Chustka niewidka i inne rozrywki

Czym zająć w domu człowieka, który wyrósł już z wieku niemowlęcego, ale wciąż jest bardzo niewielki? Oto dziesięć propozycji dla dzieci w wieku 18-36 miesięcy.

Niektóre nadają się też dla młodszych i starszych. Jeśli zabawa okaże się dla dziecka za trudna, lepiej ją zmodyfikować i uprościć. Zajęcie powinno wymagać pewnego wysiłku, ale być dla malucha wykonalne.

1. Masa pomysłów

Naucz dziecko, jak z dużej bryły masy solnej oderwać kawałek. Pokaż mu, jak uformować kulkę, tocząc masę pomiędzy dłońmi lub po stole, a potem jak zrobić w niej dziurkę. Zamieńcie kulkę w placuszek, ściskając ją lub rozwałkowując. Z kulki można też uformować wałeczek i pociąć go plastikowym nożykiem na mniejsze kawałki albo skręcić w spiralę. Naucz dziecko wtykać do masy patyczki, makaron, słomki do napojów itp. Oczywiście nie musicie robić tego wszystkiego od razu.

Wiele małych dzieci, zamiast lepić, woli ściskać masę w rękach, skręcać ją i rozrywać na kawałki. Ze starszym możecie zrobić kompozycję. Połóż placuszek, a dziecko doda kuleczkę, ty dołożysz wałeczek, a ono drugi, ty wetkniesz słomkę, a ono gałązkę itd. Jeszcze starsze zapytaj, co by chciało ulepić? Zasugeruj proste tematy - ziemniaka, banana, obwarzanek, pizzę, hamburgera, dżdżownicę, kaktusy, kopytka lub knedle.

2. Skarby w butelce

Zrobione przez dziecko z masy solnej kuleczki i inne drobne kształty susz w temperaturze pokojowej przez kilka dni.

Dziecko maluje je farbami plakatowymi, używając patyczków kosmetycznych. Gdy farba wyschnie, wrzuca je do przezroczystej plastikowej butelki. Kilka z nich powinno być za dużych i nie mieścić się do dziurki. W ten sposób dziecko będzie miało okazję pouczyć się o rozmiarach. Od czasu do czasu poproś: "Wrzuć niebieską kulkę". Zachęć je, aby pomyślało, jak opróżnić butelkę.

3. Chustka niewidka

Przygotuj kilka zabawek. Usiądź z dzieckiem na podłodze twarzą w twarz. Schowaj misia pod chusteczką i zapytaj: "Kto się schował pod chusteczką?". Kiedy dziecko ściągnie chusteczkę, podnieś misia, udawaj, że tańczy i wędruje do dziecka. Powiedz: "Agatka znalazła misia", i daj go dziecku. Jeśli maluch jeszcze nie mówi, pomóż opisać różne cechy misia. Poproś, aby przytuliło go do twarzy i pogłaskało. Zapytaj: "Prawda, że miś jest miękki i przyjemny w dotyku? I jest brązowy".

Pytaj o części ciała, a dziecko niech je pokazuje. Komentuj, poszerzając odpowiedź: "Masz rację, Agatko. Tu miś ma oczy. Są czarne i duże. Myślę, że są wesołe". Nawiąż do czytanej niedawno bajeczki o misiach. Przed zabawą zastanów się, jakich nowych słów chcesz dziecko nauczyć. Ukryj teraz pod chusteczką kolejną zabawkę i powtórzcie zabawę.

4. Brzęcząca moneta

Uzbieraj sporą ilość jednogroszówek. Wsyp je do przezroczystego plastikowego słoika o szerokim wylocie lub miseczki. Daj dziecku łyżkę i pokaż, jak nabierać nią monety i przesypywać do drugiego słoika. Posłuchajcie, jakie temu towarzyszą dźwięki. A jak będą dźwięczeć guziki?

5. Pierwsze puzzle

Narysuj duży (np. wielkości kartki papieru), wyraźny rysunek z niewielką ilością szczegółów. Pomaluj go lub pokoloruj na zdecydowane, kontrastowe kolory. Naklej na tekturę i rozetnij w pionie na dwie części. Tnij wzdłuż linii prostej z jedną nieregularnością pośrodku - to potem pomoże złożyć rysunek i nie pozwoli na przesuwanie się obu części. Zrób kilka takich prostych rysunków, np. lalki, domku, drzewa, kwiatu, ptaka, biedronki. Opowiedz dziecku o każdym obrazku (np.: "To jest biedronka. Biedronki mają skrzydła i potrafią fruwać. Są czerwone. Na skrzydełkach mają czarne kropki. Zimą śpią ukryte w szczelinkach i pod korą drzew"). Rozdziel obrazek na dwie części i pokaż dziecku, jak go złożyć. Kiedy dziecko opanuje tę sztukę, zmieszaj części z dwóch rysunków. W miarę postępów dodawaj kolejne obrazki.

6. Dotykanki

Wszyscy znamy zabawę w sroczkę, która kaszkę ważyła, i w raka nieboraka. Pobaw się też w rytmiczne głaskanie dziecka, regularnie zmieniając rytm. Np. łaskocz je pod szyjką albo delikatnie stukaj po pleckach palcami trzy, a potem pięć. Pomiędzy każdą serią zrób króciutką przerwę. Inne pomysły znajdziesz w książce Marty Bogdanowicz "przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki".

7. Zagadkowe pudełko

Zrób dziurę w przykrywce pudełka od butów. Pokaż dziecku, jak wsunąć przez nią do środka długi pasek materiału. Aby to było łatwiejsze, zawiąż na nim co kilka centymetrów supełki. Zostaw na wierzchu koniec paska. Zachęć dziecko, aby go wyciągnęło. Przygotuj paski o różnych fakturach, tak aby dziecko miało różnorodne wrażenia dotykowe. Pobawcie się w chowanie i wyciąganie pasków. Możecie chować po jednym pasku lub po kilka naraz, przez dziurkę lub podnosząc przykrywkę.

8. Który to był?

Przygotuj trzy małe identyczne pojemniki - plastikowe solniczki, małe tekturowe pudełeczka, plastikowe kubeczki z nakrywkami itp.

Ustawcie je w szeregu. Niechaj dziecko wsypie do jednego łyżeczkę ryżu. Poproś, aby potrząsnęło pojemnikiem i odstawiło go na miejsce. Czy pamięta, który to był pojemnik? Poproś, aby go pokazało. Jeśli zapomniało, niech podnosi kolejne pojemniki, potrząsa nimi, nasłuchuje i znów je odstawia. Czy potem będzie potrafiło wskazać właściwy pojemnik? Zabawę można utrudnić, zwiększając ilość pojemników lub okręcając dziecko wokół własnej osi (aby dłużej musiało pamiętać).

9. Bez śrubokrętu

Daj dziecku drewniany młotek do tłuczenia mięsa lub plastikowy z zestawu dla dzieci. Naucz, jak włożyć grubą (nie ostrą!) śrubę na podkładkę i następnie wbić ją w duży kawałek styropianu (np. z opakowania po komputerze).

10. Tunel

Zrób tunel - z pudła po lodówce albo zarzucając koc na stół tak, by spadał na boki.

Zachęć dziecko do przejścia na czworakach z jednego końca na drugi. Potem zamieńcie tunel w barłóg, w którym miś przed snem zimowym poogląda książeczki. Niech je wybierze osobiście. Przy okazji poczytajcie również o kryjówkach, w których różne zwierzęta robią sobie mieszkania

Więcej o: