Polska młodzież coraz rzadziej sięga po alkohol. Jednak przyczyna tego zjawiska nie jest wcale pozytywna

Najnowsze badania wskazują, że coraz mniej polskich nastolatków pije alkohol. Mogłoby się wydawać, że to zadowalająca zmiana. Jednak jej przyczyna może mieć zły wpływ na rozwój dzieci.

Młodzież i alkohol

Mimo że alkohol w naszym kraju powinien być sprzedawany tylko pełnoletnim, nie jest tajemnicą, że wiele osób próbuje go znacznie wcześniej. Nastolatkom często udaje się obejść ten przepis. Znają sklepy, w których nikt nie pyta ich o dowód lub proszą o pomoc starszych znajomych.

Eksperci podkreślają, że picie alkoholu w młodym wieku może mieć wiele negatywnych skutków. Jednym z największych zagrożeń jest uzależnienie od alkoholu w dorosłym życiu. Osoby, które piły już jako nastolatki, są bardziej narażone na nałóg niż te, które wstrzymały się z tym do osiągnięcia pełnoletności. Mimo to inicjacja alkoholowa odbywa się niekiedy w bardzo młodym wieku.

Kultura obnażania: gimnazjaliści uprawiali seks w szatni

Do tej pory informacje związane ze spożyciem alkoholu wśród młodzieży nie były optymistyczne. W 2015 roku głośno była na temat badań European School Survey Project on Alcohol and Drugs. Pokazały one, że w ciągu trwającego 30 dni eksperymentu po alkohol sięgnęło aż 50 proc. chłopaków i 47 proc. dziewczyn w grupie od 15 do 16 roku życia.

Młodzi ludzie rezygnują z alkoholu

Jednak ostatnio pojawiła się wiadomość, która na tle wcześniejszych doniesień jest dosyć zaskakująca. Jak poinformowała "Gazeta Prawna", Polski Instytutu Psychiatrii i Neurologii przeprowadził badania, z których wynika, że współcześni 15-latkowie znacznie rzadziej piją alkohol niż ich starsi koledzy.

W teście wzięli udział 15-latkowie z warszawskich gimnazjów. Okazało się, że ponad 40 proc. z nich nie sięga po alkohol. Co ciekawe, to aż o 18 punktów procentowych więcej w porównaniu z analizami z 2008 roku.

 To był rok, w którym po raz pierwszy odnotowaliśmy spadek w grupie nastolatków sięgających po alkohol. W kolejnych latach zjawisko to będzie się nasilało

- powiedział współautor badań Krzysztof Ostaszewski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w rozmowie z Gazetą Prawną.

Przyczyna abstynencji

Na pierwszy rzut oka wyniki badań powinny być powodem do zadowolenia. Można by pomyśleć, że liczne akcje mające na celu zniechęcenie młodych ludzi do picia alkoholu odniosły w końcu skutek. Jednak powód coraz powszechniejszej abstynencji wśród młodzieży jest inny. I w sumie nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem.

Młodzi ludzie piją mniej, ponieważ rzadziej spotykają się ze znajomymi w realnym świecie. Badanie wykazało, że obecnie młodzież znacznie więcej czasu spędza w sieci niż starsi koledzy. To tam przeniosło się w dużej mierze ich życie towarzyskie.

Internet - mniejsze zło?

Przeniesienie życia towarzyskiego do internetu nie powinno nas cieszyć. Mimo że dzięki temu młodzi ludzie piją mniej, to także może być przyczyną problemów w dorosłym życiu.

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji uzależnienia od internetu są problemy z komunikacją w "prawdziwym" życiu. Osoby, które świetnie radzą sobie z dialogiem w sieci, mogą mieć problem z tym, by w przyszłości komunikować się na uczelni, w pracy, czy przy załatwianiu różnego typu formalności. A od tego w dorosłym życiu raczej trudno uciec.

Zobacz także: "Rodzic nie powinien dawać nastolatkowi alkoholu" - blogerka. "Nie zgodzę się z tobą" - pisali czytelnicy

Więcej o:
Copyright © Agora SA