Filmy edukacyjne dla dzieci o kosmosie. Gwiazdy, planety i kosmici dla najmłodszych

Filmy edukacyjne dla dzieci to coś w sam raz dla tych, którzy interesują się otaczającym nas światem - i nie tylko! Dlaczego w nocy na niebie widać gwiazdy? Czy istnieje życie na innych planetach? Jak wyglądają kosmici? To tylko część pytań zadawanych przez małych odkrywców. Jakie filmy o kosmosie im podsunąć?

"Gwiazda Kopernika"

"Polskie go wydało plemię, wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię...". Kto nie kojarzy tej rymowanki z Mikołajem Kopernikiem w roli głównej? Jeśli wasze dziecko zna słowa o Koperniku, koniecznie musicie przedstawić mu bliżej jego postać. A jeśli te słowa nic im nie mówią, to tym bardziej musicie obejrzeć z dziećmi film z 2009 roku pt. "Gwiazda Kopernika".

Film jest lekki i przyjemny. Dobrze się go ogląda, ponieważ nie jest nudnym filmem dokumentalnym, które źle się dzieciom kojarzą. Utrzymany w konwencji kina familijnego, ale jest to pełnometrażowy film animowany. Opowiada o młodym Mikołaju Koperniku, synu toruńskiego kupca. Dziesięcioletni chłopiec jest niezwykle ciekawy otaczającego go świata, a przede wszystkim tego podniebnego. Gdy niderlandzki astrolog roztacza przed nim wizję wielkiej przyszłości, Mikołaj zaczyna mocno interesować się gwiazdami. Jak dalej potoczy się ta historia? Jesteście ciekawi, w jakich okolicznościach bohater dokona swojego wielkiego odkrycia?

"Gwiazda Kopernika" to obowiązkowa pozycja dla dzieci, najlepiej w towarzystwie rodziców.

Zobacz wideo

"Był sobie kosmos"

"Był sobie kosmos" to francuski serial animowany z 1982, wyprodukowany dla France 3. Jego autorem jest Albert Barillé (twórca kultowej już serii "Było sobie życie"). W ramach cyklu zostało nakręconych 26 odcinków, każdy trwający po mniej więcej 25 minut.

Serial opowiada o mieszkańcach planety o nazwie Omega, którzy za wszelką cenę chcą utrzymać porządek we wszechświecie. W spokojnym i ułożonym życiu próbuje im jednak przeszkodzić zły przywódca Kasjopei. Czy uda im się pokonać wroga?

Ten film to doskonały sposób, by przybliżyć dzieciom świat kosmosu - wyjaśnić im, że oprócz Ziemi są także inne planety, zastanowić się wspólnie czy istnieje na nich życie i czym jest Układ Słoneczny.

"Małpy w kosmosie"

"Małpy w kosmosie" to produkcja Barry'ego Sonnenfelda i Johna H. Williamsa, którzy mają na swoim koncie już takie hity, jak: "Shrek" czy "Happy Wkręt". Tym razem producenci postanowili nakręcić film o małpach, przed którymi staje nie lada wyzwanie - muszą lecieć na ratunek mieszkańcom kosmosu. Główny bohater filmu, Ham III, to niezwykle inteligentny szympans. Właśnie on zostanie mianowany do wykonania tej szalonej misji. Towarzyszyć mu będzie dwójka doświadczonych szympansów-kosmonautów: kapitan Tytana oraz urocza szympansica Luna. Czy uda mu się doprowadzić akcję do końca, oczywiście z sukcesem?

Animacja dość mocno nawiązuje do początków amerykańskiego programu kosmicznego. W Ameryce faktycznie pionierami lotów kosmicznych były właśnie małpy. Zdaniem NASA szympans najlepiej nadaje się na pierwszą misję, ponieważ między nim a człowiekiem jest wiele psychologicznych podobieństw. Poza tym to zwierzę jest uznawana za jedno z wyższym ilorazem inteligencji.

Dodatkowym atutem filmu jest dubbing z udziałem polskich dziennikarzy. W filmie usłyszymy Krystynę Czubównę, Katarzynę Kolendę-Zaleską, Piotra Kraśkę, Tadeusza Sznuka i Mirosława Hermaszewskiego - jedynego Polaka w kosmosie.

"Majka z Kosmosu"

"Majka z Kosmosu" to serial dla dzieci produkcji czechosłowackiej z 1978 roku. 13 odcinkowy film opowiada o małej kosmitce, która trafia na Ziemię i zaprzyjaźnia się z grupą dzieci. Nie bardzo rozumie, skąd wynikają zachowania jej nowych przyjaciół, dlatego starają się oni nauczyć ją wyrażania emocji. Zaś Majka spełnia różne dziecięce zachcianki za pomocą czarodziejskiego pasa, który daje jej magiczne moce. Niestety, zabawy z czarami przykuwają uwagę tajnych służb i próbują odebrać kosmitce niezwykły przedmiot. Czy Mai uda się wyjść z tego obronną ręką? Czy wróci na rodzinną planetę?

Dość ciekawa bajka dla dzieci, które lubią motyw kosmitów żyjących wśród ludzi.

" Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem"

Jeśli fascynuje was życie poza naszą planetą i chcielibyście poznać odpowiedź na pytanie: co było przed wielkim początkiem, to mamy dla was kogoś, kto wam o tym opowie. "Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem"  to program naukowy prowadzony przez amerykańskiego aktora, którego na pewno dobrze znacie. Nadawany był na kanale Discovery Science i skierowany jest zarówno do młodszych, jak i starszych widzów. 

Ten niezwykle sympatyczny i lubiany aktor mówi o wszechświecie w taki sposób, jakby widział na własne oczy wszystko, o czym mówi. Opierając się na wiedzy znakomitych specjalistów, takich jak astrobiolodzy czy astrofizycy, dokładnie wyjaśnia tajemnice wszechświata. Polecamy serdecznie.

"Podróż na kraniec wszechświata"

"Podróż na kraniec wszechświata" to pozycja skierowana nie do najmłodszych widzów, lecz ich starszych kolegów. Jest to wyprawa w przestworza kosmosu, którą rozpoczniemy od chwili, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu. A wszystko dzięki zdjęciom pochodzącym ze statków kosmicznych, czy z teleskopu Hubble'a.

Dokument zachwyca pięknymi obrazami i grafikami komputerowymi. A nam wydawało się, że kosmos jest taki szaro-bury i jednolity...

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.