Wśród zaproszonych gości zapewne znajdą się dziadkowie, wasze rodzeństwo albo najbliżsi przyjaciele. Roczne, a nawet dwuletnie dziecko nie doceni obecności rzadko widywanych dzieci - na tym etapie rozwoju nie będzie się z nimi bawić. Ponieważ maluch wymaga waszej stałej czujnej opieki, gości nie może być zbyt wielu. Najlepiej zaprosić ich po południu na lekki podwieczorek, żeby nie obciążać się szykowaniem obiadu dla dużego grona. Wybierzcie taką porę, gdy maluch będzie wypoczęty.
Prezenty dla roczniaka
Zawczasu zastanówcie się nad sensownymi prezentami dla dziecka. Być może goście będą chcieli się razem złożyć na coś większego - warto wtedy mieć dla nich w zanadrzu kilka pomysłów. Dla dziecka w tym wieku może to być na przykład pojazd-pchacz lub duży zestaw klocków. Jeśli chętnych do kupowania prezentów jest więcej, zastanówcie się nad zaproponowaniem składki, np. na szczepienia czy kurs pływania dla dzieci.
Lekkie menu
Jeśli chodzi o menu, najważniejszy będzie urodzinowy tort (przepisy i pomysły na rozmaite torty urodzinowe znajdziecie w dalszej części naszej książeczki). Jeśli dziecko jest alergikiem, spróbujcie przygotować taki tort, który będzie mogło spróbować. Uwaga! Warto wcześniej potrenować z dzieckiem dmuchanie na świeczkę - dla roczniaka nie jest to wcale proste.
Lista zaproszonych
Na drugie urodziny waszego dziecka możecie już zaprosić jedną-dwie zaprzyjaźnione rodziny z dziećmi w podobnym wieku lub starszymi, które mają dobry kontakt z małym jubilatem. To jeszcze nie będzie huczne przyjęcie, ale maluch może się już dobrze bawić w dobrze znanym, młodym towarzystwie.
Na takie spotkanie trzeba tak przygotować dom, by zapewnić bezpieczeństwo małym uczestnikom zabawy. Zabezpieczcie meble i kontakty, schowajcie cenne bibeloty.
Przygotujcie też kilka zabaw dla maluchów.
Zabawy ruchowe
Takie maluchy świetnie się bawią, kiedy w rytm piosenek czy wierszyków muszą coś robić albo pokazywać, naśladując dorosłego. Pewnie niektórzy mali goście znają już te zabawy z klubiku dziecięcego, żłobka lub przedszkola. "Jedzie pociąg z daleka", "Kółko graniaste", "Baloniku nasz malutki", "Stary niedźwiedź mocno śpi" z udziałem tatusiów to jednak zupełnie co innego niż zabawa z panią w przedszkolu. Nie pamiętacie tekstu? Nie szkodzi - znajdziecie go w internecie.
Domek dla gości
Rozłóżcie namiot do zabawy lub ustawcie konstrukcję z krzeseł i prześcieradeł udającą domek. W środku umieśćcie kilka poduszek, misia, łóżeczko lalki. Przed domkiem postawcie stoliczek z kilkoma przysmakami dla małych gości i minizastawę. Jeśli dzieci podchwycą tę zabawę, jest szansa, że będziecie mieć kilka chwil na spokojną rozmowę z dorosłymi.
Rozpakowywanie prezentów
Warto też celebrować razem moment rozpakowywania prezentów. Maluch będzie szalał z radości, oglądając każdą nową rzecz.
Jeśli jakiś podarek niezbyt spodobał się dziecku, po spotkaniu można go schować "na czarną godzinę". Być może maluch jeszcze nie dorósł do tej zabawki, a może trzeba mu pokazać, jak się nią bawić.
Dekoracje
Dom można udekorować kolorowymi balonami, które na pewno zaciekawią malca. Miłym akcentem będzie dekoracja w postaci powiększonych zdjęć dziecka (można je wydrukować na kolorowej drukarce).
Uchwyć moment
W czasie spotkania pamiętajcie o zrobieniu wspólnych zdjęć i nakręceniu krótkiego filmiku. Za kilka lat dziecko będzie zachwycone możliwością oglądania tego, "jak to było, jak byłem mały".