Dokąd iść z niemowlęciem?

Z niemowlęciem dość łatwo wyrwać się z domu. Trochę trudniej zorganizować wyjście z dzieckiem, które już chodzi, i to własnymi drogami. Ale i to jest wykonalne.

...do muzeum

Z dzieckiem w chuście lub w wózku można pójść do większości galerii sztuki i muzeów. Kontakt ze sztuką inspiruje, odrywa myśli od bieżących spraw, pozwala nabrać dystansu. W wielu miastach powstają coraz ciekawsze wystawy dedykowane dzieciom. Dorośli także mogą się nimi zachwycić. W takim miejscu obecność malucha jest wręcz mile widziana, nie tylko tolerowana.

...do kawiarni

Lokale tworzone z myślą o rodzicach z dziećmi wyrastają jak grzyby po deszczu (adresy wielu z nich znajdziesz np. na mamaidzienakawe.pl). Może kawa i ciastko są droższe niż te przygotowane w domu, ale zyskujemy poczucie, że jesteśmy w przyjaznym miejscu, wśród podobnych do nas ludzi, że możemy spróbować czegoś nowego, oderwać się od monotonii.

...na koncert

Nie polecamy chodzenia z maluchami na mocno nagłośnione koncerty. Ale przez okrągły rok odbywa się mnóstwo spotkań muzycznych, miejskich potańcówek, występów muzyków ludowych z różnych stron świata. Z doświadczenia wiem, że wtulone w mamę dziecko może przespać występ bębniarzy z Afryki, a mama z takiej imprezy wychodzi szczęśliwa i pełna energii.

...na fitness

Wiele klubów sportowych organizuje zajęcia dla mam z małymi dziećmi. Niemowlę obserwuje, jak mama ćwiczy, a przy niektórych ćwiczeniach jest wręcz niezbędne. W okolicy nie ma takich zajęć? Spróbujcie się skrzyknąć w kilka osób i zacznijcie razem biegać lub jeździć na rolkach (warunkiem jest posiadanie wózka dziecięcego do joggingu).

...do kina lub teatru

W sieci Multikino organizowane są seanse dla osób z małymi dziećmi. Wystarczy wyszukać najbliższe Multibabykino, a potem zarezerwować sobie czas w środę od godziny 12. Wózek można zostawić w strzeżonym pomieszczeniu, a dziecko zabrać na salę w foteliku-nosidełku bezpłatnie wypożyczanym na czas seansu. Podczas seansu dźwięk jest przytłumiony, półmrok pozwala zająć się dzieckiem, są przewijaki i inne udogodnienia.

Coraz więcej teatrów wprowadza także specjalne spektakle dla rodziców. Gdy oni oglądają "dorosłą" sztukę, dziećmi zajmują się opiekunowie. Oczywiście to opcja dla rodziców dzieci kilkuletnich. Jeśli się ma niemowlę i wieczorne wyjście do teatru odpada, warto poszukać spektakli granych po południu, odciągnąć porcję pokarmu i poprosić bliskich o opiekę nad maluchem.

Więcej o: