Domek na drzewie. Jak go zaprojektować i poprawnie zbudować?

Domek na drzewie to marzenie niejednego dziecka. Jednak jego budowa niesie za sobą stosowne przygotowania oraz potrzebę zdobycia odpowiednich materiałów. Jak wykonać taki domek samodzielnie?

Domek na drzewie – jak go zbudować?

Domek na drzewie, zdecydowanie jest marzeniem każdego dziecka. Miejsce, w którym maluchy mogą bawić się bez końca podczas wakacji i długich letnich dni. To miejsce, w którym dzieciaki mogą „schować się przed całym światem”. Robić urodzinowe przyjęcia i organizować spotkania ze swoimi rówieśnikami. Domek na drzewie to więcej niż miejsce zabaw i odpoczynku. Dla młodego człowieka taki rodzaj domku jest jak twierdza. Raj na drzewie. Zapewne każdy z nas pamięta czasy dzieciństwa, kiedy czytaliśmy albo oglądaliśmy filmy o „bandzie dzieciaków”, których bazą był właśnie słynny domek na drzewie. Tak czy inaczej – jedno jest pewne – takowe marzenie możemy zrealizować z pełnym powodzeniem.

Domki na drzewie - dobry plan to podstawa

Domki na drzewie nie są prostym zadaniem do zrealizowania. Musimy pamiętać o tym, że takie działanie wymaga bardzo przemyślanego projektu. W końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo naszych dzieci. Od czego należałoby zacząć? W pierwszej kolejności musimy przystąpić do tworzenia planu. Zastanówmy się dokładnie nad tym:

 • czego oczekujemy po naszym domku?
 • na jakich elementach nam najbardziej zależy?

Jak wiadomo domki na drzewie mogą być naprawdę różne. Poczynając od takich, do których możemy dostać się tylko i wyłącznie po drabince, aż po takie, które w swojej konstrukcji przewidują nie tylko stabilne schody, ale i zjeżdżalnie. Jest to idealna opcja dla rozbrykanych szkrabów, które uwielbiają szaleństwa na świeżym powietrzu.

Domek na drzewie dla dzieci, czyli wybieramy odpowiednie drzewo. Jabłoń, buk, dąb czy lipa?

Domek na drzewie wymaga wybrania dobrego miejsca. W tym przypadku chodzi głównie o drzewo. Wybierajmy takie, które jest stabilne. Musimy mieć gwarancję, że będzie ono po prostu bezpieczne. Absolutnie nie może być to drzewo stare, narażone na rozkład lub posiadające niewidocznych na pierwszy rzut oka lokatorów w środku. Architekci - specjaliści są zdania, że najlepszym rodzajem drzewa, które posłuży nam idealnie do potrzymania całej konstrukcji domku jest między innymi:

 • jabłoń
 • buk
 • dąb
 • lipa

Miejmy na uwadze to, że będzie ono nie tylko obciążone samą wagą domku, ale i ciężarem bawiących się dzieci.

Domek na drzewie z palet? Dlaczego nie!?

Domek na drzewie z palet jest bardzo dobrym rozwiązaniem pod wieloma względami. Prawdą jest, że na rynku mamy w tym zakresie bardzo szeroki wybór. Poczynając od półproduktów, które posłużą nam do tego, aby stworzyć zamierzony cel, a skończywszy na gotowych domkach. Jednak nie zmienia to faktu, że najwięcej frajdy i jednocześnie satysfakcji daje nam zrealizowanie tego pomysłu samodzielnie.

Mimo, że wybór jest bardzo duży, w ostatnim czasie coraz chętniej ludzie sięgają po drewniane palety. Jak się okazuje sprawdzają się one doskonale nawet i w tej roli. Należy zaznaczyć, że domek dla dzieci z palet posiada bardzo dużo różnorodnych zalet:

 • po pierwsze – dają one nieskończone możliwości tworzenia. Palety pełnią doskonałą rolę, nie tylko na hali magazynowej, w postaci podkładki do przewożenia danych produktów, ale i jako „niezbędnik majsterkowicza”. Popularność palet rozkwitła od momentu, kiedy zaczęto budować z nich meble. Na początku ogrodowe, a później te do domu. Pomysł przyjął się, także przy konstruowaniu domków na drzewie
 • jednym z kolejnych atutów palet jest to, że są to produkty w pełni naturalne. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby - alergie. Nie ma co się oszukiwać, drewno w tym przypadku jest o wiele lepszym wyborem, aniżeli plastik. Jest ono zdrowsze, ale i lepiej komponuje się z otaczającym go krajobrazem
 • następnym walorem jest to, że możemy nadać mu osobliwego charakteru i dopasować tak, jak tylko pozwolą nam na to wodze naszej wyobraźni. Możemy pomalować taki domek na różnorakie kolory. Ozdobić tak jak uznamy za słuszne
 • co więcej panele drewniane są bardzo plastycznym materiałem – wbrew pozorom. W drewnie bowiem, można tworzyć przeróżne kształty. Dopasowywać projekt indywidualnie do potrzeb

Domek na drzewie projekt. Jak zaplanować go najlepiej?

Domek na drzewie projekt - będzie niezbędnym dla nas narzędziem. Ważnym etapem, który musi się w takim projekcie znaleźć będzie - wzmocnienie konstrukcji. Istnieją dwie możliwości, z których możemy skorzystać:

 • jednym z pierwszych rozwiązań jest umiejscowienie szkieletu domku na pniu drzewa. W takiej sytuacji cała konstrukcja naszego domku jest wsparta tylko i wyłącznie na drzewie
 • natomiast drugim sposobem, z którego możemy skorzystać to tak zwane częściowe usytuowanie na danym drzewie naszego projektu z jednoczesnym wykorzystaniem wsporników

Należy zaznaczyć, że oba te warianty są bardzo korzystnym wyborem. Jednakże musimy dopasowywać je do aktualnych możliwości, które posiadamy. Innymi słowy – jaki pień, taki domek na drzewie dla dzieci. Nie możemy zapominać również o odpowiedniej impregnacji i o dodatkowym zabezpieczeniu dachu. Domek na drzewie to miejsce, w którym dzieci nie tylko bawią się w słoneczne dni, ale i te deszczowe. Nie ma lepszej kryjówki kiedy za oknem leje deszcz, a naszym szkrabom doskwiera nuda.

Zobacz wideo Bezpieczeństwo na placu zabaw

Jak zbudować domek na drzewie bez wysiłku?

Jeżeli zastanawiamy się na tytułowym pytaniem - "jak zbudować domek na drzewie bez wysiłku?" - odpowiedź brzmi: na szczęście istnieje taka możliwość. Wystarczy znaleźć specjalną firmę, która zajmie się tym za nas. Rynek w tej kategorii oferuje nam dwie możliwości:

 1. możemy wybrać spośród wielu modeli gotowych domków, zazwyczaj są one usytuowane na dodatkowych wspornikach
 2. drugą opcją jest wykonanie domku na indywidualne zamówienie

Niezależnie od tego czy wykonamy domek na drzewie samodzielnie czy kupimy gotowy model należy pamiętać, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na naszą osobowość. Niektórzy nawet, uważają, że : „jakie dzieciństwo – taka dorosłość”. Jest w tym sporo prawdy. Zadbajmy zatem o to, aby nasze pociechy były szczęśliwe i pomóżmy im zrealizować dziecięce marzenia. Trzeba tak niewiele, a daje to tak dużo.

Więcej o: