"Wielu ludzi marzy o tym, by spotkać psa" - opowieść o odnalezieniu wyjątkowego przyjaciela

"Lolek" Adama Wajraka to jedna z tych książek, po których masz ochotę przytulić swojego psa. Przygotujcie się na pytania od dzieci - będzie ich dużo. I dobrze, bo ta książka porusza naprawdę ważny temat.

To nie jest łatwa książka. Nie można jej po prostu przeczytać i odstawić na półkę. Zmusza do myślenia, sprawia, że chcesz tulić ukochanego psa. A on leży obok do góry brzuchem i tylko leniwie macha ogonem, gdy wyznajesz mu miłość.

Moje dzieci znają tylko taki obraz psa. Towarzysza, członka rodziny, z którym się rozmawia, o którym się pamięta: nie tylko o tym, aby wyjść z nim na spacer, ale i o jego urodzinach, prezentach na święta. Nie znają domu bez zwierząt, to dla nich naturalne, że jest pies, są koty. Wiedzą, że trzeba o nie dbać, że nie wolno im przeszkadzać, na przykład gdy śpią czy jedzą.

Lolek (który nie był jeszcze Lolkiem) nie miał łatwego życia. I chociaż autor sam pisze, nie jest pewny, że tak mogła wyglądać jego przeszłość, jest duże prawdopodobieństwo, że tak było. Niestety, wciąż w wielu miejscach pies jest traktowany przedmiotowo, ma do wykonania zadania, nic więcej. Pies jest sługą, człowiek - panem. Pies nie ma żadnych praw, przywilejów. Jest zdany na łaskę lub niełaskę swojego właściciela. Często żyjemy w bańce, wydaje nam się, że nikt już tak zwierząt nie traktuje, że czasy się zmieniły. Nic bardziej mylnego. Ta książka otwiera oczy, pokazuje, że problem ciągle istnieje.

Nie jest łatwo tłumaczyć dzieciom, że nie wszystkie psy są traktowane tak, jak nasz. Że jedzą resztki, a do picia mają wodę z kałuży. Że muszą uciekać od swojego właściciela. Warto poruszać i takie tematy, uświadamiać, że nie zawsze jest tak kolorowo. Możemy nie chcieć wpuszczać psa do domu, na kanapę, ale nie powinniśmy - nie wolno nam - przywiązywać go drutem do budy. Nie możemy podnosić na niego ręki, tylko dlatego, że to my "jesteśmy panem". Psy też czują. A gdy dowiadujemy się o psich uczuciach, poznajemy historię z psiej perspektywy, o pewnych rzeczach nie musimy już mówić. Wystarczy popatrzeć na dzieci, które szukają swojego ukochanego psa, tulą go i mówią, że nigdy nie pozwolą, aby ktoś go skrzywdził. Wiemy, że żaden ich pies nigdy nie będzie musiał przed nimi uciekać ze strachu.

Lolek istnieje naprawdę. To pies, który mieszka z Adamem Wajrakiem i jego rodziną. Przeszłość Lolka (który wtedy nie był jeszcze Lolkiem) nie była jednak kolorowa - wiele na to wskazuje. Gdy spotkali się po raz pierwszy, w oczach psiaka była pustka... Ale odnaleźli się. "Każdy pies marzy o tym, aby być z jakimś człowiekiem, a wielu ludzi marzy o tym, by spotkać psa". Będzie wiadomo, że to ten.

Poznajemy Lolka gdy jest szczeniakiem, wydaje się, że jego życie będzie sielanką. Szybko jednak okazuje się, że jest inaczej. Psiak myślał, że ludzie, którzy zabrali go od mamy, będą wyjątkowi, będą jego. Byli wyjątkowi - w swojej agresji. Oczami psa patrzymy na to, co dzieje się wokół niego, odczuwamy jego ból. Razem z nim wstrzymujemy oddech, razem z nim uciekamy. W końcu poznajemy innych ludzi, którzy pragną pokazać Lolkowi (który na początku jeszcze nie jest Lolkiem), że z człowiekiem można się zaprzyjaźnić. Jak się domyślacie, nie jest to łatwe zadanie...

'Lolek', Adam Wajrak, okładka książki'Lolek', Adam Wajrak, okładka książki fot. nn-k

"Lolek" to książka, którą czyta się bardzo szybko. Tekst jest przepleciony ilustracjami Mariusza Andryszczyka, które doskonale obrazują historię. Zmienna narracja sprawia, że książka staje się dynamiczna, poznajemy historię z różnej perspektywy, co jest niezwykle fajne dla czytelnika. Książka wciąga, nawet małych czytelników, o których uwagę czasem jest trudno. Ale "Lolek" to tylko pozornie książka dla dzieci. To idealny prezent dla dorosłych, którym przyda się "delikatne potrząśnięcie".

Nie sądzę, żeby "Lolek" sprawił, że niektórym zmiękną serca i zaczną inaczej traktować swoje zwierzęta. Jednak uwrażliwi młodszych. Oni będą chcieli, aby żaden Lolek (który jeszcze nie jest Lolkiem) nie musiał się bać swojego właściciela.

Obejrzyj wideo:

Klej, którym możesz przystroić niemowlę. 'Nigdy nie jest za wcześnie na dziewczęcość'

To także może cię zainteresować:

Więcej o: