Książka: ''Mikołajek''. Każda pozycja z serii da okazję do znakomitej zabawy

Książka pt. "Mikołajek" to jedna z pozycji literatury dziecięcej, która z pewnością powinna trafić w ręce młodych czytelników. Przygody sympatycznego chłopca i jego szkolnych kolegów potrafią wciągnąć w najlepsze zarówno dzieci, jak i dorosłych!

Książka pt. "Mikołajek" i bogactwo literatury dziecięcej

Przeglądając tytuły książek goszczących na półkach z literaturą dla najmłodszych, trudno czasem wybrać pozycje, które podbiją serca młodych czytelników. Książeczki dla dzieci kuszą tajemniczymi tytułami i kolorowymi okładkami, zachęcającymi do zakupu najnowszych propozycji wydawniczych. W literaturze dziecięcej znajduje się jednak wiele wartościowych pozycji, które są dobrze wspominane przez rodziców. Mimo upływu lat, niektóre znane historie wciąż potrafią bawić i uczyć najmłodszych czytelników. Do takich pozycji można śmiało zaliczyć serię przygód o sympatycznym Mikołajku, autorstwa René Goscinnego.

Zobacz też: Star Wars - książki dla fanów legendarnego, międzygalaktycznego uniwersum

Książeczki ''Mikołajek'' - poznaj ich bohaterów

Książeczki ''Mikołajek'', mimo tego, że towarzyszom czytelnikom już od ponad pięćdziesięciu lat, nadal się nie starzeją. Pełne humoru historyjki o sympatycznym Mikołajku wciąż dają okazję do śmiechu każdemu, kto zdecyduje się po nie sięgnąć. Autor książeczek o Mikołajku, René Goscinny, Francuz polskiego pochodzenia, wraz z rysownikiem, Jeanem-Jacquesem Sempém, są odpowiedzialni za ponadczasową opowieść, której początki miały miejsce w 1959 roku. Wykreowana przez nich postać małego rozrabiaki już na zawsze zachowa się w kanonie kultowych pozycji literatury dziecięcej. Przygody Mikołajka są głównie kierowane do dzieci w wieku między ósmym a dziesiątym rokiem życia. Kim jednak są bohaterowie tej słynnej serii?

Mikołajek - tytułowy bohater popularnego cyklu książek, chodzi do szkoły, podobnie jak jego koledzy. Chłopiec uwielbia się bawić i płatać różne figle. Najbardziej lubi spędzać czas z przyjaciółmi, z którymi zawsze jest wesoło. Chłopiec bardzo kocha swoich rodziców i chętnie im pomaga. Mikołajek jest również wielkim amatorem ciasta czekoladowego. Nie cierpi natomiast garnituru i chodzenia w gości, gdzie trzeba się grzecznie zachowywać.

Do paczki Mikołajka należy kilku chłopców:

 • Alcest - najlepszy kolega Mikołajka, a przy tym wielki łakomczuch, który uwielbia bułki z dżemem i rogale z czekoladą,
 • Gotfryd - chłopiec z bogatego domu, który zawsze ma dużo zabawek,
 • Ananiasz - najlepszy uczeń w klasie, a przy tym skarżypyta,
 • Euzebiusz - silny, lecz nieśmiały,
 • Joachim, który uwielbia grę w kulki.

W zwariowanych przygodach Mikołajka pojawia się również wiele innych postaci, takich jak:

 • Rufus,
 • Maksencjusz,
 • Kleofas,
 • Mama Mikołajka,
 • Jadwinia,
 • Tata Mikołajka,
 • babcia Bunia,
 • Pan Blédurt,
 • Rosół.
Zobacz wideo Co dzieci sądzą o walkmanie?

Przygody Mikołajka: o czym opowiadają?

Przygody Mikołajka (franc. ''Le Petit Nicolas'') to seria kilkunastu fantastycznych książeczek. Mikołajek po raz pierwszy zawitał w Polsce w 1964 roku i szybko podbił serca czytelników. Opowieści zdobione zabawnymi ilustracjami zachwycają do dziś. Jeśli chcesz zapoznać swoje dziecko z Mikołajkiem, to nie czekaj. Twoja pociecha na pewno się z nim zaprzyjaźni! Wybieraj z rozmaitych tytułów i wprowadź swoje dziecko do niesamowitego świata przesympatycznych przygód.

 • ''Mikołajek''

Każdy, kto dopiero rozpoczyna przygodę z Mikołajkiem, powinien zapoznać się z pierwszym tomem opowieści o małym francuskim chłopcu. W tej książeczce czeka niemal dwadzieścia humorystycznych historyjek, przedstawionych z perspektywy niesfornego chłopca.    

 • ''Nowe przygody Mikołajka''

Kolejna porcja wyśmienitych przygód Mikołajka, Alcesta, Gotfryda, Euzebiusza i reszty zwariowanych postaci. Przepychanki na przerwach, zabawy na szkolnym boisku i wycieczki - to wszystko czeka na czytelników, którzy zagłębią się w niesamowity świat Mikołajka. Opowieści pełne humoru, dialogów i dowcipu, przedstawiają codzienne życie głównego bohatera, jego rodziny, sąsiadów, przyjaciół czy nauczycieli. W książce pojawia się również Jadwinia, nowa sąsiadka Mikołajka. Choć dziewczynka nie jest tak fajna jak chłopaki, mały bohater twierdzi, że się z nią ożeni.

 • ''Nowe przygody Mikołajka. Kolejna porcja''

Mikołajek to urwis jakich mało. Tym razem znów nie zamierza przestać rozrabiać. Nawet Ananiasz, pupilek pani wychowawczyni, daje się przekupić! Uczniowie buntują się przeciwko Rosołowi, szkolnemu opiekunowi niesfornych chłopców. Żarty i wygłupy Mikołajka jak zawsze zaskakują!

 • ''Nieznane przygody Mikołajka''

Kolejna niezwykła porcja przygód uwielbianego przez czytelników bohatera. Historyjki o Mikołaju i jego kolegach zostały odnalezione przypadkowo w szufladzie Goscinnego, już po jego śmierci. Tym razem charakterystyczne rysunki Sempégo zaskakują dodatkiem koloru. A co czeka w środku tej wyjątkowej książeczki? Próby otwarcia własnego cyrku, telewizja u Kleofasa i wiele, wiele innych przygód!

 • ''Rozrywki Mikołajka''

Na podstawie wyjątkowych opowieści Goscinnego i Sempégo zrodziły się również kolejne historie o Mikołajku i jego kolegach. ''Rozrywki Mikołajka'' to właśnie jedna z takich książeczek. Pozycja zdobiona jest w tym przypadku bardziej nowoczesnymi ilustracjami w kolorze. Młodzi czytelnicy, którzy sięgną po odświeżoną wersję opowieści o małym rozrabiace, jak zwykle zetkną się z potyczkami z panem Rosołem i zwariowanymi pomysłami szkolnych urwisów. Książeczka, podzielona na dwie historie, pozwala poznać wydarzenie z dzieciństwa taty Mikołajka, które staje się inspiracją do kolejnego pomysłu głównego bohatera. W drugiej części historii Mikołajek przyjmuje kolegę z Anglii. Gość przyjeżdża, aby podszkolić swój francuski. Lekka i przyjemna lektura zachwyci każdego czytelnika.

Zobacz też: Książki o koniach. Najbardziej wzruszające i najciekawsze historie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.