrazku

Praca plastyczna wiosenna może przedstawiać bardzo różne formy. Nie zawsze musi to być personifikacja pory roku, ale też krajobraz pokazujący świat budzący się po zimie do życia. Nakłońmy dziecko do obserwacji: niech przyjrzy się drzewom za oknami, niech popatrzy na pojawiające się pączki i pierwsze listki. A może w ogródku zaczęły już kwitnąć się krokusy? Tematem do przedstawienia na obrazku mogą być więc kolorowe kwiatki, łąki pełne zieleni czy wierzbowe bazie. Najmłodsi lubią też zwierzęta, warto więc nakłonić ich, by przypomnieli sobie te, które wykażą wiosną większą aktywność i obudzą się z zimowego snu. Mogą umieścić na swoich rysunkach kolorowe ptaki, niedźwiedzie, zające czy świstaki. Świetnym przykładem jest też praca plastyczna bocian

Jak zrobić panią wiosnę z plasteliny?

A jak zrobić panią wiosnę z plasteliny? To nic trudnego! Całą zabawę trzeba zacząć od przygotowań, jakie poczynilibyśmy, chcąc ulepić jakąkolwiek postać. Warto wymodelować kulkę ze zmieszanych kolorów: różowego i białego bądź pomarańczowego i białego – to będzie głowa pani wiosny. Następnie warto zrobić naszej bohaterce włosy. Aby były dokładniejsze, można wykonywać po kolei poszczególne kosmyki – proste, tworząc cieniutkie wałeczki tej samej długości i doklejając na głowie, a kręcone poprzez przygotowywanie drobniutkich spiralek. Dziecko musi samo zadecydować o ich kolorze, choć pani wiosna to najczęściej blondynka lub szatynka (rzadziej przedstawia się ją jako rudą czy z czarnymi włosami). Potem przychodzi kolej na oczy, nos i usta (oczy warto dokleić, podobnie jak nos, usta natomiast wykonać poprzez odpowiednie nacięcie na dole twarzy).

W dalszym kroku powinno się ulepić tułów – pamiętajcie, by zachował formę sukienki, najlepiej zielonej. Potem pozostaje jeszcze dolepienie stóp i rąk. Można też przygotować pani wiośnie wianek z polnych kwiatów (oczywiście, też wykonany z plasteliny) czy ulepić kwiatek lub liść i przykleić go do jej sukienki.

Pani wiosna – praca rysunkowa lub malarska

Niewątpliwie najczęściej pani wiosna to praca rysunkowa albo malarska. Warto pomyśleć o przygotowaniu ulubionych akcesoriów

Kredek:

  • ołówkowych rysunkowych 
  • akwarelowych 

Pasteli: 

  • suchych
  • olejnych
  • w ołówku 
  • w sztyfcie

Farb:

  • akrylowych 
  • plakatowych
  • olejnych

Pisaków, cienkopisów i ołówków.

Warto połączyć ze sobą większość tych technik, by stworzyć oryginalne dzieło, a jednocześnie by dziecko mogło nabrać wprawy w ich zestawianiu ze sobą i łączeniu poszczególnych barw.

Do przygotowania portretu pani wiosny przydadzą się różne odcienie zieleni, żółci, a także błękitny, by przedstawić niebo oraz czerwony, różowy i fioletowy do przygotowania polnych kwiatków (można nimi ozdobić na przykład sukienkę pani wiosny lub wpleść je we włosy).

Zobacz wideo Zabawy z piaskiem kinetycznym

Pani wiosna na plastykę – a może kolaż, wycinanka lub wydzieranka?

Pani wiosna na plastykę może być też wykonana w innej, mniej typowej technice. Można pomyśleć nad stworzeniem efektownego kolażu: ze zdjęć, gazet czy różnego rodzaju materiałów. W ten sposób przedstawienie postaci może nabrać zupełnie oryginalnego charakteru, a bohaterka szybko stanie się rozpoznawalna na tle innych, wykonanych przez rówieśników. Innym pomysłem będzie przygotowanie wycinanki lub wydzieranki – najlepiej wykorzystać do nich bibułę lub kolorowy papier, także ten grubszy lub bardziej sztywny.

Suknia pani wiosny. Propozycje na jej opracowanie

Suknia pani wiosny niewątpliwie daje największe pole do popisu. To jej trzeba poświęcić najwięcej uwagi. Może być stworzona z rozmaitych tkanin, zwłaszcza jeśli myślimy o wykonaniu kolażu. Warto też poszukać różnych odcieni zielonego i żółtego wśród kolorowych kartek, by powycinać bądź powydzierać z nich wzory zdobiące kreację pani wiosny lub efektowne dodatki. W zależności od tego, co podoba się małemu artyście, może przygotować swojej bohaterce suknię długą do ziemi, krótką (przed kolana) lub średnią (za kolana). Pani wiosna może występować na boso, w sandałkach lub w wersji swobodniejszej – na przykład w tenisówkach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA