Zabawa w gotowanie, czyli łączymy przyjemne z pożytecznym. Jak bawić się z dziećmi w gotowanie?

Zabawa w gotowanie nie musi odbywać się wykorzystaniem np. drewnianych akcesoriów. Gotowanie z dzieckiem może być po prostu wspólnym przygotowywaniem posiłków. Może i będzie trwało dłużej, może będzie więcej bałaganu, ale warto to zrobić.

Zabawa w gotowanie - coś, co najmłodsi uwielbiają

Gotowanie z dzieckiem nie musi kojarzyć się jedynie z zupami z liści, kotletami z błota czy domowymi przyjęciami, podczas których stoły uginają się od drewnianego, plastikowego czy pluszowego jedzenia. Odważmy się zaprosić dzieci do kuchni i przygotujmy z nimi prawdziwe jedzenie.

Gotowanie z dzieckiem - zabawa i działanie

Jeśli chcemy działać w myśl zasady "gotowanie = zabawa", musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim - tak, będzie bałagan, po drugie, przygotowanie posiłku może zając więcej czasu niż zwykle. To, w jakim stopniu zaangażujesz malucha do wspólnego przygotowywania posiłków, zależy przede wszystkim od jego wieku. Najmłodsi mogą być po prostu towarzyszami gotowania, być blisko, gdy my się krzątamy w kuchni. Pamiętaj jednak o bezpiecznej odległości - czy to od noży, od gorących garnków, czy patelni, na której smażą się kotlety. 

Kilkulatek może nam pomóc robić nie tylko kanapki. Dodawanie składników do koktajlu, zagniatanie ciasta, rwanie ziół - gotowanie z dzieckiem, zabawa, która jest ważna także dla jego rozwoju. W końcu to doskonały sposób na ćwiczenie motoryki, precyzji ruchów czy na odkrywanie związku przyczynowo-skutkowego. I tak, zapewne mąka będzie wysypana obok miski, a pierogi będą miały bardzo nieregularne kształty. Ale czy to jest najważniejsze? Dziecko z dumą będzie prezentowało efekty swoich działań, chętnie sięgnie po to, co samo przygotowało. Gotowanie z dzieckiem może być też sposobem na odkrywanie nowych smaków, na testowanie rzeczy, których do tej pory maluch nie chciał jeść. To kolejna zaleta wspólnego przygotowywania posiłków. 

Jak bawić się z dzieckiem w gotowanie?

Pomysłów na wykorzystanie "zabawkowego" jedzenia jest mnóstwo. Możecie urządzić restaurację - ty będziesz klientem, a dziecko kelnerem i szefem kuchni w jednym, możecie razem pracować "na kuchni" i przygotowywać różne posiłki, możecie urządzić przyjęcie - możliwości jest wiele, ograniczeniem jest wasza wyobraźnia. Nie przejmujcie się brakiem sprzętu, zawsze możecie np. zrobić kuchenkę z pudełka po butach, a brakujące produkty zrobić z papieru czy z kawałków materiału.

Zabawa w gotowanie dla dzieci będzie także podczas "normalnego" gotowania. To od nas zależy, jak będzie ona wyglądała. Możemy w pełni zaangażować je do przygotowywania posiłków - niech wsypują, zagniatają, kroją (nie trzeba od razu dawać dziecku tasaka), mieszają... Mogą też być po prostu waszymi towarzyszami, mogą bawić się resztkami ciasta, które pozostało podczas lepienia pierogów czy robić naszyjniki z makaronu. Wszystko może zacząć się jeszcze wcześniej, od wspólnego wybierania tego, co będziecie dziś gotować. Szukanie inspiracji, przeglądanie książek kucharskich - to także wielka atrakcja.

Co możemy przygotować z dzieckiem? Odpowiedź jest prosta - wszystko! Możecie zacząć od:

  • sałatek - zarówno tych, składających się z samych warzyw, jak i takich, które w składzie mają np. kasze,
  • kanapek, wrapów, naleśników,
  • potraw mącznych - pierogów, kopytek itp.,
  • ciasteczek, babeczek.

Naprawdę warto zaprosić dzieci do kuchni, to nie tylko sposób na wspólne spędzanie czasu czy wplątanie zabawy w coś, co trzeba i tak zrobić. Wspomagamy rozwój dziecka, kształtujemy nawyki żywieniowe, wzmacniamy więzi. A bałagan? Sprzątanie też może być wspólną aktywnością.

Zobacz wideo Co dzieci myślą o zdrowym jedzeniu?
Więcej o: