Książki dla 8-letniej dziewczynki. Różnorodne propozycje ciekawej lektury

Książki dla 8-letniej dziewczynki muszą być bardzo ciekawe. Osiem lat to już ten wiek, gdy rozumie się całkiem sporo, a chęć chłonięcia świata, ze wszystkimi jego atrakcjami, staje się coraz większa.

Książki dla 8-letniej dziewczynki - najciekawsze propozycje

Dziewczynkom z natury podobają się trochę inne rzeczy niż chłopcom. Kiedy dziecko skończy osiem lat, ta różnica w upodobaniach staje się dosyć wyraźna. Oczywiście, małe czytelniczki też są bardzo różne i trudno generalizować, jednak rodzice na pewno bez większych problemów natrafią na książki, które przypadną do gustu większości z nich, z uwagi na jakieś cechy opowieści lub osobę głównego bohatera.

Zobacz też: Książki dla 8-latka. Pełne przygód opowieści, które pokocha każdy chłopiec

Książki dla 8-letniej dziewczynki: która będzie odpowiednia?

Zazwyczaj książki dla 8-letniej dziewczynki opowiadają losy postaci, która jest w zbliżonym wieku i ma tę samą płeć. W ten sposób ośmiolatce łatwiej wczuć się w opisywane wydarzenia, a także zrozumieć postępowanie bohaterki. Nie brakuje też książek o zwierzętach – nieco bardziej rozwiniętych fabularnie niż propozycje dla młodszych dzieci, ale wzbudzających ciepłe emocje i doskonale przemawiających do dziewczęcej wyobraźni.

  • ''Misia i jej mali pacjenci. Weterynarz z Lipowej Kliniki'' – Aniela Cholewińska-Szkolik

Ta książka to doskonały przykład lektury dla miłośniczek zwierząt, które nauczyły się już samodzielnie czytać i chciałyby poznać przygody swojej o rok młodszej koleżanki, Misi. Dziewczynka ma bardzo wrażliwe serce i szczególny dar, którego można jej naprawdę pozazdrościć: potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Chętnie wykorzystuje go, by nieść im pomoc wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują. Dziadek Misi jest weterynarzem i dziewczynka cały czas stara się go naśladować, otwierając swoją własną klinikę weterynaryjną w domku na drzewie. Dziewczynka otacza swoją opieką ptaszka ze złamanym skrzydłem, a także wiewiórkę, która wypadła z dziupli. Czytelniczka z kolei uczy się, w jaki sposób można pomagać zwierzętom i co dokładnie robi weterynarz, gdy leczy swoich pacjentów.

''Weterynarz z Lipowej Kliniki'' to zaledwie jedna z części serii o Misi. Jeśli książeczka przypadnie dziecku do gustu, można mu także zaproponować pozostałe tytuły z cyklu, czyli chociażby: ''Niespodziewani goście'', ''Deszczowy pacjent'' czy ''Ulubione przygody''.

  • ''Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki'' – Monica Peitx

Czasem rodzice miewają problem w przeprowadzaniu rozmów dotyczących dorastania. Obecnie dzieci rozwijają się coraz szybciej, dlatego już dziewczynki w wieku ośmiu lat mogą zastanawiać się nad zmianami, które nagle zaczynają zachodzić w ich organizmie. Ta książeczka opowiada o dziewczynce takiej jak one, jedynie rok lub półtora roku starszej. Tytułowa Maja ma dziewięć lat i czytelniczki poznają ją w momencie, gdy niespodziewanie zaczyna ją boleć pierś. Wraz z mamą udaje się więc do lekarza, by dowiedzieć się, co jej jest. Jak się okazuje, pierś zaczęła rosnąć, a w jej organizmie zachodzą pierwsze zmiany związane z okresem dojrzewania. Ośmiolatki mogą się więc dowiedzieć, po co i jaki należy wybrać pierwszy stanik, jak dbać o higienę i kiedy zacząć się golić. W książce poznają też to wszystko, co czeka je w niedalekiej przeszłości, a wiedza zostaje przekazana w bardzo przystępny sposób, z wykorzystaniem prostego i zrozumiałego języka.

  • ''Tyczka w Krainie Szczęścia'' – Martin Widmark i Emilia Dziubak

Tym razem ośmiolatka będzie miała okazję poznać chłopca, Daniela i jego opiekunkę, Julię. Kiedy chłopiec nie może zasnąć, Julia postanawia opowiedzieć mu pewną historię. Kiedy była mała, doszło do zaginięcia jej starszego brata. Rodzice, aby odwrócić jej uwagę od tego zdarzenia, kupili jej czerwone sanki. Choć Julia wciąż jest smutna, postanawia udać się na przejażdżkę, a wtedy przypadkowo trafia do Krainy Szczęścia. Najpierw jednak zmienia rozmiar i staje się bardzo, bardzo malutka. Nazwana przez owady Tyczką, przeżywa wspaniałe chwile na zabawie. Szybko okazuje się jednak, że nie wszyscy mieszkańcy niezwykłego miejsca są jej przychylni i serdeczni. Czy Julii uda się powrócić bezpiecznie do domu? O tym dziecko przekona się, gdy dotrze do końca lektury.

  • ''Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi'' – Laurence Yep i Joanne Ryder

Tym razem role się odwracają i to człowiek staje się ''pupilem'', stworzeniem, o które musi się troszczyć inna istota. Pozycja ta może być śmiało wykorzystywana jako książka dla 8-letniej dziewczynki, zwłaszcza jeśli mała czytelniczka lubi niezwykłe historie i jest wrażliwa na los zwierząt. Podczas lektury pozna smoczycę Darke. Bohaterka ta ma dosyć wysokie mniemanie o sobie, a każdego człowieka traktuje jak ''zwierzątko'', które trzeba oswoić i odpowiednio wychować. Ostatnio zdarzyło się, że ''jej'' człowiek umarł, a ona nie potrafi sobie w żaden sposób poradzić ze stratą. Kiedy jednak próbuje na jakiś czas odciąć się od świata, w jej życiu pojawia się ktoś nowy – rozkrzyczana i bardzo ciekawska dziewczynka, która w ogóle nie zna się na manierach. Choć z początku Darke jest bardzo zirytowana jej zachowaniem, z czasem między nimi nawiązuje się nić zrozumienia, która później zmienia się w przyjaźń.

Zobacz wideo Dzieci o wysłużonych kasetach VHS
Więcej o: