Szklarska Poręba atrakcje dla dzieci: co robić zimą?

Szklarska Poręba atrakcje dla dzieci: co robić zimą? Naturalnie jeździć na nartach i sankach, jeśli tylko aura jest sprzyjająca. Jeśli nie ma śniegu, warto odwiedzić hutę szkła, a także spacerować po mieście i okolicznych lasach. Szklarska Poręba atrakcje: co wpisać w plan rodzinnej wycieczki?

Szklarska Poręba atrakcje dla dzieci: Leśna Huta

Listę „Atrakcje w Szklarskiej Porębie dla dzieci” otwiera Leśna Huta (ul. Kołłątaja 2). To miejsce, gdzie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Podczas pokazów można obserwować wytop różnych form szklanych od wazonów, przez naczynia, po zwierzątka i inne ozdoby. Co interesujące hutnicy używają dawnych narzędzi i form kuglerskich. Po pokazie można kupić różne ręcznie robione szklane pamiątki. Hutę prowadzi Henryk Łubkowski z rodziną.

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie zaprasza od poniedziałku do soboty od godz. 10.00 do 18.00 i w niedziele od 10.00 do 15.00. Bilet wstępu do huty kosztuje 10 zł (normalny), 8 zł (ulgowy dla emerytów i rencistów) oraz 5 zł (ulgowy dla dzieci od 5-18 roku życia).

W Leśnej Hucie odbywają się również warsztaty zdobienia, gdzie pod okiem instruktora można wykorzystać swoje zdolności artystyczne, grawerując szklankę bądź tworząc biżuterię. Warsztaty odbywają się codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 11.00 i 16.00. Zajęcia trwają 40 minut i są przeznaczone dla osób, które ukończyły 8 lat. Koszt spotkania ze sztuką wynosi 16 zł w dni powszednie i 12 zł w soboty i niedziele.

Atrakcje Szklarska Poręba: wodospad Szklarki

Kolejnym punktem wycieczki i pozycją na liście „Szklarska Poręba atrakcje” jest wodospad Szklarki położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego na wysokości 525 m n.p.m. To drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach. Z jego powstaniem związana jest legenda o Karkonoszu i córce szklarza Szklarce, której imię nosi dziś przepływający potok.

Czy chłód powoduje przeziębienie?

Zobacz wideo

Wodospad Szklarki dostarcza wielu wrażeń estetycznych przez cały rok, zimą można zaobserwować ciekawe zjawisko i patrzeć, jak woda płynąca strumieniem w wodospadzie zamienia się w lód.

Przy kaskadzie potoku Szklarka (wysokość 13,3 m) znajduje się małe schronisko PTTK „Kochanówka”. Parking jest oddalony o około 15 minuut spacerem od Wodospadu. Nad wodospadem Szklarki obowiązuje cennik. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł.

Szklarska Poręba atrakcje dla narciarzy i snowboardzistów

Nie wolno zapominać, że Szklarska Poręba to jeden z dwóch dużych zimowych ośrodków turystycznych w Karkonoszach. Co robić w Szklarskiej Porębie zimą? Zjeżdżać na nartach lub na snowboardzie, ale i oddać się narciarstwu biegowemu. Szklarska Poręba Jakuszyce to najbardziej znany w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego. Ponieważ w Szklarskiej Porębie znajduje się wiele szkół narciarskich i instruktorów narciarskich, to dobre miejsce dla dzieci i poczatkujących narciarzy.

Tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego i snowboardu można podzielić na dwa regiony: miasto i Szrenica. Gdzie w obrębie Szklarskiej Poręby można pozjeżdżać na nartach? W kilku miejscach, warto jednak pamiętać, że stoki i wyciągi w mieście cechują się zróżnicowanym stanem przygotowania i utrzymania, a trasy zjazdowe są łatwe i krótkie. Można wziąć pod uwagę takie stoki jak: W Dolinie Szczęścia (ul. 11 Listopada 13), Pietkiewiczówka (ul. Turystyczna), Biała Polana (ul. Krasickiego, przy hotelu Sudety), Wesoła Górka (ul. Urocza 2) czy Nartolandia (ul. Turystyczna 18).

Jednak prawdziwym rajem dla miłośników narciarstwa zjazdowego i snowboardu, jeśli tylko warunki pogodowe są sprzyjające, jest Ski Arena Szrenica (ul. Turystyczna 25a). To chyba najpoważniejsza pozycja w zimowym zestawieniu „Szklarska Poręba atrakcje”.

Ski Arena Szrenica to zespół nartostrad w Szklarskiej Porębie na stokach Szrenicy i Łabskiego Szczytu. Wyciąg na Szrenicę ze Szklarskiej Poręby składa się z dwóch sekcji. Sekcja pierwsza Szrenica I wwozi narciarzy na wysokość około 880 m n.p.m., druga - Szrenica II - na Halę Szrenicką.

W kompleksie można znaleźć wiele zróżnicowanych tras narciarskich. To

  • trasy narciarskie łatwe (Puchatek, Hala Szrenicka),
  • trudne i średnio trudne (Lolobrygida, Śnieżynka, Hala pod Łabskim),
  • trasa bardzo trudna (FIS).

W SKI Arena działa wyciąg krzesełkowy na Szrenicę, wyciąg zaczepowy "Baby Lift", wyciąg orczykowy "Ściana", wyciąg orczykowy "Hala Szrenicka" czy wyciąg orczykowy "Świąteczny Kamień". Przepustowość kolejek linowych i wyciągów narciarskich wynosi 10 tysięcy osób na godzinę. Informacje na temat otwarcia, stanu tras, a także cenników można znaleźć na stronie kompleksu: http://sudetylift.com.pl/zima/

Więcej o: