"Niebowoda" w Teatrze Niewielkim. Spektakl, który pozwala chłonąć wszystkimi zmysłami

26 października w warszawskim Teatrze Niewielkim zadebiutuje spektakl dla najmłodszych - "Niebowoda". Nad projektem czuwa Dorota Zawadzka, która opowiedziała nam, dlaczego warto chodzić z dzieckiem do teatru.

"Niebowoda" - spektakl pełen odkryć

Co o świecie wie roczne dziecko? Strasznie mało i ogromnie dużo. Co prawda nie może tej wiedzy i niewiedzy opowiedzieć słowami, nie potrafi nazwać wszystkich rzeczy i zjawisk, które przecież obserwuje, dotyka, czuje i poznaje na wszelkie możliwe i niemożliwe sposoby. Mały człowiek jest ciekawy świata i wszystkiego, z czym styka się pierwszy raz.  Jest odkrywcą, badaczem i pionierem, dlatego patrzy na świat jak nikt z nas dorosłych i on sam nigdy później. 

Jednym z pierwszych, dziecięcych odkryć, jest woda. Dziecko podświadomie pamięta, że zanim zaczęła się jego ziemska przygoda pływało przez długi czas w oceanie maminego brzucha. Teraz na nowo poznaje wodę, w której można się kąpać i którą można pić. Tę rzecz, której nie da się złapać, bo jest miękka i ucieka między palcami, ciepła lub chłodna, pluszcząca, szemrząca i chlapiąca. Jaka wspaniała rzecz do zabawy! Woda dla dziecka to kaczuszki w kąpieli i łódki, rybki, bure kałuże, kolor niebieski, odbicia i blaski, i morskie fale.

A wysoko, wysoko nad tą wodą i całą resztą rzeczy jest niebo. A może to też woda, tylko nad głową, bo przecież czasem spada i moczy deszczem. Niebieskie, czasem szare lub różowe nic - niebo.

Najpiękniejsze niebo jest błękitne z białymi plamkami obłoków. A oprócz nich po niebie fruwają ptaki, latawce, samoloty. Niebo nosi nad światem puch z dmuchawców i liście jesienią albo płatki śniegu zimą.

Gdy jest dzień z nieba świeci i ogrzewa nas słońce, a nocą gwiazdy mrugają i błyszczą. 

I niebo, i woda są pełne czarów i cudowności. Są źródłem niekończących się odkryć i niezwykłych doznań. To również natura i naturalność, spokój i relaks, tajemnica i codzienność, przestworza i toń.

'Niebowoda' w Teatrze Niewielkim'Niebowoda' w Teatrze Niewielkim materiały prasowe

Przedstawienie, w którym dziecko może uczestniczyć

"Niebowoda" to projekt teatralny skierowany do naj-najmłodszej widowni w wieku osiem miesięcy-dwa i pół roku oraz rodziców. Łączy cechy widowiska plastycznego, muzycznego perfomansu i interaktywnego spektaklu. To przyjazna przestrzeń, w której dzieci wraz z dorosłymi mogą zanurzyć się w świat niezwykłych doznań wizualnych, dźwiękowych i dotykowych, a wyobraźnia zabierze je w pełną poezji i piękna, duchową podróż.

O dostosowanie doznań do możliwości percepcji małych dzieci, zadbała, Dorota Zawadzka - psycholożka i doradca rodzinny, która od najwcześniejszego etapu czuwała nad projektem. Opowiedziała nam na ważne pytanie: dlaczego warto chodzić z dzieckiem do teatru?

Mogłabym odpowiedzieć najprościej. Z tych samych powodów, które powinny prowadzić na spektakle nas, dorosłych. Teatr uczy nas wrażliwości, daje możliwość dotknięcia świata innego niż niekiedy szara rzeczywistość. Pozwala podglądać nas samych w aktorskich wcieleniach. Teatr to klucz do drzwi, które każdy człowiek powinien otworzyć. Im wcześniej damy ten klucz dziecku, tym pełniejsze będą jego doświadczenia

- mówi nam Dorota Zawadzka.

"Ale to jeszcze za wcześnie" - rzeczywiście, może być za wcześnie?

- Nigdy nie jest za wcześnie na teatr w ogóle - mówi psycholożka. - Oczywiście sam spektakl musi być dostosowany do wieku, a tym samym możliwości widza. To troszkę tak, jak z książkami. Zupełnym maluchom pokazujemy te czarno-białe z kontrastowymi obrazami i stopniowo wprowadzamy w krainę literatury. Kluczowe jest, aby od najmłodszych lat kształtować u dziecka potrzebę obcowania z teatrem, literaturą, muzyką, po prostu z kulturą.

"Niebowoda" pozwala doświadczać różnymi zmysłami. Dlaczego to jest tak ważne?

- Każdy zmysł przekazuje nam inny bodziec. Rozwój człowieka tylko wtedy jest pełen i przebiega prawidłowo, gdy dostarczane mu są wrażenia wielozmysłowe. Cóż to by były za Święta bez smaków i zapachów, kłucia choinkowych igieł, mroźnych malowideł na szybie i szczypiącego nosa, gdy się ich dotknie. Dziecko chłonie wszystko, co go otacza i tym lepiej, i pełniej to otoczenie poznaje, im różnorodniejsze są drogi jakimi jego mózg odbiera sygnały ze świata - podsumowuje Dorota Zawadzka.

'Niebowoda' w Teatrze Niewielkim'Niebowoda' w Teatrze Niewielkim materiały prasowe

Premiera spektaklu "Niebowoda" 26 października w Teatrze Niewielkim (Soho Factory, ul. Mińska 25, bud. 74, 03-808 Warszawa).

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy.

Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer
Muzyka na żywo: Magdalena Sowul
Scenografia i kostiumy: Ewa Machnio
Konsultacja psychologiczna: Dorota Zawadzka
Współpraca scenograficzna: Tomasz Grabowski
Występują: Gabriela Całun/Aleksandra Batko i Magadalena Sowul

***

Jak długo dziecko powinno spać?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.