W 1996 roku, kiedy "Toy Story" debiutowało w Polsce, miałam 10 lat. Pamiętam, że kasetę VHS z tą animacją dość porządnie z bratem męczyliśmy. Nic dziwnego, że fabułę pamiętam do dziś, a piosenkę "Druha we mnie masz" potrafię zaśpiewać obudzona w środku nocy. Pierwsza część przygód Chudego, Buzza i spółki podbiła serca widzów, zachwyca się nią kolejne pokolenie. Teraz, ponad 20 lat po premierze "Toy Story", kolejna część tej animacji została doceniona. "Toy Story" dostało docenione za nowatorskie techniki i podczas oscarowej gali otrzymało Nagrodę za szczególne osiągnięcie (był to pierwszy film pełnometrażowy w całości wykonany techniką komputerową). Kilka dni temu "Toy Story 4" także triumfowało, zdobywając Oscara w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany.
Andy, pierwszy właściciel zabawek, jest na studiach, a Bonnie, której je przekazał, rzadko wybiera je do zabawy - dziewczynka rośnie, zmieniają się jej upodobania. W dodatku w szkole, z tego, co znalazła w koszu na śmieci, robi sobie nowego towarzysza, który staje się jej ulubieńcem. Chudy nie zamierza się jednak poddać, chce wrócić do łask. I pokazuje Sztućkowi, bo tak nazywa się zabawka zrobiona przez dziewczynkę, dlaczego jest ważny w życiu Bonnie. Wspólnie z bohaterami ruszamy na kemping, a po drodze czeka nas wiele przygód. To także spotkanie ze starą przyjaciółką, Pastereczką Bou. Czy dawne uczucia odżyją?
Film wciąga, wydaje mi się, że jest o wiele lepszy niż druga i trzecia część serii. Chociaż sam schemat fanom "Toy Story" jest dobrze znany, to i tak ogląda się go bardzo dobrze. "Efekty specjalne", chociaż bajkowe, także robią wrażenie. W "Toy Story 4" będziemy mogli poznać Szeryfa z zupełnie innej strony. Na początku był to Chudy, którego doskonale znamy - oddanego swojemu właścicielowi. Jednak bohater zobaczy, że życie zabawki może wyglądać inaczej. A bez dziecka też można być naprawdę szczęśliwym. Czy to koniec przygód Chudego i spółki? Niekoniecznie. Animacja zakończyła się tak, że daje twórcom wiele możliwości kontynuacji, kilka wątków mogą "pociągnąć" w kolejnych filmach.
Co jeszcze? Zaopatrzcie się w widelec, drewnianą szpatułkę, drucik i inne akcesoria - Sztućka będzie chciał stworzyć każdy, kto obejrzy "Toy Story 4". A to naprawdę proste. Bez problemu przygotujecie całą rodzinę "odpadkowych" zabawek.
W polskiej wersji językowej usłyszymy: Roberta Czebotara (Chudy), Łukasza Nowickiego (Buzz Astral), Edytę Olszówkę (Pastereczka Bou), Sebastiana Ferdka (Sztuciek), Abelarda Gizę (Kwaku), Kalinę Sołtysiak (Bonnie), Julię Kamińską (Gabi Gabi), Wojciecha Tremiszewskiego (Bunio), Jacka Kopczyńskiego (Druh Wybuch), Przemysława Glapińskiego (tata Bonnie), Elżbietę Futerę-Jędrzejewską (mama Bonnie), Izabellę Bukowską-Chądzyńską (Jessie) oraz Dominikę Kluźniak (Hahanna Rozpuk).
W oryginale głównym bohaterom głosu użyczyli, m.in.: Tom Hanks (Chudy), Tim Allen (Buzz Astral), Annie Potts (Pastereczka Bou), Tony Hale (Sztuciek), Keegan-Michael Key (Kwaku), Madeleine McGraw (Bonnie), Christina Hendricks (Gabi Gabi), Jordan Peele (Bunio) i Keanu Reeves (Druh Wybuch).
W animacji zobaczymy bohaterów, których doskonale znamy. To przede wszystkim Szeryf Chudy i Buzz Astral (Strażnik Kosmosu), a także: pan i pani Bulwa, Cienki, Jessie, Mustang czy Rex. To także zabawki, które pojawiły się w poprzedniej części, te należące do Bonnie. W "Toy Story 4" występuje także zrobiony przez Bonnie Sztuciek oraz bohaterka, którą znamy z pierwszej części serii - Pastereczka Bou (wraz z jej trzema owieczkami). To także wiele innych zabawek, jak spotkani w wesołym miasteczku Bunio i Kwaku, lalka Gabi Gabi, którą bohaterowie spotykają w sklepie z antykami, czy kolega Pastereczki, Druh Wybuch. Oczywiście w bajce zobaczymy także Bonnie i jej rodziców.
Animacja zadebiutowała w kinach w czerwcu 2019 roku. Pod koniec roku "Toy Story 4" pojawiło się na DVD i Blu-ray. Oprócz filmu na nośnikach znajdziemy dodatki specjalne, m.in. komentarz audio czy nowe oblicze Bou.