Zabawy dla najmłodszych. Ciekawe formy spędzania czasu z dzieckiem

Zabawy z dziećmi mają wielkie znaczenie dla rozwoju pociech na różnym etapie życia. Ponadto, niektóre pomagają również umacniać więź najmłodszych z rodzicami. Sprawdź nasze propozycje na ciekawe zabawy z rocznym dzieckiem lub 3-latkiem.

Zabawy dla dzieci w domu i nie tylko

Dzieci, niezależnie od wieku, często się nudzą i oczekują uwagi ze strony rodziców. Kreatywne, wspomagające rozwój zabawy dla pociech, powinny być odpowiednio dopasowane do tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się maluch. Aby zapewnić najmłodszym rozrywkę, a przy okazji zaproponować ciekawe formy spędzania czasu, mające wpływ na dalszy rozwój dziecka, warto wiedzieć, jakie zabawy można zaproponować pociechom w różnym wieku. Zabawy w domu, które pokocha każde dziecko, często wymagają zaangażowania rodziców.

Zobacz też: Zabawy paluszkowe - wyliczanki i wierszyki. Radość i rozwój

Zabawy z rocznym dzieckiem. Ciekawe rozwiązania dla najmłodszych

Zabawy z rocznym dzieckiem mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju. Maluszek na tym etapie często zaczyna już stawiać pierwsze kroki, uczy się wypowiadania sylab, a nawet wyrazów. Doskonali również swoje zdolności manualne i każdego dnia podejmuje wielki wysiłek, by móc się rozwijać. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego warto stawiać przed maluszkami nowe wyzwania, które nie tylko zapewnią dziecku rozrywkę, ale również pomogą kształcić zmysły i sprawność.

Oto propozycje kilku interesujących zabaw dla rocznego dziecka.

  • Segregowanie

Do tej zabawy wystarczy przygotować 3 plastikowe miseczki lub pudełka, a także przedmioty (po 3-5 sztuk), które dzieci muszą posegregować (np. takie same klocki, samochodziki, klamerki do ubrań itp.). Zadaniem w tej zabawie jest umieszczenie takich samych przedmiotów w pojemnikach. Segregowanie ma wpływ na kształtowanie się syntezy wzrokowej maluszka, a przy tym uczy analizy.

  • Budowanie wieży

Maluszki uwielbiają budować. Jedną z najlepszych zabaw jest więc tworzenie budowli z klocków (tych dużych plastikowych lub drewnianych). Warto więc zakupić odpowiedni zestaw, by móc wspólnie z pociechą budować wspaniałe konstrukcje. Wielką frajdą dla malca będzie również ich wyburzanie.

  • Tor przeszkód

Wspaniałą zabawą dla roczniaków jest również tor przeszkód. Można zbudować go z poduszek, puf i pudełek. Zadaniem w tej zabawie jest oczywiście pokonanie ustawionych przeszkód. Zabawa jest doskonałym sposobem na aktywizację ruchową malucha, a przy okazji sprawia wiele uciechy.

Zabawy dla 3-latka, które sprawią dziecku frajdę

Zabawy dla 3-latka mogą zachęcać do ruchu, jak i rozwijać kreatywność. Maluszki w tym wieku chętnie podejmują się nowych wyzwań. Zobacz, jakie zabawy dla dzieci w domu spodobają się pociechom, a przy okazji pozwolą Ci na chwilę relaksu.

  • Odrysowywanie

Podczas spaceru z dzieckiem pozbieraj z drzew większe liście. W domu uszykuj kartki i kolorowe kredki, a następnie pomóż maluszkowi w przerysowywaniu kształtów liści. Twórcza zabawa idealnie sprawdzi się podczas ciepłych dni.

  • ''Ciepło - zimno''

Kiedy chcesz chwilę wypocząć po pracy, a jednocześnie szukasz pomysłu na zabawę z dzieckiem, zaproponuj mu zabawę w ''ciepło-zimno''. Musisz pomyśleć o jakiejś rzeczy, znajdującej się w pokoju, a dziecko ma za zadanie to odnaleźć. Udzielaj mu wskazówek ''zimno'', gdy maluch jest daleko prawidłowej odpowiedzi oraz ''ciepło'', kiedy zbliża się do rozwiązania. Po odnalezieniu danej rzeczy kończysz rozgrywkę słowem ''gorąco!''.

  • Stempelki z ziemniaków

Kreatywną zabawą dla maluszka są stempelki z ziemniaków. Stempelki przygotowujesz z przeciętych na pół ziemniaków, w których wycinasz wypukłe kształty. Do ich wykonania wykorzystaj metalowe formy do ciasteczek - przyciśnij je mocno do ziemniaka, a zbędne fragmenty przytnij za pomocą noża. Gotowe stempelki wręcz dziecku wraz z farbkami plakatowymi. Odciskanie wyciętych kształtów na sztywnym kartonie sprawi maluchowi wielką radość.

Zobacz wideo Piasek kinetyczny to hit wśród najmłodszych. Sprawdź, jak zrobić go w domu

Zabawy dla dzieci i rodziców. Kilka ciekawych propozycji na wspólne spędzanie czasu

Zabawy dla dzieci i rodziców dają okazję do miłego spędzania czasu z pociechą. Wśród wielu propozycji zabaw można odnaleźć zarówno kreatywne wyzwania, jak i te, pozwalające na chwilę wypoczynku, w czasie, gdy maluch doskonale się bawi.

  • Zielnik liści

Kreatywna zabawa dla małych miłośników przyrody. Aby stworzyć z pociechami wspaniały zielnik trzeba najpierw przygotować notes z gładkimi kartkami A4. Następnie należy wspólnie z dziećmi poszukać drzew, z których zbiera się listek (do rozpoznania gatunku drzew można wykorzystać atlas). Podczas zbierania liści należy jednak pamiętać, że nie wolno zrywać tych z gatunków, będących pod ochroną. Zebrane liście należy ususzyć między kilkoma stronami gazety (strony gazet nie mogą być śliskie), przyciśniętymi ciężkimi książkami. Suszenie trwa ok. 5 dni. Gotowe liście należy przykleić do kartki za pomocą przezroczystej taśmy, a na koniec podpisać gatunek drzewa, z jakiego pochodzi liść.

  • Szukanie skarbów

Ciekawym pomysłem na zabawy dla dzieci w domu jest poszukiwanie skarbów. Przygotuj wspólnie z dziećmi mapę skarbów (wzorując się na układzie mieszkania), a następnie ukryj jakiś przedmiot lub coś słodkiego i zaznacz ''X'' na mapie, w którym ukryty został skarb. Wręcz pociechom mapę, a one zajmą się szukaniem.

  • Zabawa w fryzjera

Każda mama z długimi włosami może chwilę się odprężyć, podczas gdy dziecko będzie czesać jej włosy. Przygotuj szczotkę, opaski, spinki i frotki do włosów, by móc pobawić się z pociechą w salon fryzjerski.

  • Kształty z cieni na ścianie

Wieczorem możesz wykorzystać latarkę i ręce do układania ciekawych kształtów. Z dłoni możecie tworzyć fruwające ptaki, zajączki, wilki i co tylko wyobraźnia podsunie Wam do głowy. Kreatywna zabawa pomoże rozwijać dziecięcą wyobraźnię.

Zobacz też: Bajki dla dzieci - które warto obejrzeć?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.