Filmy religijne dla dzieci: o Jezusie, animowane i nie tylko

Jednym ze sposobów na pogłębienie wiedzy najmłodszych na tematy duchowe są filmy religijne dla dzieci. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, wybraliśmy dla was pięć z nich

"Tam, gdzie mieszka Bóg"

"Tam, gdzie mieszka Bóg" to produkcja, w której wystąpił papież Franciszek. Głowa Kościoła w filmie to wyjątkowa sytuacja, dlatego warto zwrócić na niego uwagę. Autorami tej produkcji są znana psycholożka Graciela Rodriguez Gilio i reżyser Charlie Mainardi, który jest autorem reklam, promujących światowe marki.

Jest to historia o małym chłopcu o imieniu Andrew, który postanawia uciec z domu. Andrew chce znaleźć sanktuarium Jezusa, mieszczące się wysoko w górach. Za młodym bohaterem rusza grupa jego najlepszych przyjaciół ze szkoły. W czasie tej wędrówki czeka ich mnóstwo przygód. Najważniejsze jednak, że Bóg nad nimi czuwa, a to - jak się przekonają - ma kluczowe znaczenie.

Piękna i mądra opowieść o nadziei, wierze, altruizmie, a także odwadze. Choć dedykowana przede wszystkim dzieciom, to z przyjemnością obejrzą ją również osoby dorosłe. Jest pozytywna, optymistyczna, a dodatkowo możemy podziwiać piękne krajobrazy Patagonii.

Raz w marcu, raz w kwietniu. Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

"Arka Noego"

Ten animowany film religijny dla dzieci przybliży najmłodszym opowieść o biblijnej arce. Główny bohater bajki, Noe, otrzymuje specjalne zadanie od samego Boga. Ma on zbudować arkę, która ocali życie na ziemi. Zabiera na nią pary zwierząt każdego gatunku, by nie dopuścić do wyginięcia któregokolwiek z nich. Nie spodziewa się tylko, że taka liczba stworzeń o różnych charakterach, upodobaniach i predyspozycjach zgromadzonych na jednym, w gruncie rzeczy niewielkim statku, to bardzo nadzwyczajna sytuacja. Czy w ogóle da się opanować tak różnorodną grupę zwierząt? Do czego mogą doprowadzić wewnętrzne konflikty? Czy dlatego z nieba spadnie intensywny deszcz, doprowadzając do potopu?

Mądra i ciekawa historia, przedstawiona z przymrużeniem oka, pewną dawką ironii i dobrego humoru. Film z pewnością się nie dłuży; wartka akcja i ilość bohaterów sprawia, że ogląda się ją z rosnącym zainteresowaniem. A przy tym można pomóc dzieciom przyswoić biblijną opowieść. W polskiej wersji językowej usłyszymy m.in. Piotra Adamczyka i Joannę Jabłczyńską.

"Jestem Gabriel"

"Jestem Gabriel" to pełnometrażowy film z 2012 roku produkcji amerykańskiej z mądrym przesłaniem. Akcja toczy się w czasach współczesnych, w stanie Teksas, w niewielkim miasteczku o nazwie Promise. Nazwa tej miejscowości w języku angielskim. oznacza obietnicę. Jednak patrząc na to, jak wygląda tamtejsze życie, nie ma ono nic z nią wspólnego... Promise od 10 lat spotykają same nieszczęścia: fatalnie rozwijająca się gospodarka, susza i nieurodzaj dla rolników, bezrobocie, ludzie cierpiący na poważne choroby i alkoholizm.

Pewnego dnia w mieście pojawia się tajemniczy nastolatek. Nikt nie wie skąd wziął się chłopiec, nie ma rodziców, nie ma bagażu i prosi, by mówić do niego per Gab. Pod swój dach przygarnia go małżeństwo, które straciło dziecko. Chłopiec dużo się modli, mówi głównie o Bogu i ma w sobie dużo mądrości, cierpliwości i ciepła. Od jego przybycia zaś w miasteczku zaczynają dziać się cuda.

Przesłanie filmu "Jestem Gabriel" jest proste: wiara czyni cuda. Nie wolno zapominać o tym, jak pomocna w życiu jest modlitwa i wiara.

"Największy z cudów"

"Największy z cudów" to meksykański film animowany z 2011 roku. Reżyserem filmu jest Bruce M. Morris, zaangażowany w takie hity jak: "Pocahontas" czy "Herkules". Producent w 2009 r. był nominowany do Oscara za film "Księżniczka i żaba".

Jest to opowieść o trzech niezwiązanych ze sobą osobach, które w związku ze swoją życiową sytuacją przechodzą życiowy kryzys. Pierwsza z nich, Monika, to wdowa, która zmaga się z trudami wychowywania dziecka, druga to kierowca autobusu o imieniu Chem, który dowiaduje się, że jego pierworodny choruje na raka. Trzecią jest  staruszka Caty, która uważa, że nikt się nią nie interesuje. Tę trójkę połączy potrzeba uczestnictwa w mszy świętej w kościele. A tam spotkają aniołów, którzy staną się ich przewodnikami w pojednaniu z Bogiem.

"Największy z cudów" to pełnometrażowy film animowany, który ma za zadanie przypomnieć, czym jest msza święta.

W polskiej wersji językowej usłyszymy Agnieszkę Więdłochę, Radosława Pazurę i Maćka Musiała.

"Karol, który został świętym"

"Karol, który został świętym" to włosko-polski film biograficzny z 2014 roku, dedykowany dzieciom. Reżyserami filmu są Francesco Arlancha i Grzegorz Sadurski. Jako jedyny film o Janie Pawle II łączy kino fabularne z animacją, a dodatkowo zawiera również materiały archiwalne.

Z filmu dowiemy się więcej na temat dzieciństwa oraz młodości Karola Wojtyły. Poznamy go jako małego chłopca, podejrzymy jego szkolne przygody, poznamy jego przyjaciół i zobaczymy miejsca, w których najbardziej lubił spędzać czas. Będziemy mieli okazję uczestniczyć również w mianowaniu go na papieża i przyjrzeć się jego życiu w Watykanie.

W rolach głównych występuje m.in. Piotr Fronczewski (przyjaciel papieża z młodości), Andrzej i Kamil Tkacz (znany z dramatu Macieja Pieprzycy "Chce się żyć") oraz Katarzyna Glinka.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko bliżej poznało sylwetkę świętego Jana Pawła II, koniecznie musisz obejrzeć z nim ten film.  Wyjątkowa, przystępna i ciekawa fabularno-animowana produkcja będzie urozmaiceniem niedzielnego popołudnia.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: