"Muzykalny słoń" i jego orkiestra znów w księgarniach

Pierwsze po prawie 50 latach przerwy wydanie legendarnego "Muzykalnego słonia" autorstwa Wandy Chotomskiej już od 25 września znów w sprzedaży

"Muzykalny słoń" Wandy Chotomskiej to dowcipna i mądra opowieść o utalentowanym słoniu, który zapragnął zamienić swoją trąbę na inny instrument muzyczny. Książka wraz z oryginalnymi ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak po raz pierwszy ukazała się w 1965 roku, natychmiast podbijając serca najmłodszych czytelników. Po jej przeczytaniu dzieci poznają nie tylko fortepian, gitarę i skrzypce, ale nauczą się również rozpoznawać inne instrumenty muzyczne - altówkę, puzon, czy też fagot. "Muzykalny słoń" to książka do wspominania, podziwiania i świetnej zabawy.

Wydanie "Muzykalnego słonia" jest jednym z pierwszych efektów działań Redakcji Książki Dziecięcej, która powstała w tym roku w ramach wydawnictwa Muza. Redakcja ta ma na celu rozbudowanie oferty literatury dziecięcej, stawiając przy tym na polskich autorów i ilustratorów - klasycznych oraz debiutujących. Jej intencją jest stworzenie szerokiej i kompletnej oferty dającej możliwość kształtowania kolejnego pokolenia mądrych i wrażliwych czytelników. Ponadto redakcja chce również w jak najpełniejszy sposób wesprzeć rodziców w pracy z dzieckiem na każdym etapie jego rozwoju.

Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów krótkometrażowych oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach "Świata Młodych", a sławę przyniósł jej cykl wierszy stworzonych wspólnie z Mironem Białoszewskim, publikowany w "Świerszczyku" pod pseudonimem "Wanda Miron". Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci pt. "Jacek i Agatka" emitowanego w latach 1962-1973. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla dzieci "Tik-Tak", współzałożycielki zespołu "Fasolki".

Julitta Karwowska-Wnuczak (ur. 1935) ilustratorka, malarka, jej znakiem rozpoznawczym są zabawne i pełne uroku rysunki zwierząt, a także dziewcząt i chłopców o długich, potarganych grzywkach opadających na oczy. Największy rozgłos przyniosły jej jednak książki o niezrównanej kociej spółce, do której z czasem dołączył kundelek: "Przygody kota Filemona", "Filemon i Bonifacy", "Filemon", "Bonifacy i Szczeniak". To dzięki niej mały biały kociak od kilkudziesięciu lat patrzy na swoich czytelników z bezbrzeżnym zdziwieniem, a tłusty czarny kocur ze znudzeniem i pobłażliwością. W tych pracach Julitta Karwowska-Wnuczak ukazała świat, którego już nie ma - ciepłych zapiecków i rozchwianych płotów. Stworzyła też świetne portrety myszy - być może najsympatyczniejszych w historii polskiej ilustracji.

Autor: Wanda Chotomska

Ilustracje: Julitta Karwowska-Wnuczak

Tytuł: Muzykalny słoń

Wydawnictwo: Muza SA

Stron: 24

ISBN: 978-83-7758-472-9

Cena detaliczna: 21,99 zł

Premiera: 25 września 2013