Urodzinowe zabawy

Co zrobić, żeby zaproszone dzieci się nie nudziły? Oto sprawdzone pomysły na atrakcyjne zabawy odpowiednie do wieku małych gości.

3-4 lata

Zabawy z balonami

Nie ma chyba dziecka, które oparłoby się łapaniu i podrzucaniu balonów. Im ich więcej, tym zabawa lepsza i tym więcej dorosłych się w nią spontanicznie zaangażuje. Ta zabawa na pewno rozrusza towarzystwo.

Nadmuchajcie przynajmniej 10 balonów (im więcej, tym weselej) w różnych kolorach i poproście dzieci, by złapały ich jak najwięcej. Można je nie tylko trzymać w rękach, ale i w zębach, pod brodą, pod pachami, między nogami.

Bańki mydlane

Przygotujcie dla dzieci pokaz puszczania baniek. Możecie kupić różne zestawy do ich produkcji: duże koła do puszczania dużych baniek, pistoleciki wypuszczające wiele małych banieczek naraz i oczywiście klasyczne pojemniczki z plastikowym kółeczkiem.

Bańki mydlane najlepiej puszcza się na dworze, ale można to też robić w domu (wasza elegancka kanapa i tak pewnie od dawna schowana jest pod praktyczną narzutą w maskujących barwach).

Nauczcie dzieci dmuchać na bańki leciutko, by nie pękały, ale leciały dalej. Albo pokażcie, jak przebijać je palcem bądź klaszcząc w dłonie.

Pociąg

Każdemu dziecku wręczcie dużą kartkę papieru i poproście, by narysowało na niej jeden wagonik (solenizant - lokomotywę). Po podpisaniu połączcie wszystkie rysunki i przyklejcie na ścianie.

Ciepło, zimno

Stara, dobrze znana zabawa. Jedno z dzieci wychodzi na chwilę z pokoju, a ty chowasz np. pomarańczę. Potem wszyscy naprowadzają poszukiwacza na właściwe miejsce, wołając "ciepło" lub "zimno". Zadbajcie tylko o to, żeby wszystkim dzieciom udało się coś znaleźć.

5-6 lat

Medaliony

Na dzień przed balem przygotujcie z mąki (szklanka), soli (pół szklanki) i wody (pół szklanki) masę solną. Przechowujcie ją w lodówce owiniętą w folię. Zróbcie jej tyle, żeby każde dziecko dostało kulkę wielkości średniego jabłka i mogło z niej ulepić np. jakieś zwierzątko. Na koniec zaproponujcie, żeby wszyscy zrobili sobie pamiątkowe medaliony z odciskiem własnej dłoni. Tę zabawę warto zaproponować na początku spotkania. Wtedy będziecie mieli czas na wypieczenie prac dzieci.

Na farmie

Dzieci siadają wokół ciebie, a ty przydzielasz każdemu rolę jakiegoś zwierzęcia, np. krowy, konia, kota czy kury (oczywiście w waszej gromadce może być kilka zwierząt jednego gatunku), i zaczynasz opowiadać historyjki z życia na farmie. Za każdym razem, kiedy wymienisz jakieś zwierzę, odpowiednie dziecko naśladuje jego głos. Im częściej będą się pojawiać nazwy zwierząt, tym radość większa. Prawdziwy entuzjazm wybucha, gdy zwierzęta muszą "mówić" jednocześnie.

Porteciści

Pięcio- i sześciolatkom możecie zaproponować rysowanie portretu własnej mamy. Potem każda mama musi odgadnąć, które dzieło ją przedstawia. Dobrze jest powiesić na ścianie lub drzwiach szafy duże arkusze pakowego papieru, żeby dzieci mogły na nich rysować.

Konkurs rysunkowy

Przyklejcie taśmą do ściany lub szafy dużą kartkę papieru, a kolejne dzieci z zawiązanymi oczami niech spróbują narysować tam grubymi kredkami np. misia (na podstawie podpowiedzi widzów). Odmiana tej wesołej zabawy polega na przyczepianiu namalowanemu zwierzęciu ogona. Zwycięża ten, kto był najbliżej.

Zabawy na pożegnanie

Na zakończenie wspólnej zabawy, na otarcie łez dla dzieci, które tak świetnie się bawiły, że wcale nie mają ochoty wychodzić, przygotujcie małe prezenciki na pożegnanie. W tej roli świetnie sprawdzą się kolorowe piłeczki, figurki, spinki do włosów, małe samochodziki, kolorowe ołówki, temperówki, gumki do ścierania... Można je opakować w przezroczystą folię (np. w kawałki rękawa do pieczenia) i przewiązać kolorową wstążeczką.

Fasola pełna niespodzianek

Do dużej misy wsypcie suszoną fasolę. Pod warstwą ziarnek ukryjcie prezenciki dla gości. Na koniec spotkania niech każde dziecko wyłowi z miski coś dla siebie.

Worek z prezentami

Paczuszki z maleńkimi prezentami dla uczestników wrzućcie do jednego worka. Wnieście go do pokoju. Każde dziecko dostaje prezent, kiedy coś zaprezentuje: zaśpiewa piosenkę, powie wierszyk, zrobi straszną minę lub fikołka.

Wielkie wędkowanie

Dla starszych dzieci możecie zorganizować na odchodnym zabawę "łowienie prezentów". Z kijka, sznurka i kawałka drutu przygotujcie wędkę. Prezenciki opakujcie w taki sposób, by każdy miał zrobione ze wstążeczki duże "ucho". Następnie włóżcie wszystkie paczuszki do sporego kosza lub pudełka i po kolei zapraszajcie dzieci do wędkowania.

Więcej o: