Filmy historyczne pozwalają lepiej zrozumieć ciężkie tematy. Dzieci uczą się o historii z podręczników, jednak tekst nie zawsze wystarcza, by pomóc najmłodszym wyobrazić sobie, jak prezentowały się dawniejsze losy świata. Filmy pokazują odmienne od dzisiejszych stroje, takie jak zbroje czy mundury wojenne. Wśród obrazów historycznych znajduje się wiele interesujących propozycji dla młodego widza. Dzięki nim odbiorca dowie się więcej o wojnach czy powstaniach, a także pozna ważne postacie, które zapisały się na kartach naszej historii. Filmy historyczne to nie tylko produkcje fabularyzowane, ale także materiały edukacyjne, dobrze ukazane chociażby za pomocą animacji. Które z filmów historycznych warto pokazać dzieciom?
Filmy historyczne edukacyjne są doskonałym sposobem na to, by zaciekawić młodego człowieka wydarzeniami z dawnych lat. Język filmowy często przemawia do młodzieży bardziej niż teksty, z którymi trzeba zapoznać się podczas lekcji historii.
Pięknie zrealizowany film animowany, opowiadający w skrócie historię Polski. Podczas oglądania krótkometrażowej produkcji, można dostrzec, jakie zmiany zachodziły w naszym kraju na przestrzeni dziejów. Twórca filmu zabiera widza w krótką podróż, podczas której prezentuje najważniejsze wydarzenia z historii Polski, jak również pokazuje wiele historycznych postaci. By każdy mógł lepiej zorientować się w przedstawianych wydarzeniach, przez cały czas trwania animacji, w dolnym rogu ekranu wyświetlane są lata, których dotyczą pokazywane obrazy.
Filmy historyczne dla uczniów mogą pomóc w zrozumieniu zagadnień poruszanych w szkole, a także poszerzyć zdobywaną tam wiedzę. Warto zauważyć, że wiele autentycznych informacji zawierają w sobie również lektury, często omawiane na lekcjach podczas języka polskiego. Filmy historyczne dla uczniów bywają więc pozycjami, będącymi adaptacjami powieści z wydarzeniami historycznymi w tle.
Akcja tej opowieści ma miejsce na początku XV wieku. Wśród bohaterów znajduje się rycerz o słowiańskim pochodzeniu, Jurand ze Spychowa. Mężczyzna dzielnie odpiera ataki grup krzyżackich w obronie polskiej ziemi. Gdy uwalnia z rąk oprawców pobitych i więzionych kupców, rozgoryczony zakon w akcie zemsty zabija żonę rycerza i podpala Spychów. Danusia, córka Juranda, zostaje wysłana na dwór księcia mazowieckiego, gdzie obejmuje rolę służki. Poznaje tam młodego rycerza, Zbyszka z Bogdańca, który zauroczony dziewczyną, postanawia pomścić wszystkie krzywdy, jakie spotkały ją ze strony Zakonu Krzyżackiego. Uczeń podczas oglądania filmu może dowiedzieć się, jak konflikty zachodzące między dwoma państwami stały się przyczyną jednej z najsłynniejszych średniowiecznych bitew europejskich, która rozegrała się pod Grunwaldem. Ponadto, obraz pomaga lepiej zrozumieć, jak toczyło się codzienne życie ówczesnej społeczności.
Wśród filmowych obrazów historycznych znajdują się propozycje w sam raz dla dzieci. Warto wiedzieć, które produkcje przypadną do gustu najmłodszym i pozwolą im dowiedzieć się czegoś ciekawego o dawnych czasach. Filmy historyczne dla dzieci, nawiązujące do wydarzeń z dziejów Polski, to bez wątpienia doskonała propozycja na spędzenie czasu z najmłodszymi w pożyteczny sposób.
Choć akcja tego filmu rozpoczyna się w czasach współczesnych, to bohaterem opowieści jest ubogi chłopiec żyjący w Polsce w drugiej połowie XV wieku. Wawrzek (Marek Konrad), bo tak właśnie nazywa się sympatyczny młodzieniec, czerpie niezwykłą radość ze swojej pasji - strugania w drewnie. Z rodzinnej wioski udaje się do Krakowa, gdzie spotyka prawdziwego mistrza rzeźbiarstwa, Wita Stwosza. Artysta jest pochłonięty budową wielkiego ołtarza. Dostrzega jednak, jaki talent posiada Wawrzek i pozwala mu dołączyć do pracy nad swoim dziełem. Ołtarz Wita Stwosza staje się powodem odwiedzin króla. Władca jest nim zachwycony. Docenia też pomoc Wawrzka. Młody artysta otrzymuje w nagrodę wymarzoną parę pięknych, żółtych ciżemek. Podczas ceremonii odsłonięcia dzieła okazuje się, że brakuje jednego elementu. Wawrzek postanawia działać i wspina się na drewnianą konstrukcję. Niestety, ku rozpaczy chłopca, jeden bucik zsuwa mu się z nogi i gdzieś przepada. Żółta ciżemka zostaje odnaleziona dopiero kilka stuleci później, podczas prac konserwatorskich nad słynnym ołtarzem w krakowskim kościele Mariackim.
„Historia żółtej ciżemki” to adaptacja powieści młodzieżowej, opartej na książce Antoniny Domańskiej o tym samym tytule.