Malowanki do druku i malowanki zakupione w sklepie - które wybrać?

Malowanki do druku czy zakupione w sklepie? Dla dziecka to nie ma znaczenia, a malowanie sprawi mu ogromną radość. Poznajcie zalety malowania i dowiedzcie się, dlaczego warto zachęcać dziecko do takiej zabawy.

Malowanki i kolorowanki - zalety

Malowanie bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka - w istotny sposób wspiera rozwój tak zwanej motoryki małej. Dzięki wypełnianiu kolorami przestrzeni maluch uczy się, jak powinno się właściwie trzymać kredkę, jak zapanować, skoordynować swoje ruchy, by nie wychodzić z malowaniem poza wyznaczoną linię. Kolorowanki uczą koncentracji, skupienia się na wykonywaniu jednej czynności. Dzięki nim dziecko dowiaduje się, czym jest dążenie do osiągnięcia celu, a także satysfakcja z dotarcia do celu.

Kolejną zaletą kolorowania jest trening cierpliwości i wytrwałości. Malowanki wymagają starannego wypełniania powierzchni kolorami; malując zaś kontury, a także małe, drobne elementy, dziecko mocno rozwija zdolności manualne.

Malowanki uczą kreatywności i rozwijają wyobraźnię. Dają swobodę samodzielnego wybierania kolorów, łączenia barw i tworzenia różnorodnych zestawów. Malowanki usprawniają także wspomnianą małą motorykę - pod tą nazwą kryje się praca mięśni dłoni i elastyczność palców u dłoni. To ważne dla maluchów, bo sprawność w dłoniach będzie przynosiła korzyści podczas nauki pisania - w zerówce i w szkole.

Malowanie to świetna zabawa, mądra, rozwijająca, oferująca naukę przez zabawę. Malowanki można zabrać ze sobą wszędzie, nie zajmują dużo miejsca, można je mieć w podręcznej torebce. Zatem jeśli jesteśmy poza domem, a dziecku się zwyczajnie nudzi, wystarczy zaproponować mu malowanie. Kilka kartek z obrazkami i kredki wystarczą, by każde dziecko zająć na dłuższą chwilę.

Możemy również samodzielnie przygotować farbki do malowania:

Zobacz wideo

Malowanki do druku i gotowe zakupione w sklepie

Malowanki zakupione w sklepie to jedne z bardziej popularnych produktów kupowanych dla dzieci. Niewiele kosztują, są łatwo dostępne, do zdobycia niemal w każdym sklepie, w kiosku czy na stacji benzynowej. Można je zabrać ze sobą w podróż czy na spacer, nie zajmują dużo miejsca.

Niestety, mają jedną podstawową wadę - są jednorazowe. Pomalowane raz do niczego się już nie nadają. Możne je co najwyżej wyrzucić i kupić kolejne. W odpowiedzi na napędzanie rynku i kupowanie kolejnych malowanek powstał pomysł na drukowanie obrazków przeznaczonych do malowania - tak zwane malowanki do druku. Jaką mają zaletę? Przede wszystkim należy tu wspomnieć o aspekcie finansowym, bo kupowanie wciąż nowych egzemplarzy dla małych pasjonatów może być na dłuższą metę dość kłopotliwe i znacznie obciążać rodzicielską kieszeń.

Jak zdobyć malowankę do druku? Nie jest to trudne zadanie - wystarczy poszukać gotowych wzorów w internecie. W sieci znajduje się mnóstwo przykładowych kolorowanek, które wystarczy tylko wydrukować. Znajdziecie malowanki dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, malowanki z figurami geometrycznymi, malowanki o zwierzętach, malowanki z motywem postaci z bajek, policji czy z rycerzami.

A jeśli dzieci uczą się pisać i liczyć? Wtedy najlepsze okażą się zabawne kolorowanki z cyferkami i literkami, tak pomocne w nauce. Za pomocą kolorowanek można poznać zasady ruchu drogowego, a także nowe zawody, dyscypliny sportu czy znaki zodiaku. Młodzi pasjonaci motoryzacji będą zachwyceni kolorowaniem samochodów, dużych i małych, a także samolotów czy rozmaitych statków kosmicznych.

Które wybrać? Najważniejsza jest zabawa!

Niezależnie od tego, jakie malowanki wybierzemy, najważniejsze jest zapewnieniu dziecku takiej formy rozrywki. Kolorowanie jest o wiele bardziej rozwijającą zabawą niż oglądanie bajek w telewizji, czy granie w gry komputerowe. Malować można samemu lub z rodzeństwem, kolegą czy koleżanką, a nawet z rodzicami i dziadkami. To wspaniała rozrywka dla całej rodziny. Dlatego warto, by rodzice zachęcali do niej swoje dzieci, łącząc zabawę z nauką.

Mniej ważne jest to, jak dziecko koloruje - czy wychodzi za linie, czy też wszystko robi perfekcyjnie. Istotne jest, by nie utraciło zapału, dlatego trzeba je chwalić i okazywać podziw. Lepiej również pozwolić dziecku na swobodę w dobieraniu kolorów - to nic, że niebo będzie czerwone, a trawa żółta - każdy maluch powinien mieć w tym przypadku prawo do realizowania własnej wizji twórczej.

Więcej o: