Filmy o nastolatkach. Propozycje dla nastolatek i nastolatków

Filmy o nastolatkach to zarówno lekkie i zabawne opowieści, jak i te znacznie bardziej skomplikowane, dotyczące problemów w życiu rodzinnym czy w szkole. Wśród nich znajdują się produkcje z różnych gatunków, które łączy to, że ich bohaterami są młodzi ludzie.

Filmy o nastolatkach. Jakie gatunki preferują młodzi ludzie? 

Filmy o nastolatkach przeznaczone dla chłopców to głównie obrazy w klimatach fantastyczno naukowych czy te o tematyce sportowej. Nie brakuje tu również produkcji z nurtu superbohaterskiego. Większa część młodych dziewcząt woli natomiast bardziej wzruszające historie, między innymi o pierwszych zauroczeniach i zawodach miłosnych.

Filmy dla nastolatków - które z nich spodobają się chłopakom?

Filmy dla nastolatków, które z pewnością przyciągną uwagę dorastających chłopców to przede wszystkim produkcje z gatunku fantasy. Należy do nich głośna trylogia „Więzień labiryntu” (2014-2018), stworzona na podstawie bestsellerowych książek autorstwa Jamesa Dashnera. Film opowiada o losach nastolatków, zmagających się z trudnymi zadaniami w postapokaliptycznym świecie. Kolejnym filmem, który również zaciekawi młodych odbiorców jest „Player One” z 2018 roku, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Jego akcja dzieje się w niedalekiej przyszłości. W tym świecie ludzie postanowili uciec od rzeczywistości, korzystając z dobrodziejstw wirtualnego uniwersum, zwanego OASIS. Pewnego dnia ogłoszony zostaje konkurs, mający na celu wyłonić godnego następcę zmarłego twórcy wirtualnego świata - zwycięzca trzyetapowej rozgrywki ma zyskać wielką fortunę. Do gry o tak wielką stawkę przystępuje nastoletni Wade wraz z przyjaciółmi. Miłośnicy fantastycznych opowieści, a przy okazji również wyścigów, mogą natomiast zainteresować się historią nastoletniego kierowcy wyścigowego, który przystaje do nierównej walki w szalonych i niebezpiecznych zawodach przedstawionych w „Speed Racer” z 2008 roku (reż. Lilly Wachowski i Lana Wachowski).

Które filmy o nastolatkach także przyciągną uwagę dorastających chłopców?

 • „Shazam!” (2019), reż. David F. Sandberg
 • „Spider-Man: Homecoming” (2017) i „Spider-Man: Daleko od domu” (2019), reż. Jon Watts
 • seria filmów „Transformers”
 • „Super 8” (2011), reż. J.J. Abrams
 • „Brat” (2010), reż. Marcel Rasquin
 • „Uczeń czarnoksiężnika”(2010), reż. Jon Turteltaub
 • seria „Percy Jackson”

Fajne filmy dla nastolatek - idealne dla dziewcząt

Fajne filmy dla nastolatek to również rozmaite propozycje z wielu gatunków. Komedie, przejmujące melodramaty, a nawet fantastyka - między innymi właśnie z nich mogą wybierać dorastające dziewczęta. Wielbicielki gatunku romansów paranormalnych nie przejdą obojętnie obok sagi „Zmierzch” (2008-2012), „Intruza” z 2013 (reż. Andrew Niccol), jak i filmu pt. „Dary Anioła: Miasto kości” z 2013 roku (reż. Harald Zwart). Z filmów w klimatach fantasy zainteresuje je także baśniowy „Gwiezdny pył” z 2007 roku (reż. Matthew Vaughn), oraz tajemnicze i w znacznie mroczniejszym klimacie - „Byzantium”, czyli thriller fantasy z 2012 w reżyserii Neila Jordana, opowiadający o wiecznie nastoletniej nieśmiertelnej Eleanor. Kolejnym wartym uwagi filmem jest dramat fantasy, pt. „Nostalgia anioła” z 2009 (reż. Peter Jackson), ukazujący historię czternastoletniej Susie (Saoirse Ronan), która została podstępnie zwabiona do pułapki przez pedofila. Niegotowa na odejście dziewczyna pośmiertnie obserwuje toczące się dalej życie bliskich, tkwiąc w zawieszeniu między niebem a ziemią.

Wielbicielki lżejszych tematów mogą natomiast bawić się doskonale podczas oglądania zabawnych komedii, takich jak romantyczna „Zakochana złośnica” z 1999 roku (reż. Gil Junger) czy „Wild Child. Zbuntowana księżniczka” z 2008 (reż. Nick Moore). Warto też przyjrzeć się bliżej filmom muzycznym, takim jak „Footloose” z 2011 (reż. Craig Brewer), zabawnej i roztańczonej serii „High School Musical” (2006-2008), a także „W rytmie hip-hopu” z 2001 roku (reż. Thomas Carter) i „W rytmie hip-hopu II” z 2006 roku (reż. David Petrarca), przedstawiające historie młodych dziewczyn, w których życiu ważną rolę nieoczekiwanie odegrał wywodzący się z miejskiej kultury hip-hop.

Wśród propozycji, które mogą przypaść do gustu nastolatkom, nie brakuje także przejmujących dramatów, opowiadających o dorastaniu i chorobach. Warto tutaj wymienić filmy, takie jak: „Bez mojej zgody” (2009), reż. Nick Cassavetes, „Szkoła uczuć” (2002), reż. Adam Shankman, „Gwiazd naszych wina” (2014), reż. Josh Boone czy „Earl i ja, i umierająca dziewczyna” (2015), reż. Alfonso Gomez-Rejon.

Które z filmowych propozycji również mogą spodobać się dorastającym dziewczętom?

 • „Dziś 13, jutro 30” (2004), reż. Gary Winick
 • „Charlie” (2012), reż. Stephen Chbosky
 • „Do wszystkich chłopców, których kochałam” (2018), reż. Susan Johnson
 • „Love, Rosie” (2014), reż. Christian Ditter
 • „Gorzka siedemnastka”(2016), reż. Kelly Fremon
 • „Ostatnia piosenka”, reż. Julie Anne Robinson (2010)
 • „Trzy metry nad niebem” (2010) i „Tylko Ciebie chcę” (2012), reż. Fernando González Molina
Zobacz wideo Co obejrzeć podczas przymusowej izolacji? Mamy kilka propozycji
Więcej o: