Filmy o szkole. Które z nich spodobają się nastolatkom?

Filmy o szkole dotyczą przede wszystkim życia dzieci i nastolatków. Są to opowieści o trudnych wyborach życiowych, problemach z nauką, pierwszych miłościach, czy kłopotach w nawiązaniu porozumienia z dorosłymi.

Filmy o szkole dla młodych odbiorców

Filmy, których akcja głównie lub w jakimś stopniu rozgrywa się w szkole, to oczywiście produkcje kierowane do młodego widza. Wbrew pozorom, na szkolnych korytarzach, jak i w klasach, ujętych w obiektywie kamery, mogą niekiedy dziać się prawdziwe czary - niektóre z nich są naprawdę mroczne! Nie brakuje tam również wielkich miłości, prawdziwych dramatów i sytuacji, potrafiących rozbawić do łez. Które filmy o szkole spodobają się młodzieży?

Młodzieżowe melodramaty ze szkołą w tle

Filmy przedstawiające losy młodych ludzi nadal uczęszczających do szkół potrafią wzbudzać wiele emocji. Jednym z najbardziej wzruszających z nich jest bez wątpienia „Szkoła uczuć” z 2002 roku, wyreżyserowana przez Adama Shankmana. Obraz przedstawia historię Landona Cartera i Jamie Sullivan - dziewczyny, która miała wielki wpływ na całe jego życie. Kolejną opowieścią, z którą warto się zapoznać, jest oryginalny film pt. "Earl i ja, i umierająca dziewczyna" z 2015 roku (reż. Alfonso Gomez-Rejon). Wzruszająca, a przy tym dowcipna historia o przyjaźni, przybliża życie nastolatka, stroniącego od bliższych relacji z rówieśnikami. Kiedy jednak zaczyna spędzać czas z Rachel, dziewczyną, chorą na białaczkę, odkrywa lepsze strony świata i zmienia swoje podejście. Kolejnym filmem, którego akcja rozgrywa się między innymi w szkole jest  „Charlie” z 2012 (reż. Stephen Chbosky). Nastolatek rozpoczyna właśnie pierwszą klasę liceum. Należy jednak do osób nieśmiałych i ma trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Mimo licznych problemów, z którymi stara się sobie poradzić, zaprzyjaźnia się z dwójka uczniów z ostatniej klasy. Jednym ze starszych filmów, opowiadających o problemach uczniów, jest Oscarowe „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” z 1989 roku, w reżyserii Petera Weira.

Filmy o szkole - komedie

Filmy o szkole potrafią rozśmieszać. Młodzi ludzie, zmagający się z typowymi dla swojego wieku problemami, to również bohaterowie wielu sympatycznych komedii. Wśród komediowych obrazów, zaskakujących nietypowymi sytuacjami i szalonymi pomysłami szkolnej młodzieży, można wyróżnić tytuły, takie jak:

  • „Klub winowajców” (1985), reż. John Hughes
  • „Słodkie Zmartwienia”(1995), reż. Amy Heckerling
  • „Zakochana złośnica” (1999), reż. Gil Junger
  • „Wredne dziewczyny” (2004), reż. Mark Waters
  • „Wild Child. Zbuntowana księżniczka” (2008), reż. Nick Moore
  • „Ona to on” (2006), reż. Andy Fickman
  • „Łatwa dziewczyna” (2010), reż. Will Gluck
  • „Mów mi Wampir” (2015), reż. Vince Marcello
  • „Gorzka siedemnastka” (2016), reż. Kelly Fremon

Muzyczne filmy o szkole

Szkoła jest doskonałym tłem dla wielu opowieści muzycznych - tych najbardziej roztańczonych, jak i rozśpiewanych czy pełnych gry na instrumentach. Popisy młodocianych muzyków można podziwiać w filmach, takich jak „Dobosz” (2002) w reżyserii Charlesa Stone’a czy „Szkole rocka”(2003) wyreżyserowanej przez Richarda Linklatera. Jedną z najsłynniejszych muzycznych odsłon filmowych, przedstawiających perypetie szkolnych przyjaciół, jest Disneyowska seria „High School Musical” (2006-2008, reż. Kenny Ortega).

Wśród innych roztańczonych historii znajdują się natomiast:

  • „Step Up - Taniec zmysłów” (2006), reż. Anne Fletcher
  • „Wytańczyć marzenia” (2006), reż. Liz Friedlander
  • „Footloose” (2011), reż. Craig Brewer

Szkolna fantastyka

Filmy o szkole mogą być również nieco bardziej oderwane od rzeczywistości. Wśród nich nie brakuje w końcu opowieści o czarownicach czy wilkołakach. Najsłynniejszym uczniem, uczęszczającym do szkoły magii jest oczywiście Harry Potter - bohater słynnej filmowej serii fantasy. Kolejnym z nietypowych bohaterów, który chodził jednak do całkiem zwyczajnego liceum, jest bohater komedii pt. „Nastoletni wilkołak” z 1985 (reż. Rod Daniel).

Starsza młodzież, chętnie sięgająca po mroczniejsze klimaty, może zapoznać się z filmem „Szkoła czarownic” z 1996 roku (reż. Andrew Fleming). Jest to historia siedemnastoletniej Sarah, która rozpoczyna naukę w nowej szkole. Poznaje tam swoje trzy rówieśniczki, obdarzone niezwykłymi mocami. Do czego doprowadzi je zabawa niebezpieczną magią?

Kolejnym filmem fantasy w mrocznej odsłonie jest „Pakt milczenia” (2006), w reżyserii Renny’ego Harlina. Historia przedstawia losy czterech studentów - potomków rodów czarownic. Młodzi mężczyźni z pozoru nie różnią się niczym od rówieśników, jednak w każdym z nich skrywa się wielka moc. Dzięki niej mogą pokonywać siły grawitacji czy zmieniać kształt swojego ciała. Korzystanie z nadludzkiej siły ma jednak swoją cenę. Sytuacja komplikuje się wraz z przybyciem do szkoły kolejnego chłopaka, będącego potomkiem wygnanego przed laty magicznego rodu. Młodzieniec obdarzony niebezpiecznymi zdolnościami chce zemścić się na pozostałych rodzinach.

Zobacz wideo
Więcej o: