"Sprawić, by dzieci chciały wiedzieć, obudzić w nich ciekawość" - z tą książką to możliwe

Cytat, który umieściłam w tytule to słowa, które wypowiedział Albert Barillé, autor kultowej już serii "Było sobie życie". Jeśli jesteście jej fanami, encyklopedia, która powstała na jej podstawie także przypadnie wam (i waszym dzieciom) do gustu.

Moje dzieci są wielkimi fanami serii "Było sobie życie". Widać, że dla nich nie jest to po prostu bajka, ale coś, z czego naprawdę czegoś się dowiadują. Syn jest fanem bakterii i wirusów, gdy słyszy, że ktoś się źle czuje od razu opowiada o toczącej się w organizmie walce. Zaskoczył nas, gdy opowiadał o magazynie jodu i pokazywał, gdzie każdy z nas go ma. Na córce zrobiły wrażenie odcinki o zębach, dowiedziała się, jak powstają ubytki. Nasze opowieści przegrały z tym, co zobaczyła - dzięki bohaterom zrozumiała pewne mechanizmy, dowiedziała się, że to nie tylko takie "gadanie" dorosłych.

Chociaż zazwyczaj staramy się działać odwrotnie - najpierw czytamy książkę, później oglądamy jej ekranizację - w przypadku "Było sobie życie" postąpiliśmy odwrotnie. Odcinki znamy już prawie na pamięć, kolekcja DVD jest właściwie w ciągłym użyciu (akurat w tym wypadku uważam, że to pożytecznie spędzony czas przed telewizorem, chociaż - oczywiście - wszystko w granicach rozsądku, nie siedzimy przed ekranem przez cały dzień, codziennie), encyklopedia to uzupełnienie tego, co znamy z serialu.

Informacje podane są w przystępny sposób, nie ma tu dużych bloków tekstuInformacje podane są w przystępny sposób, nie ma tu dużych bloków tekstu fot. nn-k

Dzięki "Tajemnicom ludzkiego ciała" dzieci poznają lepiej układy, uporządkują informacje, które znają z serialu. Ta książka nie jest jednak typową encyklopedią, nie znajdziemy tu alfabetycznie ułożonych haseł, regułek wypisanych drobnym drukiem. Tekstu jest dużo, ale nie jest on jednolity, znajduje się w chmurkach, jest oznaczony kolorami, czcionka jest różnej wielkości. To wszystko sprawia, że - po prostu - książka nie jest nudna, bo nawet najciekawsze informacje przedstawione w nieciekawy sposób nie przyciągną dzieci.

A moje dzieci same sięgają po książkę, przeglądają ją, opowiadają o bohaterach, o tym, co widzą na ilustracjach (wiele pamiętają z serialu, są w stanie dopowiedzieć historię do obrazka). Córka od niedawna czyta sama, układ graficzny encyklopedii sprawia, że jest jej łatwiej, nie gubi się w tekście.

Encyklopedia jest kolorowa, oprócz postaci znanych z serialu znajdziemy w niej wiele schematycznych rysunków, tematycznych okienek (ciekawe!, ważne!), czy informacji o tym, co robimy dobrze, a co źle w codziennym życiu.

Książka na pewno przyda się także później, znajdziemy tu wiele informacji, które mogą pomóc uporządkować wiedzę przed sprawdzianem, w zwięzły sposób przedstawiają skomplikowane dane. Wydaje mi się, że dzieci, które wcześniej dowiedzą się różnych rzeczy, w przyszłości będą miały łatwiej - ich ciekawość będzie rozbudzona, chętniej będą dowiadywały się innych rzeczy. Nie jest za wcześnie na naukę "poważnych" rzeczy. Trzeba, jak mówił Albert Barillé "uwierzyć, że rozumieją więcej, niż wydaje się dorosłym...".

Było sobie życie. Tajemnice ludzkiego ciała. Encyklopedia dla dzieci - do czytania nie tylko w domowym zaciszuByło sobie życie. Tajemnice ludzkiego ciała. Encyklopedia dla dzieci - do czytania nie tylko w domowym zaciszu fot. nn-k

W książce znajdziecie czternaście rozdziałów:

 1. Układ nerwowy
 2. Układ kostny
 3. Układ mięśniowy
 4. Narząd wzroku
 5. Narząd słuchu
 6. Zmysł smaku i powonienia
 7. Skóra
 8. Układ krążenia
 9. Krew
 10. Układ limfatyczny
 11. Układ oddechowy
 12. Układ pokarmowy
 13. Układ moczowy
 14. Układ rozrodczy

oraz słowniczek. W każdym z rozdziałów znajdziecie najważniejsze informacje, podane w przystępny dla małych (i dużych) czytelników sposób. Mało tu jednolitego tekstu, pełno za to graficznych rozwiązań, które sprawiają, że informacje łatwiej przyswoić. Ta książka to prawdziwa gratka dla wzrokowców!

Książka jest dość duża (A4) i ciężka (twarda okładka), nie będzie lekturą zabieraną w plecaku na każdą wycieczkę, ale to nie znaczy, że można ją czytać w domu. My zabieramy ją ze sobą, zawsze znajdzie się czas, aby dowiedzieć się czegoś nowego, pokazać coś np. babci. Trzeba jednak pamiętać, że książka trochę waży i na pewno odczujemy jej obecność.

Coś dla fanów Mistrza i spółki

Do encyklopedii dołączona jest płyta DVD na której znajdziemy cztery odcinki serialu "Było sobie życie", w tym "Narodziny", którym dzieci są zachwycone! Odcinki na dołączonej płycie to:

 • Planeta komórek
 • Narodziny
 • Białe krwinki
 • Szpik kostny

Było sobie życie. Tajemnice ludzkiego ciała. Encyklopedia dla dzieci, Wydawnictwo Hippocampus, Warszawa 2017

To także może cię zainteresować:

Tajemnice królewskiego porodu - czego musiały przestrzegać Kate, Diana i Królowa Elżbieta?

Więcej o: