20 Karolków w specjalnym urodzinowym wydaniu!

Strzeżcie się, Koszmarny Karolek znów atakuje!

Specjalne jubileuszowe wydania z okazji dwudziestych urodzin najokropniejszego chłopca na świecie. W każdym tomie czekają na Was koszmarne wybryki, złowrogie pomysły, odjazdowe ciekawostki oraz ulubione kawały Koszmarnego Karolka.

Każda z książek to podwójna urodzinowa dawka Koszmarnego Karolka!

Spośród dwudziestu tytułów cztery z kolorowymi ilustracjami przeznaczone są dla młodszych dzieci.

Francesca Simon (ur. 1955) - amerykańska pisarka, autorka książek dla dzieci. Najbardziej znana z serii o Koszmarnym Karolku. Dorastała w Kalifornii, obecnie mieszka w Londynie z mężem i synem Joshuą. Studiowała literaturę i historię średniowieczną na uniwersytetach Yale i Oxford. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka w "The Sunday Times", "The Guardian", "The Daily Telegraph" oraz w "Vogue". Po namowach syna od 1994 roku pisze opowieści dla dzieci oparte na prawdziwych wydarzeniach. W 2008 roku książka Koszmarny Karolek i Straszliwy Śniegowy Potwór otrzymała nagrodę Galaxy British Book Awards dla najlepszej dziecięcej pozycji.

Co trzeba wiedzieć o Koszmarnym Karolku:

- pierwsze opinie o książkach: niewymiernie głupie, antywychowawcze, koszmarne książki,

- Koszmarny Karolek rządzi już do 20 lat,

- postać Koszmarnego Karolka była odczytywana jako antywzór dla dzieci. Dopiero z czasem zmieniono podejście i obecnie fragmenty Koszmarnego Karolka znajdują się w podręcznikach szkolnych,

- Koszmarny Karolek został przetłumaczony na ponad 20 języków, w każdym kraju Karolek nazywa się inaczej: Rampete Robin (Norwegia), Pablo Diablo (Hiszpania), Martin Zinzin (Francja), Grozni Gaspar (Słowenia), Darebak David (Czechy), El Bernat Barroer (Katalonia), Sk li Skelfir (Islandia), Grázlik Gabo (Słowacja),

- Koszmarny Karolek stał się tak popularny, że telewizja CITV wyprodukowała serial animowany liczący 147 odcinków oparty o książki Franceski Simon,

- w 2011 roku wyprodukowano pełnometrażowy film Koszmarny Karolek, a jedną z głównych ról zagrała Anjelica Houston. Film od tego roku jest dystrybuowany na DVD przez Agencję Wydawniczą AgaPress.

Karolek koszmarny?

Nie każdemu zapewne będzie odpowiadało osobliwe poczucie humoru Karolka, ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Warto przeczytać przynajmniej jedną z przewrotnych i zaskakujących książeczek z serii. Aleksandra Motyka, Ryms.

Teoretycznie całkowicie niepedagogiczna, niewychowawcza i niezgodna ze wszystkimi zaleceniami Wielkich Autorytetów od dzieci, twierdzących, że książka powinna "uczyć, bawić, wychowywać i być mądrą". Guzik z pętelką, nic nie powinna.

Blogerka Asia, bookmeacookie.pl

"Koszmarny Karolek idzie własną drogą, ma swój porządek. Jest niekonwencjonalny i niepokorny, a to może oznaczać, że jest świetnym materiałem na przyszłego artystę! Karolek mnie odmładza, chciałbym taki być, ale w jego wieku nie miałem na to odwagi."

Krzysztof Globisz

A może Koszmarny Karolek jest szansą na ożywienie "czytelniczego zmysłu" wśród dzieci idących swoją drogą, pod prąd, wbrew oczekiwaniom dorosłych?

Polskie Radio Trójka

To Koszmarny Karolek, a nie Harry Potter jest prawdziwym dzieckiem naszych czasów. Łobuzerski, przebiegły, leniwy, zachłanny Karolek doprowadza swoich rodziców do szewskiej pasji. Nie trzeba mówić, że jest uwielbiany przez większość dzieci, gdyż wszystkie opowieści o Karolku stają się bestsellerami.

Amanda Craig, The Sunday Times News Review

20 rzeczy o Koszmarnym Karolku, o których jeszcze nigdy dotąd nie słyszeliście!

Z okazji 20. urodzin Koszmarnego Karolka Francesca Simon ujawnia 20 faktów z życia najbardziej nieznośnego dzieciaka wszech czasów.

1. Jakie jest najgorsze przezwisko, którego użył Karolek pod adresem Damianka?

Psi Psi Kup Kup Namoknięty Pampersik. Wiele z tych określeń zaczerpnęłam od moich dwóch braci, którzy bez przerwy obrzucali się jakimiś przezwiskami.

2. Co można zaliczyć do najgorszych przeżyć, jakie przydarzyły się Karolkowi?

Bez wątpienia to przyjście do szkoły w różowych majtkach w serduszka i z falbankami, które włożył przez pomyłkę.

3. W jaki sposób miś Karolka otrzymał swoje imię Rambo?

Kolega mojego syna tak nazwał swojego misia. Wydało mi się to tak śmieszne, że po prostu mu to imię ukradłam.

4. Czy którekolwiek postacie z Koszmarnego Karolka mają swoje pierwowzory w rzeczywistości?

Jak najbardziej! Atramentowy Alfred to powieściopisarz Ian Rankin, który sam również wprowadził mnie do jednej ze swych książek. Prehistoryczny Patryk zaś to mój przyjaciel, pisarz i aktor Steven Butler, choć Steven nigdy nie mówi "ugg ugg". Wredna Wandzia miała być Wrednym Martinem, ale mój mąż z jakichś dziwnych przyczyn się temu sprzeciwił. (Martin to imię męża Franceski Simon). Zresztą Wredny Martin był zbyt podobny do Karolka, więc postać stała się pełnokrwista dopiero, gdy przeobraziła się we Wredną Wandzię.

5. Jaki jest ulubiony lunch Karolka spożywany w szkole?

Chipsy, chipsy, chipsy, pizza i chipsy, chipsy, chipsy. Karolek jest najgrymaśniejszym chłopcem na świecie.

6. Czy Karolek należy do jakichś szkolnych kółek?

Oczywiście, jest to kółko "Precz z zadaniami domowymi", Kółko Gladiatora Terminatora, Kółko Fanów Mańka Maniaka. Niestety wszystkie te kółka muszą działać w jego forcie w domu, bo jego okropna szkoła nie wydała pozwolenia na ich założenie.

7. Jaki jest najgorszy czyn w życiu popełniony przez Doskonałego Damianka?

Kiedyś Damianek ukradł misia Rambo i schował go pod prysznicem, ale poczuł się bardzo winny i odniósł go z powrotem do łóżka Karolka. Niestety miś ociekał wodą, a Karolek nigdy nie dowiedział się dlaczego.

8. Gdyby Karolek musiał zjeść jakieś warzywo, co by wybrał?

Keczup oczywiście. Karolek pochłania hektolitry keczupu.

9. Czy Karolek ma jakiś inny ubiór oprócz niebieskiej bluzy w żółte paski?

Ma pięć identycznych niebieskich bluz w żółte paski, bo nie znosi żadnych innych rzeczy. Karolek także nie znosi chodzenia na zakupy.

10. Czy kiedykolwiek mama lub tata Karolka byli niegrzeczni?

Jego mama na pewno, choć zdaje się, że o tym zapomniała. Zachował się rysunek, na którym mama bije się ze swoją siostrą czyli Bogatą Ciocią Bellą i jest on w książce "Koszmarny Karolek i wampirozombi". Zwykle biły się o chipsy, o miejsce za kierowcą w samochodzie, o niebieską szczoteczkę do zębów, o ciastko z największą ilością kremu i o wybór programu w telewizji.

11. Gdyby Karolek miał wybierać pomiędzy Czarującą Czesią a Wredną Wandzią, na kogo padłby jego wybór?

Na żadną z nich! Wybrałby panią Kat-Toporską. To chyba jasne!

12. Czy Karolek kiedykolwiek usłyszał, żeby Muskularny Miecio powiedział coś innego niż "Nieem"?

Nieem.

13. Gdyby można było spełnić trzy życzenia Karolka, jakie by one były?

Chciałby mieć całą czekoladę tego świata. Chciałby być niewidzialny na każde swoje zawołanie. A potem chciałby mieć spełnione wszystkie życzenia świata. Jednak Karolek wie, że ludzie, którzy chcą mieć spełnione wszystkie życzenia świata, mają zazwyczaj pecha, jednak on chce spróbować.

14. Jaki będzie pierwszy rozkaz Karolka natychmiast po tym, gdy zostanie królem?

Wyśle Damianka do więzienia i tam jego braciszek będzie przez rok żył o chlebie i wodzie.

15. Jaką postać historyczną chciałby poznać Karolek i dlaczego akurat tę?

Każdego władcę z przydomkiem "Groźny". Szczególnie Iwana Groźnego.

16. Gdyby Koszmarny Karolek mógł jechać na wakacje, gdzie tylko by zapragnął, jakie byłoby to miejsce?

Pojechałby do własnego pałacu i spędził cały czas na oglądaniu programów na jednym ze swoich 365 telewizorów, a Damianek i pani Kat-Toporska usługiwaliby mu dzień i noc.

17. Jak wyglądała pani Kat-Toporska, gdy była mała?

Gdy pani Kat-Toporska była mała, wyglądała identycznie jak teraz, tylko była mniejsza. Bardzo przypominała Wredną Wandzię, ale zawsze marzyła o stepowaniu i występach w wielkiej rewii. Jej najlepszy kolega nazywał się Tomek Tasak i wyrósł na astronautę.

18. Czy jest coś, co doprowadza Koszmarnego Karolka do płaczu?

Raczej nie. Karolek ma wiele napadów złości i raczej wrzeszczy niż płacze. Jeden jedyny raz się rozpłakał, gdy tata spalił wszystkie frytki.

19. Gdyby Karolek mógł wymienić swoich rodziców na dwoje sławnych ludzi, kogo by wybrał?

Tatą zostałby lider zespołu Inwazja Szczurów, a mamą Królowa.

20. Czy Karolek boi się jeszcze czegoś oprócz zastrzyków?

Tak, a odpowiedź znajdziecie w najnowszej książce o Karolku zatytułowanej "Krwawy Keczup".

"Koszmarny Karolek". Kolekcja urodzinowa.

Autor: Francesca Simon

Ilustracje: Tony Ross

Koszmarny Karolek

Tłum. Maria Jaszczurowska, Maria Makuch, Matylda Biernacka

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.