Sto lat! - czyli jak urządzić urodziny dla dziecka

Domowy kinderbal na urodziny dziecka to okazja do zabawy nie tylko dla dzieci. Jeśli dobrze się przygotujecie, sami także będziecie się świetnie bawić.

Ostatnio jak grzyby po deszczu, powstają kluby malucha, kawiarnie i bawialnie zajmujące się organizacją zabaw urodzinowych. Jednak gdy dziecko jest małe, lepiej świętować w domu. Nadmiar gości i obce miejsce mogą być dla malucha męczące. Poza tym przygotowanie urodzin w domu ma wiele atutów: uczy dziecko współpracy, pokazuje mu, że jest ważne, pozwala znaleźć się w centrum rodzinnych wydarzeń, wzmacnia więź i tworzy... piękne wspomnienia.

Robimy zaproszenia na urodziny dziecka

Wręczanie zaproszenia lub wysyłanie go pocztą to pierwsza zapowiedź "wielkiego dnia". W przygotowanie zaproszeń warto włączyć malucha. Ułóżcie razem tekst, napiszcie go odręcznie lub na komputerze, a potem przyklejcie na kolorowy papier. Dziecko może ozdobić karteczki i koperty kredkami, farbami, kolorowymi stempelkami.

Dekorujemy dom

Przydadzą się kolorowe balony. Zawieście pęki balonów przy drzwiach do mieszkania lub na furtce domu - gościom będzie łatwiej do was trafić. Dziecko może narysować na balonach flamastrami buźki z różnymi minami. Z kolorowego papieru wytnijcie trójkąty i zróbcie girlandy.

Pieczemy ciasteczka

Zachęćcie dziecko do wspólnego upieczenia ciasteczek. Maluch może mieszać składniki, formować z ciasta placuszki, wykrawać kształty foremkami, ozdabiać lukrem i kolorową posypką.

Zabawę w pieczenie ciasteczek możecie również zorganizować w czasie przyjęcia. Przygotujcie kruche ciasto, wałek, sporo mąki do podsypywania, sylikonową "stolnicę", foremki i lukry do ozdabiania.

Nakrywamy do stołu

Wybierzcie się do sklepu po papierową zastawę. Niech dziecko wybierze talerzyki i kubeczki - w końcu to jego święto. Zaangażujcie też malucha do rozkładania naczyń i serwetek na stole.

Wymyślamy gry i zabawy dla dzieci

Nie łudźcie się, że usiądziecie w gronie rodziców przy kawie i ciasteczku, a dzieci będą się grzecznie bawiły w drugim pokoju. Są na to za małe. Potrzebują wodzireja, klauna lub czarodziejki, która pokaże, w co i jak się bawić. W tej roli świetnie sprawdzi się mama, tata, starszy brat... Przygotujcie kilka zabaw stosownych do wieku dzieci. Ważny jest scenariusz zabawy, ale również rekwizyty i nagrody. Nasze propozycje zabaw znajdziecie obok.

Żegnamy gości

Na zakończenie wspólnej zabawy, na otarcie łez dla dzieci, które tak świetnie się bawiły, że wcale nie mają ochoty od was wychodzić, przygotujcie małe upominki na pożegnanie. Do dużej misy wsypcie suszoną fasolę. Pod warstwą ziarenek ukryjcie małe piłki, figurki, kolorowe gumki do zmazywania, spinki do włosów, inne drobiazgi dla dzieci. Na koniec spotkania każde dziecko będzie mogło wyłowić z misy coś dla siebie. Starszym dzieciom możecie zorganizować "łowienie prezentów". Z kijka, sznurka i kawałka drutu przygotujcie wędkę. Prezenty opakujcie w taki sposób, żeby każdy miał duże "ucho" ze wstążki i był łatwy do wyłowienia. Włóżcie je do dużego kosza lub pudła i zaproście dzieci do wędkowania. W ten sposób wszystkie dzieci wyjdą z urodzin zadowolone.

Zabawy dla dzieci godne polecenia

Bańki mydlane

Zróbcie dla dzieci pokaz puszczania baniek. Można kupić różne zestawy: kołowrotki wypuszczające wiele małych baniek naraz lub klasyczne pojemniki z plastikowym kółkiem. Możecie też przygotować słomki z rozczapierzonym końcem, tak jak to robiło się kiedyś. Bańki oczywiście najlepiej puszcza się na dworze, ale można to też robić w domu (meble możecie przykryć narzutą). Nauczcie maluchy dmuchać na bańki leciutko, tak by leciały dalej, ale nie pękały. Dzieci z przyjemnością będą przebijać bańki palcami albo klaszcząc w dłonie. Ta prosta zabawa wspaniale rozwija koordynację wzrokowo-ruchową i spotyka się z wielkim entuzjazmem dzieci.

Zabawy ruchowe

Pewnie niektórzy mali goście znają już te zabawy z klubu dziecięcego, przedszkola lub ze żłobka. "Jedzie pociąg z daleka", "Kółko graniaste", "Baloniku mój malutki", "Stary niedźwiedź mocno śpi" z udziałem tatusiów to jednak zupełnie co innego, niż zabawa z panią w przedszkolu. Nie pamiętacie tekstu? Nie szkodzi - wszystko znajdziecie w internecie.

Domek do zabawy

Rozłóżcie namiot do zabawy lub ustawcie konstrukcję z krzeseł i prześcieradeł udającą domek. Można też wykorzystać duże kartony. W środku umieśćcie kilka poduszek, misia, łóżeczko lalki. Przed domkiem postawcie stolik z przysmakami dla małych gości i minizastawę. Jest szansa, że będziecie mieć kilka chwil na rozmowę z dorosłymi. Podyskutuj na Forum: Jakie zabawy urodzinowe w domu przygotować dla dziesięciorga 6-latków? Jak świętujecie urodziny dzieci? Obiad rodzinny, czy tylko kawa i ciasto? Co z alkoholem? Pierwszy raz urządzam kinderbal: czy z dziećmi trzeba bawić się cały czas? Co dać na odchodne? Zbieram pomysły na urodziny dla 8-latki. Pomóżcie!

Zobacz wideo
Więcej o: