Filmy o magii dla dzieci i młodzieży

Filmy o magii potrafią oczarować nie tylko młodego widza. Pełne czarów historie równie skutecznie przyciągają przed ekrany dorosłych. Wśród najbardziej magicznych opowieści można znaleźć wiele fantastycznych propozycji na miło spędzony seans w gronie całej rodziny.

Filmy o magii dla każdego widza

Temat magii często powraca na ekrany, ciesząc wszystkich miłośników filmów z gatunku fantasy, chętnie wchłaniających kolejne obrazy, przepełnione niezwykłymi historiami. Niesamowite opowieści w baśniowych klimatach potrafią oczarować zarówno najmłodszych, jak i tych starszych widzów. Pełne przygód filmy o krainach ze snu, bajkowych wróżkach, złych czarownicach, potężnych zaklęciach i magicznych przedmiotach zawsze budzą ciekawość i wyobraźnię. Które z filmów o magii zahipnotyzują rodzinę, spędzającą miło czas przed telewizorem?

Filmy o magii w baśniowym klimacie

Filmy o magii potrafią oczarować baśniowością, pięknymi piosenkami i doskonałą grą aktorską. Wśród fantastycznych opowieści w takich klimatach, można odnaleźć wiele pięknych filmów, które zaczarują widza w każdym wieku i nie pozwolą mu oderwać się od ekranu.

„Aladyn” (2019), reż. Guy Ritchie

Kto nie słyszał opowieści o magicznej lampie? Właściciel tego niezwykłego przedmiotu ma prawo do przywołania mieszkającego w nim Dżina, mogącego spełnić trzy życzenia. Kiedy młody Aladyn, chłopak o czystym sercu, przypadkowo wchodzi w posiadanie czarodziejskiej lampy, zyskuje szansę na poślubienie księżniczki Dżasminy i odmianę dotychczasowego życia złodziejaszka. Z pomocą niezwykłego Dżina wszystko wydaje się proste. Aladyn, z całkiem nową tożsamością, wyrusza do pałacu sułtana jako książę Ali - godny kandydat na męża dla pięknej księżniczki. Podstępny wezyr Dżafar robi jednak wszystko, by zdobyć magiczną lampę i przejąć wymarzoną władzę.

Które fantastyczne filmy w baśniowym klimacie także warto zobaczyć? 

  • „Alicja w Krainie Czarów” (2010), reż. Tim Burton i „Alicja po drugiej stronie lustra” (2016), reż. James Bobin
  • „Mary Poppins” (1964), reż. Robert Stevenson i „Mary Poppins powraca” (2018), reż. Rob Marshall
  • „Kopciuszek” (2015), reż. Kenneth Branagh
  • „Ella zaklęta” (2004), reż. Tommy O'Haver

Filmy o czarownicach. Które z nich spodobają się młodym widzom?

Filmy o czarownicach to jedne z tych, które potrafią zaczarować odbiorców. Pojawiające się w nich bohaterki, posiadające magiczne moce, bywają piękne i niebezpieczne, jak tytułowa „Czarownica” z Disneyowskiego filmu z 2014 roku, w którą wcieliła się Angelina Jolie. Obraz w reżyserii Roberta Stromberga opowiada historię znaną z bajki o Śpiącej Królewnie, tym razem przedstawioną jednak z perspektywy złej wróżki - Diaboliny. Całkiem nowa odsłona opowieści pokazuje widzom inne oblicze potężnej czarownicy, która w końcu zaopiekowała się księżniczką Aurorą. Każdy, kto ulegnie urokowi tego filmu, powinien również zobaczyć jego kolejną odsłonę, czyli „Czarownicę II” z 2019 roku w reżyserii Joachima Rønninga.

Disneyowska Diabolina odnalazła w końcu swoją lepszą stronę, jednak wśród filmowych czarownic nie brakuje prawdziwych antagonistek. Jedną z nich jest przeciwniczka rodzeństwa, które trafiło do magicznej krainy, zwanej Narnią. Zmagania dzieci z podstępną Białą Czarownicą można śledzić w adaptacji powieści C.S. Lewisa, pt. „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” (2005) w reżyserii Andrewa Adamsona. Kolejną piękną propozycją na filmowy seans ze złymi czarownicami, jest adaptacja powieści Neila Gaimana - „Gwiezdny Pył” (2007) w reżyserii Matthewa Vaughna.

Zobacz wideo

Najciekawsze filmy o czarodziejach

O utalentowanych czarodziejach i zdolnych czarownicach z filmowej serii o Harrym Potterze słyszał niemal każdy. W kinematografii można jednak odnaleźć też inne tytuły, przedstawiające widzom magików - tych obdarzonych ogromną mocą, czy odrobiną sprytu. Miłośnicy fantastycznych klimatów nie pożałują, decydując się na spędzenie czasu z filmem z 2013 roku, pt. „Oz: Wielki i potężny” (reż. Sam Raimi). Historia inspirowana opowieścią o Dorotce, dotyczy tym razem magika Oscara, który na co dzień pracuje w cyrku. Pewnego razu bohater trafia do baśniowej krainy. Jej mieszkańcy są przekonani, że przybysz jest wielkim czarnoksiężnikiem. W zdolności Oscara nie chcą jednak uwierzyć trzy czarownice. Pełnym widowiskowych czarów filmem jest także „Uczeń czarnoksiężnika” (2010), w reżyserii Jona Turteltauba. Mistrz magii i jego nastoletni pomocnik mierzą się z siłami zła, by ocalić Nowy Jork.

Filmy animowane. Propozycje, pełne niezwykłych czarów

Bajkowe światy, które można podziwiać podczas seansów z animacjami, zachwycają kolorami i magią. Wiele wspaniałych czarów można podziwiać w klasycznych filmach rysunkowych Disneya, takich jak: „Piękna i Bestia” (1991), „Kopciuszek” (1950), „Śpiąca Królewna” (1959) czy „Miecz w kamieniu” (1963). Prawdziwej magii nie brakuje również w nowszych animacjach. Jedną z nich jest opowieść o Roszpunce, przedstawiona w filmie pod tytułem „Zaplątani”.

„Zaplątani” (2010), reż. Nathan Greno

Roszpunka - dziewczyna o magicznych włosach żyje zamknięta w wysokiej wieży, w której została uwięziona przez kobietę, podszywającą się pod jej matkę. Młoda dziewczyna każdego dnia marzy o wydostaniu się z nietypowego więzienia. Niespodziewanie w jej samotni zjawia się młody złodziejaszek, który staje się dla dziewczyny szansą na wielkie zmiany. Już wkrótce Roszpunka ma poznać długo ukrywaną prawdę o swoim pochodzeniu. 

Inne filmy animowane, w których pojawiają się magiczne zaklęcia lub postacie, obdarzone niezwykłymi mocami, to:

  • „Kraina Lodu” (2013), reż. Chris Buck i „Kraina Lodu II” (2019), reż. Jennifer Lee
  • „Dzwoneczek” (2008), reż. Bradley Raymond
  • „Merida Waleczna” (2012), reż. Mark Andrews
  • „Strażnicy marzeń” (2012), reż. Peter Ramsey
  • „Sekrety morza” (2014), reż. Tomm Moore
Więcej o: