Kielce atrakcje dla dzieci: co robić zimą?

Kielce atrakcje dla dzieci: co warto wpisać na tę listę? Jakie miejsca warto odwiedzić podczas rodzinnej wycieczki? Okazuje się, że możliwości jest wiele. Można postawić na aktywność fizyczną, albo i odkrycia iście naukowe.

Kielce atrakcje: Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich. To również jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych, która zachwyca różnorodnością kalcytowych form naciekowych i wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową.

Jaskinia Raj znajduje się we wnętrzu niewielkiego wzniesienia Malik o wysokości około 270 m n.p.m. Ta wapienna jaskinia położona w pobliżu Chęcin (Góry Świętokrzyskie) na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj, 11 km na południowy zachód od Kielc. Atrakcja jest udostępniona dla ruchu turystycznego. Łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów, a długość trasy wycieczkowej 180 m. Zwiedzanie trwa około 45 minut. Zainstalowane jest tu oświetlenie elektryczne. Jaskinię Raj można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada.

Atrakcje dla dzieci Kielce i okolice: Centrum Neandertalczyka

Oglądając Jaskinię Raj warto zajrzeć do Centrum Neandertalczyka (Dobrzączka, Chęciny). To miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Przebywając w centrum można się przekonać, jak dobrze neandertalczycy byli przystosowani do życia w epoce lodowcowej.

W Centrum na gości czekają cztery sale tematyczne, które przybliżają dzieje i losy człowieka neandertalskiego, a w nich hologramy, repliki, prezentacje, inscenizacje (np. z polowań i życia codziennego) i filmy, a nawet naturalnych rozmiarów mamut (skala 1:1), mierzący sześć metrów długości i mający 3,5 metra wysokości. Centrum powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Centrum Neandertalczyka czynne jest od kwietnia do listopada (w okresie wakacji również w poniedziałki).

Jakie są najlepsze miejsca w Polsce na spędzenie ferii?

Zobacz wideo

Kielce atrakcje dla dzieci: Energetyczne Centrum Nauki

Energetyczne Centrum Nauki Kielecki Park Technologiczny (ul. Olszewskiego 6) to atrakcja dla dzieci w Kielcach, która przykuwa uwagę każdego młodego odkrywcy. Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. W centrum można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań:

  • Jak powstaje paliwo do samochodu?
  • Skąd bierze się ropa naftowa?
  • Dlaczego elektrownie wiatrowe tak często buduje się nad morzem?
  • Ile energii potrzeba, żeby zaświecić w domu jedną żarówkę?

W obiekcie znajduje się wystawa stała, laboratorium oraz kameralne kino 3D. Czas zwiedzania Energetycznego Centrum Nauki wynosi 45 lub 90 minut. Można również wziąć udział w warsztatach i różnych zajęciach doświadczalnych, które są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami. Czas trwania warsztatów wynosi 45 minut.

W laboratorium organizowane są także różne spotkania cykliczne, kursy i prezentacje, a także urodziny małego naukowca. Obiekt jest doskonale wyposażony, multimedialny, bardzo kolorowy i wypełniony naukowymi zabawkami. Więcej informacji na temat tej atrakcje Kielce można znaleźć na stronie Energetycznego Centrum Nauki: http://ecn.kielce.pl/index.php/pl/strona-glowna/

Atrakcje dla dzieci w Kielcach: Muzeum Zabawek i Zabawy

Kolejną pozycją na liście „Kielce atrakcje” zajmuje Muzeum Zabawek i Zabawy (plac Wolności 2), które powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa. Obiekt posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych.

Muzeum mieści się w centrum miasta i jest największym oraz najstarszym muzeum zabawek w Polsce. To jednocześnie jedna z nielicznych typu placówek. W zbiorach znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym zabawki historyczne i ludowe, lalki z całego świata czy kolejki elektryczne. Wystawy stałe Muzeum Zabawek i Zabawy to:

  • Miasto zabawek i odpowiedzi na pytania: Czym bawiły się dzieci w XVIII, XIX i na początku XX wieku? Gdzie kupowano zabawki i kto je produkował?
  • Bohaterowie polskich animacji, w tym Miś Uszatek czy Kolargol.
  • Zatkało kakao? Wystawa-powrót do dzieciństwa dzisiejszych 60, 50, 40 i 30-latków.
  • Świat modeli i nagradzane medalami modele statków, samoloty i wiele ciekawych innych zabawek.
  • Zabawajki, gdzie pokazane prace z następujących dziedzin: zabawkarstwo, malarstwo, rzeźba (drewniana i ceramiczna), wycinankarstwo.

Muzeum Zabawek i Zabawy jest czynne codziennie oprócz poniedziałków w godzinach 8.00 – 16.00. Ceny biletów do muzeum wynoszą: bilet normalny 15 zł i bilet ulgowy 8 zł. Więcej informacji można znaleźć na stronie placówki: http://muzeumzabawek.eu/

Kielce atrakcje zimą: narty       

Co robić w Kielcach zimą? Jeździć na nartach. Tu także można oddawać się sportom zimowym, o ile oczywiście pozwolą na to warunki pogodowe. Gdzie znaleźć stoki i wyciągi narciarskie? Uwadze amatorów śnieżnego szaleństwa poleca się: Telegraf Kielce, Ośrodek Narciarski Niestachów, a także Tumlin Sport Ski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA