Malowanie na folii przezroczystej, czyli kreatywne zajęcia dla dzieci

Malowanie to jedna z najchętniej wykonywanych przez dzieci czynności. Kiedy zostajemy przez dłuższy czas w domu, wtedy malowanie rozmaitymi technikami i na różnych materiałach może być doskonałą formą zabawy i rozwijania kreatywności u naszych pociech. Poza tradycyjnym malowaniem na papierze, warto też wypróbować malowanie na folii przezroczystej czy aluminiowej.

Malowanie dla dzieci

Nie od dziś wiadomo, że dzieci mają mnóstwo energii i ciągle potrzebują nowych bodźców, aby móc się prawidłowo rozwijać. Maluchy bardzo wiele umiejętności i wiedzy zdobywają poprzez zabawę. Jedną z wielu metod nauki przez zabawę jest właśnie malowanie. Malowanie jest czynnością angażującą nie tylko wyobraźnię, ale również rozwijającą umiejętności manualne. Dlatego warto organizować dzieciakom zadania, w których malowanie odgrywa wiodącą rolę.

Na początku możemy zachęcić dziecko do kolorowania gotowych rysunków. Niech taka forma obcowania z kredkami i mazakami stanie się preludium do pierwszych samodzielnych rysunków. Kiedy dziecko opanuje już umiejętność posługiwania się narzędziami służącymi do malowania, wtedy możemy zacząć podsuwać mu pomysły na stworzenie własnych rysunków. Galeria rysunków powinna ozdobić pokój dziecka lub inne pomieszczenie w domu, by tym samym motywować do rozwijania talentu artystycznego.

Malowanie farbami dla dzieci

Nieco starsze dzieci, które dobrze radzą sobie z malowaniem kredkami i mazakami, można zachęcić do stworzenia obrazków z pomocą farb. Na rynku mamy mnóstwo produktów odpowiednich do malowania farbami dla dzieci. Począwszy od farb: akwarelek lub plakatówek, poprzez różnego rodzaju pędzelki, kartony odpowiednie do malowania farbami aż po kubeczki do płukania pędzelka, które są zabezpieczone przed rozlaniem wody. Malowanie farbami jest dużo bardziej skomplikowane i wymaga posiadania odpowiedniej techniki, dlatego warto poświęcić kilka chwil i pokazać dziecku jak osiągnąć z pomocą farb kolory intensywne, a jak delikatniejsze, a także jak za pomocą mieszania różnych kolorów możemy tworzyć zupełnie nowe barwy. Niech malowanie farbami dla dzieci będzie nowym doświadczeniem, a dla rodziców dobrą okazją do spędzenia większej ilości czasu ze swoimi maluchami. Pamiętajcie także o malowaniu twarzy, które może być świetną zabawą w domu. 

Malowanie na folii przezroczystej

Malowanie na folii przezroczystej to świetny wstęp do nauki malowania i ciekawa odmiana od malowania na papierze. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie do tego np koszulek na dokumenty i wycinanie z nich kształtów, które po pomalowaniu można przykleić na oknie lub szybie w drzwiach. Taką folię, czy niepotrzebną folię z opakowań, każdy z nas ma w domu, warto ją wykorzystać zamiast wyrzucać. Jeśli chodzi o farby, to nadadzą się zarówno plakatowe, tempery lub farby do malowania palcami. Efekty malowania na folii przezroczystej można rozwiesić w domu czy wykorzystać do kolejnych zabaw, tworząc całą dekorację tematyczną, np dżunglę ze zwierzakami. 

Malowanie na folii aluminiowej

Ciekawą i kreatywną formą zabawy może być także malowanie na folii aluminiowej lub na folii przezroczystej. Wystarczą farby plakatowe i rolka folii, by stworzyć niepowtarzalną historię. Malowanie na folii aluminiowej w zasadzie nie różni się niczym od malowania na zwykłym kartonie. Jednak ze względu na formę folii można na niej stworzyć w pewnym sensie historię. Wystarczy rozwinąć ją w całości, a następnie kawałek po kawałku tworzyć kolejne "sceny" naszej opowieści. Po wyschnięciu folię można delikatnie zwinąć z powrotem, a rozwijając rolkę prezentować kolejne etapy naszego dzieła. 

Malowanie na mleku

Malowanie kredkami, mazakami i farbami znudziło się i dziecko za nic nie chce więcej słyszeć o takiej formie spędzania czasu? Wtedy warto zaproponować mu nietypową formę tworzenia rysunków na nieco innym materiale. Do takich kreatywnych form artystycznych należy malowanie na mleku. Potrzebne do niego będą farby, woda, wykałaczka lub zapałka, talerz i mleko. Trzeba się liczyć z tym, że zabawa nie należy do tych, po których nie ma bałaganu, ale efekt jest wart sprzątania.

Do talerza nalewamy trochę mleka. Następnie odrobinę farby rozpuszczamy nieco wodą i powolutku wlewamy do mleka. Farba dzięki temu, że ma mniejszą gęstość doskonale rozprowadza się po powierzchni mleka tworząc piękne, ruchome obrazy. Dowolnie malować nią po mleku możemy z użyciem wykałaczki. Taka forma artystyczna na pewno zainteresuje dzieciaki i sprawi im wielką frajdę podczas tworzenia abstrakcyjnych obrazów na mleku.

Na czym można malować?

Wiadomo, ze malowanie na kartkach z bloku lub brystolu szybko nudzi dzieciaki. Dlatego, aby zachęcić je do malowania możemy dostarczać im nowych wrażeń, ciągle zmieniając techniki malowania. Jeśli zastanawiasz się na czym można malować, to powiemy wprost: na wszystkim. Nikt nie pozwoli raczej ozdobić dziecku ścian w domu, ale już np. talerze można poświecić dla zapewnienia dziecku frajdy. Malowanie na ceramicznych talerzach lub kubkach będzie super zabawą nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców. Ciekawym pomysłem jest także pomalowanie szyszek, kasztanów, suchych gałązek, albo innych darów natury, które możemy później wykorzystać w domu jako dekoracje. Możliwości jest mnóstwo, trzeba tylko wzbudzić w sobie duszę artysty.

Co oprócz malowania? 100 pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu znajdziesz TUTAJ.

Więcej o: