Wartościowe książki dla młodzieży. Lektura, która uwrażliwia

Wartościowe książki uwrażliwiają. Często słyszy się, że obecnie młodzież niechętnie sięga po lekturę. Choć niekoniecznie musi to być prawda, warto tak pokierować młodymi ludźmi, by wybrali pozycje, które ubogacą ich wnętrze i pozwolą wyciągać odpowiednie wnioski.

Każdy człowiek jest inny, dlatego trudno generalizować, jakie wartościowe książki dla młodzieży powinny podobać się nastolatkom. Jedni mogą czuć sentyment do zwierząt (może mają swoje, a może po prostu je lubią, wiążą swoją przyszłość z weterynarią czy innym pro zwierzęcym zawodem), drudzy zaczynają coraz poważniej myśleć o płci przeciwnej, inni z kolei mają poczucie wyobcowania, wciąż pozostając samotnymi wśród rówieśników, a jeszcze inni borykają się z problemami ponad ich siły. Warto więc pozwolić młodemu człowiekowi samodzielnie podjąć decyzję, którą z pozycji wybierze, jedynie podsuwając szereg tytułów godnych uwagi.

Zobacz też: Książki dla dzieci - najciekawsze propozycje dla najmłodszych i nieco starszych pociech

Wartościowe książki dla młodzieży: o które chodzi?

Młodzież w wieku szkolnym, zarówno ta trochę starsza, jak i ta nieco młodsza, jest bardzo wrażliwa. W każdym człowieku w tym okresie zachodzą zmiany, które wiążą się z procesem dojrzewania i przystosowania się do życia w określonym społeczeństwie. Warto więc, by nastolatkowie sięgali po pozycje książkowe, które pokażą im, jak żyć, jak postępować i jak radzić sobie z problemami. Wartościowe książki dla młodzieży powinny wywoływać emocje, poruszać i wpływać na sposób myślenia odbiorcy, by ten, zależnie od swojej woli, kształtował światopogląd w oparciu o to, czego się dowiedział. Naturalnie powinny to być książki napisane w łatwy i przystępny sposób, by rozbudzać ciekawość, nie pozwalając na nudę.

Książki o emocjach dla dzieci i młodzieży: co wybrać?

Książki o emocjach dla dzieci i młodzieży są różnorodne. W tej kategorii możemy znaleźć ciekawe lektury dla dzieci w każdym wieku. Które z nich są warte uwagi?

  • ''Był sobie pies'' – W. Bruce Cameron

To z pewnością lektura dla tych, którzy lubią psy, ale i nie tylko. Powinna spodobać się każdemu nastolatkowi, który wierzy w to, że los zawsze może się odmienić. Psa z tytułu czytelnik poznaje już na początku, gdy jest małym, dokazującym szczeniakiem. To życie nie przynosi mu jednak pełni satysfakcji i dopiero kolejne wcielenie (bo pies za każdym razem odradza się na nowo, w ciele innego czworonoga) okazuje się ''tym właściwym''. Jeszcze jako maluch zostaje uratowany z samochodu, w którym zostawił go podczas upału pijany i nieodpowiedzialny właściciel. Tak trafia do domu Ethana, który staje się jego najlepszym przyjacielem. Kiedy jednak pies umiera, to wcale nie koniec – pojawia się jeszcze w kilku innych wcieleniach. Czy kiedykolwiek uda mu się powrócić do chłopca, który tak wiele znaczył dla niego w tym najwłaściwszym z żyć?

Powieść ''Był sobie pies'' doczekała się również ekranizacji. Zarówno film, jak i książka uczą tych najpiękniejszych emocji, które drzemią w głównym bohaterze.

  • ''Oskar i Pani Róża'' – Eric Emmanuel Schmitt

Choroby niestety często nie wybierają wieku tych, którzy na nie zapadają. Tak właśnie było w przypadku dziesięcioletniego Oskara, cierpiącego na białaczkę. Kiedy czytelnik poznaje chłopca, wiadomo już, że zostało mu zaledwie kilka dni życia. Nikt jednak nie chce mu o tym powiedzieć. Dorośli, zarówno lekarze, jak i rodzice Oskara, nie mają w sobie dosyć odwagi, by z nim o tym porozmawiać. Jedyną osobą, która podejmuje z chłopcem dialog o nadchodzącej śmierci jest jedna z wolontariuszek, pani Róża. Kobieta namawia swojego podopiecznego, by w każdym dniu, który mu pozostał, zrobił dziesięć lat. Oskar zaczyna też pisać listy do Pana Boga, a to pozwala mu w pewnym sensie jak najlepiej przeżyć czas, który mu pozostał.

Książka nadaje się zarówno dla dzieci w przedziale wiekowym 11-13 lat, jak i tych starszych. Pokazuje, jak pogodzić się z sytuacją i udowadnia, że nie każdą rzecz da się w życiu zwalczyć. Warto jednak cieszyć się z tego, co się ma.

  • ''Gdyby ocean nosił twoje imię'' – Tahereh Mafi

W dzisiejszym świecie trudno nie rozmawiać o prześladowaniach na tle rasowym, które dotykają niestety bardzo wielu osób. To właśnie ten temat w swojej książce porusza Tahereh Mafi. Młodzi czytelnicy śledzą losy szesnastoletniej Shirin, dziewczyny, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, ale ma irańskie korzenie. Rodzice Shirin przenieśli się z Iranu i cały czas starają się zapewnić jej i jej starszemu bratu jak najlepsze warunki do życia. Dziewczyna, uzależniona od awansów ojca, co rusz przenosi się wraz z rodziną z miejsca na miejsce, zmieniając szkoły. Nie to jest jednak jej największym problemem. Historia rozgrywa się rok po ataku na World Trade Center, po którym ludzie zaczęli ją atakować tylko dlatego, że nie pasuje na stereotypową Amerykankę, a do tego nosi chustę na głowie. Shirin, traktowana jak intruz, zamyka się w sobie i stara się nie dostrzegać rówieśników. Niespodziewanie jednak pojawia się Ocean, chłopak, którego, chcąc nie chcąc, poznała na biologii i który postanawia tak po prostu wywrócić jej życie do góry nogami. Czy jednak zdobędzie klucz do serca dziewczyny?

Książka skierowana jest do młodzieży w wieku 14-17 lat, a ma za zadanie otworzyć im oczy na to, co dzieje się wokół. Nakłania do tolerancji, doceniania tego, co inne i próby zrozumienia tego, co wydaje się dziwne. Jednocześnie wątek miłosny pokazuje też wachlarz uczuć, które stale targają parą bohaterów.

Zobacz też: Książki o koniach. Najbardziej wzruszające i najciekawsze historie

Wartościowe książki dla młodzieży: pozostałe propozycje

Inne wartościowe książki dla młodzieży, po które warto sięgnąć, to:

  • "Cudowny chłopak" – R.J. Palacio,
  • ''Gwiazd naszych wina" – John Green,
  • "Ania z Zielonego Wzgórza" – Lucy Maud Montgomery,
  • ''Pajątyl'' – Simon Van Der Geest,
  • ''Oddam Ci słońce" – Jandy Nelson.
Zobacz wideo Zobacz, co dzieci sądzą o syfonie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.