Ferie zimowe 2021: dolnośląskie. Co robić w ostatnie dni ferii?

Ferie zimowe 2021: dolnośląskie. Spraw, żeby ostatnie dni ferii były niezapomniane, przygotowując najmłodszym ciekawe chwile relaksu i wykorzystaj atrakcje w regionie. Przekonaj się, że razem będziecie się na pewno świetnie bawić. Co robić w dolnośląskim? Gdzie wybrać się na jednodniową wycieczkę?

Ferie zimowe 2021 – Dolny Śląsk i miasta nabierające wyjątkowości w zimowej scenerii

Dolny Śląsk zapewnia swoim mieszkańcom i turystom rozmaite atrakcje w niejednym mieście regionu. Ulice, oprószone śniegiem lub delikatnie pociągnięte rysunkiem mrozu, nabierają zupełnie innego charakteru. Warto się im przyjrzeć i zobaczyć, na co rzeczywiście warto zwrócić uwagę zimową porą. Szczególnie teraz, kiedy ze względu na obostrzenia, jedną z nielicznych form rozrywki są jednodniowe, niezorganizowane wycieczki. Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

W niedzielę (10 stycznia) jest bezwietrznie, temperatura spadła poniżej zera, więc to idealne wręcz warunki żeby. zanurzyć się w wodzie. W białostockich Dojlidach takich tłumów dawno nie było, mors siedzi na morsie.Czy morsowanie jest bezpieczne dla dzieci? Morsowanie z niemowlakiem - od jakiego wieku?

Karpacz

To wyjątkowe miejsce znajduje się u podnóża Śnieżki i nieodmiennie zachwyca tych, którzy się tam pojawiają. Szczególnie zimą warto zerknąć na Świątynię Wang, która dotarła na swoje miejsce aż z Norwegii, a także odwiedzić Skocznię Narciarską Orlinek. Spacery po tutejszych lasach pozwolą zregenerować siły, a jednocześnie odpocząć od codziennej pracy czy nauki. Stoki i wyciągi są zamknięte, ale miejsc do spacerowania nie brakuje. 

Wrocław

We Wrocławiu można bardzo miło spędzić czas podczas ferii zimowych. Warto odważyć się na spacer bulwarami, brzegiem Odry (szczególnie zjawiskowo to miejsce zaprezentuje się wieczorem). Z wieży Kościoła Garnizonowego widać z kolei panoramę całego miasta, które, otoczone zimową aurą, zaprezentuje się niezwykle pięknie. Dzieciom spodoba się też na pewno poszukiwanie krasnali, których po całym Wrocławiu rozsiano niemal czterysta. 

Zobacz też: Ciekawe miejsca we Wrocławiu - atrakcje, parki. Co można zwiedzić we Wrocławiu?

Ząbkowice Śląskie

Ciekawym miejscem, zwłaszcza zimą, są także Ząbkowice Śląskie. Jeśli chce się je zobaczyć z góry, warto wejść na jedyny w swoim rodzaju punkt widokowy, Krzywą Wieżę. Jest ona na tyle charakterystyczna, że trudno byłoby ją pomylić z jakimkolwiek innym obiektem. Ząbkowice to jedno z piękniejszych miejsc, dlatego na pewno warto przyjrzeć się ruinom tamtejszego zamku i poczuć ich niezwykły klimat.

Ferie zimowe 2021 na Dolnym Śląsku: inne atrakcje, których nie możesz przegapić

Ferie zimowe 2021 na Dolnym Śląsku muszą być niezapomniane. Szereg atrakcji, które nie pozwolą się nudzić nikomu, niezależnie od jego wieku, pozwoli zapomnieć na chwilę o obowiązkach i odpowiednio się zrelaksować.

Kopalnia złota w Złotym Stoku

To miejsce, które bez wątpienia zasługuje na uwagę. Podróż po Podziemnej Trasie Turystycznej to prawdziwa przyjemność zarówno dla tych młodszych, jak i trochę starszych. W kopalni mieści się Sztolnia Gertruda, uznawana za część muzealną, a także Chodnik Śmierci. Ogromną atrakcją tego miejsca okazuje się podziemny wodospad mieszczący się w Sztolni Czarnej, będący jedynym takim zjawiskiem w całym kraju. Odkrywanie podziemnych szlaków to nie lada gratka – warto o tym pamiętać, będąc w pobliżu.

Chata na głowie w Miłkowie

Z pozoru Miłków, niewielka wieś w województwie dolnośląskim, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Tymczasem, tuż przy trasie wiodącej do Jeleniej Góry, znajduje się niesamowita chata, która stoi… dosłownie na głowie! Kiedy zwiedzający do niej wchodzą, stają na suficie, a żeby sięgnąć podłogi. Dzięki tej niezwykłej budowli, każdy przekona się, jak to by było znaleźć się w chacie odwróconej do góry nogami i funkcjonować jej w zupełnie… odwrotny sposób niż zwykle.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

W Kudowie-Zdroju jest też pewno tajemnicze miejsce, znajdujące się w dzielnicy Czermna. Kaplica Czaszek powstała pod koniec XVIII wieku z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka, ówczesnego proboszcza tamtejszej parafii. Zarówno sklepienie, jak i ściany wewnątrz kaplicy zostały wyłożone ludzkimi kościami i czaszkami. Są to szczątki ofiar wojen i chorób zakaźnych. Część czaszek znajduje się też w krypcie, pod kaplicą. To szczególne miejsce na pewno spodoba się wszystkim, których interesuje to, co niezwykłe, a w pewnym sensie także dość przerażające.

Żubr w Puszczy BiałowieskiejFerie zimowe 2021: podlaskie poleca się na ferie! Co robić na Podlasiu w ostatnie dni ferii?

Ferie zimowe 2021: co robić w domu?

Jeśli znudziły wam się już atrakcje online i spacery, może czas na wspólne rozrywki w domu? Podpowiadamy, co może spodobać się dzieciom i młodzieży w różnych grupach wiekowych:

  • wspólne gotowanie - Spróbujcie razem ugotować coś egzotycznego albo upiec ciasteczka z ulubionymi bohaterami. A może potrawa znana z filmu?;
  • planszówki i nie tylko - w scrabble, warcaby czy jengę zagramy zarówno z nastolatkiem, jak i ośmiolatkiem. Nie zapominajcie też o kalamburach, do których potrzebujecie tylko głowy pełnej pomysłów lub grze w "państwa-miasta", do której wystarczą kartki i długopisy;
  • quizy online - czas spędzony razem przy grach komputerowych czy konsolowych może was zaskoczyć. Sprawdźcie bibliotekę gier, być możne znajdziecie w nich ciekawe gry rodzinne i edukacyjne, które pozwolą poszerzyć wiedzę i świetnie sie bawić.

Zobacz też: Jabłuszko czy sanki? Polacy ruszyli na góry, górki i pagórki. Jak zachować bezpieczeństwo?

Zobacz wideo Wiecie jak?
Więcej o: