Polskie filmy i bajki dla dzieci - wiele z nich znacie ze swojego dzieciństwa

Jeśli zastanawiacie się, co włączyć swoim dzieciom, przypomnijcie sobie, co wy oglądaliście w ich wieku. Polskie filmy dla dzieci i młodzieży nie starzeją się z biegiem lat i wciąż cieszą się wielką popularnością

"Akademia pana Kleksa"

"Akademia pana Kleksa" w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego to ekranizacja powieści Jana Brzechwy. Znają ją na pamięć wszystkie dzieci dorastające w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. O tym filmie jednak nie wolno zapomnieć i warto go obejrzeć z naszymi dziećmi, a przynajmniej sprawdzić, czy będzie im się podobał. Film ma dwie części, można go więc naturalnie podzielić.

W pierwszej części poznajemy dziesięcioletniego Adasia Niezgódkę, który rozpoczyna naukę w Akademii pana Kleksa. W drugiej części Adaś ma do wykonania misję - znalezienie magicznego guzika, który odczaruje księcia.

Na pewno znacie piosenki, które pojawiły się w "Akademii pana Kleksa" - po obejrzeniu produkcji niewielu osobom udaje się "normalne" wyrecytowanie wierszy, bez melodii z filmu.

W rolach głównych zobaczycie Piotra Fronczewskiego, Sławomira Wronka i Leona Niemczyka.

Film, po którym poczujesz się NAPRAWDĘ STARO

"W pustyni i w puszczy"

Film "W pustyni i w puszczy", wyreżyserowany przez Władysława Ślesickiego, nazwano jednym z najlepszych obrazów przygodowych powstałych nad Wisłą. Jest on pierwszą próbą pokazania na wielkim ekranie powieści Henryka Sienkiewicza. To ponadczasowa klasyka, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Akcja filmu dzieje się w Egipcie, w latach 80-tych XIX wieku. Główni bohaterowie, czyli Staś i Nel, zostają porwani dla uzyskania okupu. Dzieciom jednak udaje się uciec. Ruszają w drogę powrotną do domu, a po drodze spotyka ich mnóstwo przygód - również tych, bardzo niebezpiecznych. Jak sobie poradzą nasi bohaterowie?

W wersji z 1973 roku w role Stasia i Nel wcielili się Tomasz Mędrzak i Monika Rosca. W 2001 roku w kinach pojawiła się nowsza wersja filmu, w reżyserii Gavina Hooda. W rolach głównych: Adam Fidusiewicz i Karolina Sawka.

"Bolek i Lolek"

Kultowa bajka, z którą dorastaliśmy. Warto zatem, aby poznały ją nasze dzieci. Tytułowi bohaterowie - Bolek (starszy) i Lolek (młodszy) to dwaj bracia z wielką wyobraźnią. W tej wieloodcinkowej produkcji (łącznie wszystkich odcinków krótkometrażowych powstało 183, w tym dziewięć edukacyjnych) wspólnie z nimi przeżywamy zabawne i szalone przygody.

Ciekawostką jest to, że bohaterowie animacji powstali na wzór synów dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Władysława Nehrebeckiego. W rzeczywistości nazywali się Jacek i Roman.

Przygody Bolka i Lolka można było oglądać na całym świecie - w ponad 80 państwach.

"Miś Uszatek"

Tytułowy Miś uszatek to pluszak z oklapniętym lewym uszkiem. Zanim został bohaterem bajki, był znany młodym czytelnikom z książek dla dzieci. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem "Przygody i wędrówki Misia Uszatka". Postać misia stworzyli: pisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki, choć jego imię wymyśliły dzieci (to, które mu ostatecznie nadano zostało wybrane w konkursie).

Za co kochamy Misia Uszatka? Za to, jaki jest - rozsądny i odpowiedzialny, choć zdarzają mu się też mało przemyślane decyzje. Za to, że każdą bajkę kończy morałem. Za to, że kładzie się do łóżka o odpowiedniej godzinie. I za to, że możemy przeżywać z nim te wszystkie fantastyczne przygody.

W bajce, oprócz misia, pojawiają się też inni bohaterowie, m.in. Zajączek, Prosiaczek, Króliczki i pies Kruczek - równie sympatyczni, co tytułowy bohater.

"Reksio"

Reksio to serial animowany dla małych dzieci, produkowany w latach 1967-1990. Jego twórcą jest Lechosław Marszałek, który podjął się zarówno pisania scenariusza, jak i reżyserii. Film opowiada o przygodach psa o imieniu Reksio, choć nie brakuje w nim innych zwierząt. Pierwowzorem dla Reksia była Trola - suczka Lechosława Marszałka, rasy terier ostrowłosy.

Przygody Reksia uczą i bawią, są zatem tym, czego potrzebują nasze dzieci. Reksio już po kilku chwilach budzi sympatię - z tym kundelkiem nikt nie może narzekać na nudę.

Odcinki serialu są bardzo krótkie - trwają zazwyczaj 8-10 minut, poza jednym wyjątkiem "Reksio remontuje", który trwa 11:50.

"Szaleństwa Panny Ewy"

Jeśli myślimy o polskich filmach dla dzieci i młodzieży, to nie można zapomnieć o przeniesionej na ekran historii z książki autorstwa Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa panny Ewy" w reżyserii Kazimierza Tarnasa z roku 1984. Akcja filmu dzieje się w 1932 roku. Poznajemy wtedy nastoletnią Ewę, której ojciec, znany bakteriolog, musi wyjechać do Chin, by pomóc w zbadaniu przyczyny groźnej epidemii. Opieki nad Ewą podejmuje się w tym czasie pani Szymbartowa. Ewa nie czuje się u niej dobrze. Postanawia uciec i trafia do państwa Zawadzkich. Od tej pory życie Ewy zacznie się bardzo szybko zmieniać. A jak zmieni się sama bohaterka?

W "Szaleństwach panny Ewy" zobaczymy Dorotę Grzelak, Piotra Fronczewskiego, Emiliana Kamińskiego, Zdzisława Kozienia i Annę Milewską.

"Dziwny świat kota Filemona" i "Przygody kota Filemona"

"Dziwny świat kota Filemona" oraz "Przygody kota Filemona" to tytuły dwóch animowanych seriali telewizyjnych dla najmłodszych widzów. Za scenariusz tej bajki odpowiedzialni byli Marek Nejman i Irena Sobańska. Opowiada o przygodach dwóch kotów - tytułowego, małego, blondwłosego Filemona i starszego, kruczoczarnego, leniwego Bonifacego. Obaj mieszkają w wiejskiej chatce razem z babcią i dziadkiem.

Pamiętacie tę bajkę ze swojego dzieciństwa? Niezależnie od odpowiedzi, powinniście ją obejrzeć ze swoimi dziećmi. Zobaczcie, jak Filemon i Bonifacy odkrywają świat, dając się we znaki swoim wiekowym gospodarzom. Każdy odcinek trwa około dziewięciu minut.

Serial składa się z 39 odcinków, a oprócz serialu powstały również trzy filmy: "Filemon i przyjaciele", "Kocia Wielkanoc" i "Gwiazdka kota Filemona".

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA