Filmy Disneya. Bajkowe propozycje dla dzieci i młodzieży

Filmy Disneya olśniewają widzów od wielu lat. Klasyczne animacje rysunkowe, najnowsze produkcje powstające w technice 3D, a także filmy aktorskie, bawią i czarują nie tylko dzieci.

Filmy Disneya - produkcje, które kochają wszystkie dzieci

Nie ma osoby, która nie widziałaby choćby jednego filmu Disneya. Pełne magii, fantastycznych piosenek i przygód filmy bawią zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych widzów. Klasyczne animacje, urzekające odręczną kreską, zachwycające nowe produkcje komputerowe, aż w końcu filmy, w których odbiorcy mogą podziwiać kunszt gry aktorskiej - produkcje Disneya są bardzo różnorodne. Niezależnie od tego, czy to najnowszy hit, niedawno podziwiany w sali kinowej, czy obraz z wcześniejszych lat, potrafią olśniewać i rozbudzać wyobraźnię najmłodszych odbiorców. Które z bajkowych produkcji Disneya warto pokazać dzieciom?

Disney filmy - najnowsze animacje

Disneyowskie filmy animowane z ostatnich lat to przede wszystkim kontynuacje znanych i lubianych ekranizacji. Opowieści pełne przygód, fantastycznych bohaterów i genialnej muzyki bawią nie tylko najmłodszego widza. Wśród produkcji będących kolejnymi odsłonami przygód dobrze już znanych postaci warto wymienić jeden z największych hitów Disneya ostatnich lat. Oscarową - „Krainę Lodu” z 2013 roku. Sequel filmu o odważnej Annie i obdarzonej niezwykłymi mocami Elsie, Kraina Lodu II, to animacja z 2019 roku. Tym razem bohaterki razem z przyjaciółmi udają się w fascynującą podróż, poszukując odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzą moce Elsy.

Zobacz wideo "Kraina lodu 2", czyli Elsa i Anna powracają [ZWIASTUN]

Wielkim zaskoczeniem dla miłośników kultowych animacji Disneya okazał się powrót Chudego, Buzza Astrala i reszty zabawek w czwartej części „Toy Story” z 1995, czyli pierwszego filmu pełnometrażowego, stworzonego wyłącznie w technice komputerowej CGI. W Toy Story IV (2019) dobrze już znany szeryf i reszta jego ekipy, wyruszają na poszukiwania nowego bohatera, Sztućka, który ucieka podczas wycieczki.

Wśród wielkich powrotów animowanych filmów Disneya należy przywołać także „Gdzie jest Dory” (2016) - drugą część hitu „Gdzie jest Nemo” (2003), a także „Iniemamocni II” (2018), czyli kontynuację przygód niezwykłej rodziny Parr, która pierwszy raz przedstawiona została w filmie „Iniemamocni” z 2004 roku. Nie można również zapomnieć o animacji „Auta III” (2017), opowiadającej o kolejnych przygodach Zygzaka McQueena, jak i filmie „Ralph Demolka w Internecie” (2018), ukazującym dalsze losy Ralpha i jego małej przyjaciółki Wandelopy.

Wśród najnowszych filmów Disneya, nie można oczywiście pominąć też tytułów, takich jak:

  • „Zwierzogród” (2016)
  • „Coco” (2017)
  • „Vaiana: Skarb oceanu” (2016)

Najpopularniejsze filmy Disneya - rysunkowe

Najpopularniejsze filmy Disneya to głównie klasyczne animacje rysunkowe. Niektóre z nich, mimo upływu lat, nadal bawią i czarują kolejne pokolenia, przedstawiając im wyjątkowe historie pięknych księżniczek: Ariel z filmu „Mała Syrenka” (1989), Aurory ze „Śpiącej królewny” (1959), uroczej Cinderelli z „Kopciuszka” (1950), Belli z „Pięknej i Bestii” (1991), a także Śnieżki („Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków”), która w 1937 roku zapoczątkowała pełnometrażowe animacje Walta Disneya.

Rysunkowi bohaterowie popularnych animacji to również postacie z bajkowego świata zwierząt:

  • „Król Lew” (1994),
  • „Bambi” (1942),
  • „Zakochany kundel” (1955),
  • „101 dalmatyńczyków” (1961),
  • „Dumbo” (1941).

Wiele popularnych animacji Disneya doczekało się kontynuacji. Wśród nich znajdują się filmy, takie jak:

  • „Mała Syrenka II: Powrót do morza” (2000),
  • „Kopciuszek II: Spełnione marzenia” (2002) 
  • „Kopciuszek III: Co by było gdyby...” (2007),
  • „101 Dalmatyńczyków II: Londyńska przygoda” (2003),
  • „Bambi II” (2006),
  • „Zakochany kundel II: Przygody Chapsa” (2001),
  • „Piękna i Bestia: Zaczarowany świat Belli” (1998), 
  • „Król Lew II: Czas Simby” (1998) 
  • „Król Lew III: Hakuna Matata” (2004).

Do najpopularniejszych filmów rysunkowych Walta Disneya należą też bez wątpienia:

  • „Hercules”(1997)
  • „Piotruś Pan” (1953)
  • „Tarzan” (1999)
  • „Pinokio” (1940)
  • „Mulan” (1998) i „Mulan 2” (2004)
  • Alicja w Krainie Czarów” (1951)
  • „Dzwonnik z Notre Dame” (1996) i „Dzwonnik z Notre Dame II” (2002)
  • „Pocahontas” (1995) i „Pocahontas II - Podróż do Nowego Świata” (1998)
  • „Aladyn” (1992), „Aladyn: Powrót Dżafara” (1994) oraz „Aladyn i król złodziei” (1996)

Najlepsze filmy Disneya - aktorskie

Najlepsze filmy Disneya to nie tylko animacje, ale również zachwycające filmy aktorskie. Wiele z nich nawiązuje do klasycznych obrazów rysunkowych. Jedną z produkcji, która podbiła serca nie tylko najmłodszych widzów, jest „Czarownica” z 2014 roku. Film przybliża postać Diaboliny (Angelina Jolie), złej wróżki, która w gruncie rzeczy wcale nie jest taka okrutna. W 2019 roku historia doczekała się drugiej części.

Na uwagę zasługuje również historia z filmu „Alicja w Krainie Czarów” (2010), przedstawiająca losy dorosłej Alicji, która ponownie trafia do baśniowego świata, a także sequel „Alicja po drugiej stronie lustra” (2016).

Wiele klasycznych animacji Disneya powraca obecnie w filmach aktorskich, które również warto obejrzeć. Do takich produkcji należy chociażby „Piękna i Bestia” (2017) z Emmą Watson i Danem Stevensem, uroczy „Kopciuszek” z 2015 roku, a także „Aladyn” (2019) z Willem Smithem w roli dżina. Wspomniane produkcje zachwycają pięknymi piosenkami, doskonałym humorem i znakomitą grą aktorską.

Filmy animowane Disneya. Mniej popularne obrazy, które warto poznać        

Filmy animowane Disneya to również mniej znane obrazy, z którymi warto zapoznać młodych odbiorców. Widowisko „Fantazja” z 1940, przedstawia siedem krótkich historii stworzonych do muzyki wielkich kompozytorów, takich jak Jan Sebastian Bach czy Piotr Czajkowski. Film doczekał się kolejnej części: „Fantazja 2000” (1999), ilustrującej między innymi utwory Strawińskiego, Beethovena i Gershwina.

Do mniej znanych animacji rysunkowych Disneya należy „Miecz w kamieniu” (1963), nawiązujący do legendy o królu Arturze. Na uwagę młodych widzów zasługuje ponadto wzruszająca opowieść o dwójce najlepszych przyjaciół, „Lis i Pies” (1981) oraz jej sequel „Lis i Pies II” (2006). Mniej znanymi, jednak wartymi uwagi animacjami są perypetie sympatycznych myszek, które można śledzić w filmach pt. „Bernard i Bianka” (1977) i „Bernard i Bianka w krainie kangurów” (1990). Do mniej popularnych filmów Disneya należy też pełna przygódPlaneta skarbów” z 2002 roku, opowiadająca o nastolatku, który zdobywa mapę prowadzącą do tytułowej planety skarbów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.