Jak zrobić masę solną? Robienie z niej figurek to doskonały sposób na spędzenie czasu z dzieckiem

Masę solną można stworzyć samemu w domu. To zapewni świetną rozrywkę dla dziecka. Z masy solnej można stworzyć ciekawe dekoracje i figurki. Dzieci uwielbiają zabawy z jej wykorzystaniem. Jak zrobić masę solną?

Masa solna to masa do modelowania. Dzięki niej można stworzyć różne ozdoby i figurki. Dzieci uwielbiają się nią bawić. Na szczęście, można ją przygotować samemu w domu i stworzyć najmłodszym wspaniałą zabawę. 

Co jest potrzebne do masy solnej?

Masa solna jest bardzo łatwa w przygotowaniu. Przepis składa się jedynie z 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.

  • 1 szklanka mąki;
  • 1 szklanka soli;
  • ok. 0,5 szklanki wody.

Jeżeli chcemy zrobić więcej masy solnej, używamy wielokrotności mąki i soli.Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Jak zrobić masę solną? Dokładnie mieszamy powyższe składniki i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i znowu mieszamy. Bardzo ważna jest ilość wody - należy ją wlewać stopniowo. Masę wyjmujemy na stół i ugniatamy, aż będzie gładka. Aby uzyskać idealną konsystencje, należy ugniatać ciasto około 5 minut. Jeśli chcemy część masy solnej wykorzystać w innym terminie, pakujemy ją do szczelnie zamkniętego pojemnika. 

Jak zrobić kolorową masę solną?

Aby zrobić kolorową masę solną, należy do podstawowych składników dodać przyprawy. Kakao nada masie kolor brązowy. Kurkuma - żółty. Cynamon z kolei beżowy. Intensywność koloru zależy od ilości dodanej przyprawy. Do masy solnej można dodać również farbę, np. barwniki spożywcze. Można do masy dodać także  odrobinę farby akrylowej. Masę najlepiej ugniatać w rękawiczkach, aby nie zabarwić dłoni.  Masa solna uzyska ciekawy kolor również dzięki dodaniu kolorowego, sypkiego brokatu. Najbardziej polecanym do masy jest drobny. 

Co zrobić z masy solnej?

Pierwszym sposobem jest odcięcie małej kulki ciasta, którą następnie należy rozwałkować. Później można wyciąć kształty, za pomocą foremki lub noża.  Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie masy solnej do odciskania w niej dłoni i stóp naszego dziecka - na przykład raz do roku. To utrwali wspomnienia. 

Figurki z masy solnej. Własnoręcznie wykonane ozdoby i figurki mogą przydać się do zabawy - w domku dla lalek lub na statku piratów.  Można je lepić według własnych pomysłów i wyobraźni - stworzyć wszystko, co przyjdzie wam do głowy. Figurki po wypieczeniu można dodatkowo pomalować na przykład farbkami plakatowymi.

Jak zrobić maskę z masy solnej? Z grubej tektury należy wyciąć kształt maski. Następnie trzeba wykleić ją masą solną z wierzchu (starając się nie robić tego kawałkami, a jednym płatem), w następnej kolejności należy wyciąć dziury na oczy, nos i usta. 

Pieczenie masy solnej

Kiedy ozdoby z masy solnej będą już gotowe, należy je upiec. Temperatura w piekarniku nie powinna przekroczyć 70 stopni, aby masa solna nie wyrosła i nie rozmyła brzegów figurek, ani przypaliła się od spodu. W zbyt wysokiej temperaturze ozdoby z masy solnej mogą także popękać. Ile czasu piec masę solną? Warto ozdoby  piec około godziny, ale przedtem zrobić test – każdy piekarnik może masę wypiekać nieco inaczej. 

Zobacz wideo Domowe sposoby na ciastolinę i slime
Więcej o:
Copyright © Agora SA