Co można zrobić z rolek od papieru toaletowego? Podpowiadamy ciekawe rozwiązania

Co można zrobić z rolek od papieru toaletowego? Bardzo dużo! Nic dziwnego, że rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym "tutki" z papieru zbierają wręcz nałogowo. Przydają się one na lekcjach plastyki, ale i w domu. Zobaczcie, co można zrobić z rolki papieru.

Co można zrobić z rolek od papieru toaletowego? Wystarczy dać dzieciom kilka tubek, a na pewno coś wymyślą. Rolki mogą stać się figurkami, które wykorzystamy do zabawy w teatrzyk (w najprostszej wersji po prostu malujemy na rolkach, przeistaczając je w bohaterów, których potrzebujemy do zabawy, w bardziej skomplikowanej wersji niektóre elementy możemy dokleić, wykorzystując inne materiały, np. kolorowe kreatywne druciki), mogą stać się prezentem dla rodzica (z rolki zrobimy na przykład łodygę kwiatka), możemy zrobić z nich domy, a z nich - całe miasto.

Co można zrobić z rolki papieru? Podpowiadamy:

 • drzewa, kwiaty, zwierzątka,
 • bohaterów ulubionych bajek,
 • garaż na samochodziki lub "regał" do przechowywania drobnych zabawek (rolki układamy poziomo, sklejamy. Liczba poziomów zależy od tego, iloma rolkami dysponujemy),
 • domki dla ptaków,
 • witraże (z kawałków rolki układamy wzór, środek wyklejamy bibułą),
 • kulodromy (tutaj przyda nam się zapas tutek, możemy je też docinać),
 • procę (do tutki musimy doczepić balon),
 • pojazdy,
 • rakiety,
 • zamki (łączymy ze sobą rolki różnej wielkości, niektóre są murami obronnymi, inne wieżyczkami itp.),
 • pojemniki na ołówki czy kredki (wystarczy skleić lub związać ze sobą kilka rolek, możemy zrobić to zarówno w pionie, jak i w poziomie).

W sieci znajdziecie filmiki, na których zobaczycie instrukcje krok po kroku. Kilka przykładów tego, co można zrobić z rolek od papieru toaletowego, znajdziecie też w naszej galerii.

Co można zrobić z papieru?

Do prac twórczych możemy wykorzystać nie tylko rolki od papieru. Podstawą jest papier, sprawdzi się nie tylko ten "zwykły", czyli kartki z bloku rysunkowego czy technicznego. Warto wykorzystać także papier gazetowy. Z wyciętych ilustracji możemy zrobić kolaż, paski pociętych gazet mogą być podstawą do stworzenia masek czy talerzyków. Jak je zrobić? Oprócz papieru będziemy potrzebować klajstru, czyli kleju z mąki i wody. Robi się go bardzo prosto, podobnie jak kisiel czy budyń. Do szklanki z zimną wodą wsypujemy mąkę, mieszamy dopóki nie pozbędziemy się grudek. Miksturę wlewamy do gotującej się wody, mieszamy aż zgęstnieje. Proporcje zależą od tego, ile kleju potrzebujemy. Jakiej mąki użyć? Ile osób, tyle opinii - można wykorzystać mąkę pszenną, może to być mąka ziemniaczana, można je zmieszać w równych proporcjach.

Mamy kawałki papieru i klajster, co dalej? Możemy zrobić maskę. Potrzebujemy napompowanego balonika, którego będziemy oklejać papierem namoczonym w klajstrze. Gdy zakleimy odpowiednią część balona, odstawiamy go do wyschnięcia. Następnie przekłuwamy balon, zdejmujemy naszą maskę. Nadajemy jej odpowiedni kształt i ozdabiamy. Papier z klajstrem są bardzo wdzięczną masą, możemy wykorzystywać ją do tworzenia wielu rzeczy.

Co można zrobić z recyklingu?

Do prac plastycznych możemy wykorzystać wiele rzeczy, które znajdziemy w domu. Rolki po papierze, kolorowe gazety, ścinki materiałów, wstążeczki, gumki... Użytek możemy zrobić także z innych rzeczy, które mogłyby wylądować w koszu, na przykład z plastikowych butelek. Możemy z nich zrobić oryginalne doniczki czy wazony. Więcej pomysłów znajdziecie tutaj: Co można zrobić z plastikowych butelek? Idealny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem.

Dobrze mieć w domu szufladę lub pudełko, w których będziemy gromadzić różne skarby (wspomniane wcześniej ścinki materiałów, guziki, papierowe taśmy klejące, naklejki itp.), które dzieci wykorzystają do prac plastycznych. Przydadzą się na zajęcia w przedszkolu i szkole, ale i w domu, kiedy będzie trzeba zagospodarować czas wolny.

Zobacz wideo A może zrobicie kolorowe podstawki pod naczynia? To naprawdę proste:
Więcej o:
Copyright © Agora SA