33 zabawy na drogę

Twoje dziecko w czasie długiej podróży samochodem zmienia się w okropnego marudę? Jest na to sposób! Trzeba wygnać nudę z tylnego siedzenia.

Na niemowlę monotonne kołysanie samochodu czy pociągu działa uspokajająco i usypiająco. Po kilkunastu minutach jazdy maluch zwykle zapada w błogi sen i... budzi się dopiero na małe co nieco. Gorzej jest ze starszymi dziećmi. Najpóźniej po kwadransie po raz pierwszy pada pytanie: "Kiedy dojedziemy?". I możemy być pewni, że usłyszymy je w czasie podróży jeszcze nie raz. Na szczęście nudzie można zaradzić. Podpowiadamy, jak zająć małego podróżnika.

DLA MALUCHA (rok-2 lata)

Książeczki z obrazkami

Na podróż dobre są zwłaszcza te z dużymi ilustracjami (np. ze zwierzętami), z okienkami, które można otwierać, z przesuwanymi obrazkami. Oglądaj je z dzieckiem i opowiadaj mu o nich.

Rysunki mamy

Weź notes średniej wielkości i flamastry i pokaż dziecku, jak na papierze pojawia się domek, piesek czy krówka.

Zabawy paluszkowe

Pokazuj maluchowi, jak "Idzie kominiarz po drabinie", "Idzie rak, nieborak" albo gdzie "Sroczka kaszkę warzyła".

Festiwal piosenki

Dzieci bardzo lubią popisy wokalne rodziców. Śpiewaj wesołe, rytmiczne piosenki.

Teatr na tylnym siedzeniu

Za pomocą dwóch pluszaków, a jeszcze lepiej pacynek, zrób małemu pasażerowi małe przedstawienie.

Krajobraz za oknem

Pokazuj dziecku mijane krajobrazy. Ponieważ pejzaż za oknem zmienia się zbyt szybko, mów o tym, co widać przez dłuższy czas - np. niebo, chmury, las.

Miś maruda

Wraz z maluchem zaopiekuj się marudzącym misiem. Pluszowego pasażera można przytulać, bo płacze, kołysać do snu, karmić.

Książeczki do czytania

Czytaj książeczki z prostymi opowiadaniami (np. o Kamyczku) lub wierszami (np. Tuwima, Brzechwy). W podróż warto zabrać ze sobą książki nowe, ale również te ulubione, do których maluch często wraca.

Nazwy części ciała

Ucz dziecko, jak nazywają się części ciała. A gdy już pierwszą lekcję ma za sobą, zapytaj np. "Czy to jest język?", wskazując na palec. Dziecko może tylko odpowiadać, albo jeśli potrafi, także poprawiać twoje błędy.

Mała kierownica

Pozwól małemu kierowcy prowadzić. Zabierz w podróż jego plastikową kierownicę (tylko nie zapomnij wyjąć z niej baterii, bo głośne i przenikliwe dźwięki przeszkadzałyby prawdziwemu kierowcy).

Mina za miną

Zrób śmieszną minę i poproś dziecko by zrobiło to samo. Czy potrafi cię naśladować? A ty, czy zrobisz dokładnie to, co ono? To będzie świetna zabawa nie tylko dla was, ale też dla obserwatorów.

DLA PRZEDSZKOLAKA (3-5 lat)

Zielone, czerwone

Rozejrzyj się dookoła, wypatrz jakiś przedmiot np. w zielonym kolorze i powiedz: "Widzę coś zielonego". Ciekawe, czy maluch od razu zgadnie, o co chodziło. A może znajdzie wokół wiele zielonych rzeczy? Potem oczywiście powinna nastąpić zmiana zgadujących. Możecie szukać rzeczy w różnych kolorach, ale także okrągłych kwadratowych, metalowych, drewnianych, twardych, miękkich itd.

Usta mówią

Poproś malucha, by spojrzał na ciebie uważnie i powiedz coś do niego poruszając bezgłośnie ustami. Czy uda mu się odczytać słowo jedynie z ruchu twych warg? A teraz twoja kolej. Jeśli dziecko trochę sepleni, twoje zadanie będzie trochę trudniejsze. Możesz przy okazji powiedzieć maluchowi, że to sposób na rozumienie, który często stosują osoby niesłyszące. Trzeba wtedy starać się po prostu mówić bardzo wyraźnie.

Szukaj, aż znajdziesz

Weź kolorowe czasopismo (im bardziej ilustrowane tym lepiej), otwórz na stronie z dużym zdjęciem i poproś malucha by znalazł na nim np. torbę. Udało się? A więc zmiana

Kto pierwszy

Zobaczy krowę albo ciężarówkę albo rowerzystę. Ta zabawa sprawdza się zwłaszcza, gdy można się w nią bawić z siostrą lub bratem.

Zgadnij, co to

Poproś dziecko, by zamknęło oczy, a następnie wyjmij jakiś przedmiot ze swojej torebki (np. wizytówkę, szminkę, paczkę chusteczek, długopis), włóż do rączki malucha i poproś, by spróbował zgadnąć, co to takiego. Udało się? To kolejny przedmiot.

Gra w skojarzenia

Powiedz jakieś słowo (np. zima) i poproś malucha, by powiedział z czym mu się ono kojarzy (zakład, że to będzie śnieg?). A teraz twoje skojarzenie (narty?) i znów dziecka. To świetna zabawa dla dużych i małych.

Czy mnie jeszcze pamiętasz?

Poproś dziecko, by przyjrzało ci się, a potem zamknęło oczy i odpowiedziało na kilka pytań. Jakiego koloru jest twoja bluzka? Czy masz przy sobie plecak czy torbę? Jakie masz buty na sobie?

Podróżna zgadywanka

Poproś malucha, by zamknął oczy i zgadywał, co zobaczy, kiedy je otworzy - las czy łąkę? Pola czy wieś? A teraz ty spróbuj zgadnąć.

Rysunkowa bajka

Narysuj na kartce papieru prostą scenkę znaną z bajki (np. Czerwonego Kapturka spotykającego wilka). Ciekawe, czy maluch ją rozpozna?

Marki samochodów

Zabawcie się w rozpoznawanie marek samochodów. Jeśli twój trzylatek zna ich już sporo, możesz z nim stanąć w zawody: kto pierwszy zobaczy fiata albo renówkę.

Misiowe przebieranki

Zachęć dziecko do przebrania misia lub lalki (miśkowi zrobiło się przecież zimno, potrzebuje swetra, a lala idzie spać i trzeba założyć jej piżamę). Przebieranie zabawek niewprawnymi rączkami powinno go zająć na jakiś czas.

DLA STARSZYCH DZIECI 6-8 lat

Wspomnień czar

Poproś dziecko, by zamknęło oczy i przypomniało sobie, jak w czasie poprzednich wakacji byliście plaży. Ale były fale, prawda? A wielki zamek, który zbudowaliście z tatą? I jak rannym świtem usiłowaliście znaleźć choć jeden mały bursztyn? I zamiast niego znaleźliście tą piękną muszelkę? Ciekawe jakie będą wasze tegoroczne wakacyjne skarby.

Wspólne rysowanie

Weź kartkę papieru i ołówek i zacznij rysować (np. dom). Po kilku kreskach przerwij i poproś malucha, by kontyntuował dzieło, za chwilę znów ty przejmiesz pałeczkę. Wspólne dzieło pewnie zadziwi i ciebie i dziecko.

Łańcuch słów

Dobra zabawa dla dzieci, które znają ją już litery. Mówisz jakieś słowo, a zadaniem malucha jest wymyślić inne, zaczynające się na końcową literę twojego, potem znów twoja kolej - następny wyraz musi zaczynać się na ostatnią literę wymyślonego przez dziecko (np. zupa, ananas, sanki itd).

Litery i wyrazy

Razem z dzieckiem postarajcie się wymyślić jak najwięcej słów na literę "A". Pomysły wyczerpane? To teraz "B".

Czy jedzie z nami pilot?

Jeśli maluch potrafi już czytać, przed wyjazdem kup atlas samochodowy dla dzieci i prześledźcie razem trasę. Poproś małego podróżnika, by w czasie jazdy pełnił rolę pilota kierowcy. Pewnie długo nie wytrzyma, ale przez jakiś czas ważna funkcja go zajmie.

Znaki drogowe

Ucz dziecko znaków drogowych. Pokazuj mu znaki i tłumacz, co oznaczają. Potem możesz prosić, żeby mówił, kiedy zobaczy konkretny znak, na przykład przejście dla pieszych albo "Uwaga, pociąg".

Ja liczę, ty liczysz

Podróż to świetna okazja, by potrenować liczenie. Pokaż maluchowi pięć palców i poproś, by je policzył. Następnie dodaj do nich cztery z drugiej ręki: ile jest ich razem? A gdyby dodać do nich wszystkie palce u nóg dziecka? A ile palców razem mają wszyscy pasażerowie auta?

Książki do słuchania

Weź nagraną na płytę dobrą książkę dla dzieci. Jeśli wybierzesz dobrą lekturę, jest szansa, że wszyscy zupełnie zapomnicie o nudzie w podróży.

Własna historia

Zabaw się z dzieckiem w wymyślanie historyjki. Co zrobicie, jeśli nagle zabraknie benzyny, a w pobliżu nie będzie stacji benzynowej? Albo kiedy na drodze będzie stało stado krów?

Co to jest?

Zgadywanka dla starszaków. Najlepiej bawić się w nią w większym gronie. Pomyśl sobie jakieś słowo (nazwę rzeczy, zwierzęcia, osoby). I poproś dziecię, by spróbowały je odgadnąć zadając ci pytania. Ale tylko takie, na które można odpowiedzieć "Tak" lub "Nie". Np. Czy to jest człowiek? Czy jest wysoki? Czy ma czarne włosy? Czy nosi buty na obcasach?

Wakacyjne plany

Opowiadaj dziecku, co będziecie robić w czasie wakacji. Przeczytajcie razem legendę o zamku, który zwiedzicie. Obejrzyjcie jego zdjęcia w przewodniku. Zaplanujcie ciekawe wycieczki.

Podpowiadamy, jakie zabawki i książeczki warto zabrać dziecku na drogę

Znikopis

Kolorowe pacynki

Książki i płyty CD z piosenkami

Kierownica

Zgaduj zgadula - "Co jest w woreczku"

Zestaw do zabawy w lekarza

Gra "Zgadnij kto to?"

Karty do gry

 

 

 

Którą zabawkę warto kupić, a która to strata pieniędzy?

Więcej o: