Urodziny przedszkolaka

Urządzenie przyjęcia dla przedszkolaka wymaga sporo wysiłku. Potraktujcie jednak ten czas jako okazję... do wspólnej zabawy.

Przygotowanie w domu przyjęcia, w które zaangażowani są rodzice i jubilat, ma wiele atutów: uczy malucha współpracy, pozwala mu znaleźć się w centrum rodzinnych wydarzeń. Poza tym wspólne działanie całej rodziny daje okazję do bycia razem, co wzmacnia więzi i pozostawia piękne wspomnienia.

Urodzinowe zaproszenia

Wręczanie zaproszenia lub wysyłanie go pocztą to pierwszy sygnał o zbliżającym się "wielkim dniu".

Dlatego w robienie zaproszeń warto włączyć malucha. Ułóżcie razem tekst zaproszenia. Napiszcie go odręcznie albo na komputerze, a potem przyklejcie na kartonikach z kolorowego papieru. Zachęćcie dziecko do złożenia odręcznego podpisu i ozdobienia karteczek kolorowymi kredkami, farbami, stempelkami. Podobnie udekorować można również koperty.

Jeśli wysyłacie zaproszenia pocztą, wybierzcie się tam razem. Jeśli tylko nie będzie dużej kolejki, przyklejanie znaczków i wrzucanie kopert do skrzynki może być świetną zabawą!

Menu

Dobierając przekąski i desery, weźcie pod uwagę nie tylko upodobania jubilata i jego gości, ale także możliwości małych brzuszków i rąk.

Nie wszystko da się łatwo włożyć do buzi bez ubrudzenia odświętnej bluzki. Nie zapomnijcie o małych alergikach - warto dowiedzieć się zawczasu, czy któryś z gości nie jest przypadkiem na coś uczulony.

Na liście zakupów na przygotowywaną imprezę nie zapomnijcie umieścić papierowych ręczników i wilgotnych chusteczek do wycierania buzi i rąk małych gości.

Dekoracja domu

Do odświętnego udekorowania domu, w którym odbywa się urodzinowe przyjęcie, przydadzą się kolorowe balony.

Pęk balonów zawieście przy drzwiach wejściowych lub na furtce - gościom będzie łatwiej do was trafić. Dziecko może narysować na balonach flamastrami buźki z różnymi minami.

Wspólnie z maluchem wybierzcie się do sklepu, by kupić praktyczną papierową zastawę. Pozwólcie mu zdecydować o kolorze talerzyków i wzorze na kubeczkach. W końcu to jego święto. Przed przyjściem gości zaangażujcie dziecko w nakrywanie do stołu - rozkładanie papierowych naczyń i serwetek.

Urodzinowe gry i zabawy

Nie łudźcie się, że usiądziecie przy kawie i ciastku, a dzieci będą się grzecznie bawiły same w drugim pokoju.

Są na to za małe. Potrzebują wodzireja, klauna, czarodziejki, która pokaże, w co i jak się bawić. A w razie potrzeby rozsądzi spory. W tej roli świetnie sprawdzi się mama, tata, starszy brat... Przygotujcie kilka zabaw stosownych do wieku dzieci. Ważny jest nie tylko scenariusz zabawy, ale również rekwizyty, które ją uatrakcyjnią, i nagrody dla zwycięzców konkursów.

Dziecko w kuchni

Zachęćcie dziecko do wspólnego upieczenia ciasteczek na urodzinowe przyjęcie. To będzie dla niego świetna zabawa.

Maluch może mieszać składniki, formować z ciasta placuszki, wykrawać kształty foremkami, ozdabiać lukrem i kolorową posypką. Niech jednak nie próbuje surowego ciasta, nawet jeśli pięknie wygląda i apetycznie pachnie.

Zabawę w pieczenie ciasteczek możecie również zorganizować w czasie przyjęcia dla zaproszonych dzieci (zwłaszcza jeśli są starsze i bardziej samodzielne). Warto wtedy uprzedzić o tym rodziców, aby dzieci przyszły odpowiednio ubrane. Trzeba też zawczasu przygotować kruche ciasto (w wersji bez jajek łatwo się formuje i krótko piecze). Potrzebny też będzie wałek, sporo mąki do podsypywania, deski do krojenia lub silikonowa "stolnica", kilka foremek i kolorowe lukry do ozdoby.

Więcej o: