"Panna Kreseczka" powraca w nowej odsłonie

Pierwsze książkowe wydanie przygód kultowej Panny Kreseczki autorstwa Wandy Chotomskiej już w księgarniach.

"Panna Kreseczka" to dziecko artystycznego duetu - wygląd nadał jej mistrz ilustracji dziecięcej - Bohdan Butenko, a o jej przygodach opowiedziała najsłynniejsza polska autorka książek dla dzieci - Wanda Chotomska. W latach 1958-1959 na ostatniej stronie cotygodniowego wydania "Świerszczyka" publikowano kolejne odcinki przygód tytułowej bohaterki. Do rąk rodziców i dzieci trafi zbiór ponad sześćdziesięciu odcinków "Panny Kreseczki" wraz z oryginalnymi ilustracjami z lat pięćdziesiątych.

Bohaterka książki, jak sama nazwa wskazuje, powstała z kilku kresek i kółka, narysowanych czarną kredką na płocie. Dziewczynka, znudzona tkwieniem w jednym miejscu, wskakuje na plecy przechodnia i wyrusza w świat. Od tej chwili przeżywa niesamowite przygody, spotyka wielu przyjaciół, a przede wszystkim odnajduje swoją mamę - czarną kredkę. To pogodna i piękna w swej prostocie opowieść zawierająca również mądry przekaz - od zwykłej Panny Kreseczki możemy nauczyć się nieraz dużo więcej, niż od niezwykłych superbohaterów.

"Panna Kreseczka" to ciekawa alternatywa dla młodszych czytelników w czasach powstawania masowych produktów wypełnionych zaawansowaną grafika komputerową. Lektura gwarantuje dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i starszemu pokoleniu pamiętającemu "Pannę Kreseczkę" z własnego dzieciństwa. Książka otwiera nowy cykl, w którym wydawnictwo Muza we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej przypomni rodzicom i pokaże kolejnemu pokoleniu klasykę opowiadań oraz ilustracji, które nie straciły nic ze swojej aktualności.

Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów krótkometrażowych oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach "Świata Młodych", a sławę przyniósł jej cykl wierszy stworzonych wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowany w "Świerszczyku" pod pseudonimem "Wanda Miron". Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci pt. "Jacek i Agatka" emitowanego w latach 1962-1973. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla dzieci "Tik-Tak", współzałożycielki zespołu "Fasolki".

Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ponadto jest on autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych "Świerszczyk", "Miś", "Płomyk" i "Płomyczek". Rysuje i tworzy do dziś.

Autor: Wanda Chotomska

Ilustracje: Bohdan Butenko

Tytuł: Panna Kreseczka

Wydawnictwo: Muza SA

Stron: 64

ISBN: 978-83-7758-457-6

Cena detaliczna: 34,99 zł