Książki interaktywne dla dzieci, które pomogą zaangażować zmysły każdego malucha

Rodzic, który wybiera pierwszą książeczkę dla swojego dziecka powinien pamiętać, że może ona nie tylko angażować wzrok malucha, ale też pozostałe jego zmysły. Doskonałym pomysłem jest właśnie zakup książeczki interaktywnej dla dzieci. Sprawdź, na które z nich warto zwrócić uwagę.

Książki interaktywne muszą być dopasowane swoją formułą do wieku odbiorców. Najczęściej tworzy się je z myślą o dzieciach do drugiego roku życia, dla których poznawanie świata za pomocą poszczególnych zmysłów przyspiesza ich rozwój i wspiera kreatywność.

Książeczki interaktywne dla dzieci - czym są i dlaczego warto je mieć?

Wszystkie książki interaktywne dla dzieci mają za zadanie oddziaływać na różne zmysły odbiorcy. Odwołują się więc do wzroku, słuchu i dotyku. Jednocześnie pomagają kształtować wyobraźnię najmłodszych oraz uczą koncentracji. Wykorzystują różne faktury, by dziecko mogło je poznawać i dostrzegać ich poszczególne cechy. W niektórych książeczkach pojawiają się też efekty świetlne lub dźwiękowe. Maluch musi podjąć działanie, by uczestniczyć w tym, co "dzieje się" na stronach książki.

Książki interaktywne dla dzieci: propozycje dla dzieci od trzeciego miesiąca życia

Większość książeczek interaktywnych dla tych najmłodszych dzieci opiera się na zmyśle dotyku i wzroku.

  • "Książeczka interaktywna Australia" - wydawnictwo BabyFehn

To prosta książeczka, która została wykonana z miękkich materiałów, chętnie dotykanych przez malucha. Już na tytułowej stronie przedstawiony został miś koala, posiadający mięciutkie łapki gotowe do chwytania. Kiedy dziecko lub rodzic otworzy książeczkę, znajdzie nieduży wisiorek z lusterkiem, a pod spodem motylka, którego wyczuje właśnie poprzez dotyk. Prócz tego, najmłodsi będą mieli okazję natrafić na szeleszczący liść i chrabąszcza. Książka w dosyć nietypowej formie nakłoni dziecko do ściskania, ciągnięcia i chwytania. Dodatkowy uchwyt pozwoli natomiast zamontować ją przy wózku lub w łóżeczku malucha.

  • Książeczka "Gdzie mieszkam?" - Tiny Love

Książka ma w sumie ma osiem stron i zawiera w sobie bogactwo kolorów, dlatego najbardziej będzie skupiać na sobie wzrok dziecka. Jej celem jest przedstawienie siedlisk, w których na co dzień przebywają różne gatunki zwierząt. Wykonano ją z kilku różnych materiałów, by maluch mógł poznawać faktury. 

  • "Książeczka odkrywcy" - Lamaze

To z kolei projekt interaktywny, który proponuje maluszkom Tomy Lamaze. Tutaj również postawiono na bardzo kolorowe przedstawienia, które szybko przyciągną spojrzenie odbiorcy. Na pewno dziecko zainteresują zwierzęce przedstawienia. Po naciśnięciu niektóre strony wydają rozmaite dźwięki, co może wywołać zaciekawienie i pobudzić wyobraźnię oglądającego. Co ważne książeczka, dzięki odpowiedniej konstrukcji, jest w pełni bezpieczna nawet dla bardzo malutkich dzieci. Miękkie materiały nie zrobią im krzywdy, nawet jeśli maluch postanowi wziąć książeczkę do buzi. Co ważne dla rodzica, materiałową książeczkę można prać, dlatego jej używanie nie jest w żadnym wypadku niehigieniczne.

Książka interaktywna: pozycje dla dzieci od 1. do 2. roku życia

Nieco starsze maluchy, które ukończyły już pierwszy rok życia, odbierają świat nieco inaczej, a ich kolejne zmysły ulegają wyczuleniu. Przy wykorzystaniu książeczek interaktywnych dla dzieci, można rozwijać chociażby ich zdolności manualne.

  • "Co kryje las?" - Aina Bestard

Książeczka opowiada o życiu w lesie. Dziecko ma okazję spoglądać na obrazki, wykorzystując trzy lupy o różnych kolorach. Pierwsza, zielona, pokazuje las w uśpieniu. Kolejna, tym razem niebieska, wskazuje, że gdzieś tam, w jego zakątkach czai się życie. Z kolei ostatnia, czerwona, pokazuje leśny ekosystem w prawdziwym rozkwicie. Maluch ma okazję poznać las z czasów prehistorycznych, kiedy drzewa rosły tak gęsto, że trudno było się przez nie przedrzeć, a także las z czasów obecnych, znacznie uszczuplony w swych zasobach. Dokładne oglądanie książeczki i obserwowanie poszczególnych obrazów może zająć długie godziny.

  • "Liczymy zwierzątka" - wydawnictwo Fisher-Price

Ta interaktywna książeczka ma pobudzić wyobraźnię tych młodszych maluchów, a może być też pierwszą lekcją liczenia dla starszych dzieci. Kolejne strony zawierają kolorowe obrazki przedstawiające różne zwierzątka. Gdy mały odbiorca naciśnie słoneczko, wówczas odezwie się głos komentujący daną stronę. Dziecko doczeka się także odgłosów zwierząt. Pod każdym z obrazków znajduje się króciutki tekst, który można przeczytać dziecku i opowiedzieć co nieco o danym zwierzątku.

Zobacz wideo Bilanse zdrowia dziecka
Więcej o: