Muszyna atrakcje dla dzieci zimą i latem. Co robić?

Muszyna atrakcje dla dzieci - co robić tu zimą i latem? Zimą jeździć na nartach i spacerować, latem wybierać się na długie piesze wycieczki. W międzyczasie warto korzystać z walorów uzdrowiskowych miejscowości bądź wstąpić do muzeum. Możliwości jest wiele. Muszyna atrakcje dla dzieci: co warto wpisać w plan rodzinnej wycieczki?

Muszyna atrakcje dla dzieci: narty i inne sporty zimowe

Co robić w Muszynie zimą? Jeździć na nartach bądź na snowboardzie. O atrakcje w tym zakresie dba między innymi Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, położona na malowniczych północno-zachodnich stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.). Stacja zajmuje powierzchnię ponad 100 ha i jako pierwsza w Polsce zapewniła połączenie dwóch miejscowości systemem wyciągów: Wierchomlę i Szczawnik (k. Muszyny).

Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla to jedna z największych rodzinnych stacji narciarskich w Polsce. Zalicza się ją do czołówki najnowocześniejszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się ośrodków. Kompleks unikalne warunki narciarskie zawdzięcza specyficznym warunkom klimatycznym - śnieg utrzymuje się tutaj długo, bo od listopada do kwietnia, a temperatura jest średnio o 4 stopnie niższa niż w okolicy.

Stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla to 10 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, większość z nich jest oświetlona, co umożliwia korzystanie z nich do późnych godzin wieczornych. Miłośnicy narciarstwa mają do dyspozycji urozmaicone i szerokie trasy zjazdowe. To zdecydowanie numer jeden na liście „Muszyna atrakcje”.

Można korzystać z 2 wyciągów krzesełkowych, 9 wyciągów orczykowych, wypożyczalni sprzętu i serwisu narciarskiego, a także przechowalni sprzętu. Na dzieci oraz dorosłych stawiających na deskach pierwsze kroki czekają instruktorzy ze szkoły. Maluchy (ale i dorośli, którzy chcą pozjeżdżać bez asysty maluchów) z pewnością ucieszą się z przedszkola narciarskiego „Wierchołek”. Więcej informacji, cennik i godziny otwarcia można znaleźć na stronie obiektu: www.wierchomla.com.pl.

Ale to nie wszystkie zimowe atrakcje w Muszynie. Oprócz stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla na terenie gminy zlokalizowane są inne przyjazne i kameralne obiekty narciarskie. Ponadto będąc w Muszynie zimą można spędzić niezapomniane chwile na kuligach, przejażdżkach psimi zaprzęgami oraz podczas jazdy skuterem śnieżnym. Wiele radości dostarcza tor saneczkowy i sztuczne lodowisko.

Czy chłód powoduje przeziębienie?

Zobacz wideo

Muszyna - atrakcje uzdrowiskowe

Warto pamiętać, że Muszyna posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami wód mineralnych. Znajdują się tu pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe, a także baseny oraz parki. Zdecydowanie warto z tego korzystać.

Atrakcje Muszyna: Muzeum Regionalne

W wolnej chwili można zobaczyć kolejną atrakcję w Muszynie. To Muzeum Regionalne (ul. Krzywa 1), które działa w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie. Muzeum powstało w 1958 roku jako „Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju”.

Ekspozycja muzeum zajmuje cztery izby, a do zbiorów należą eksponaty związane z historią Muszyny i Państwa Muszyńskiego oraz jego mieszkańców z tutejszymi społecznościami: łemkowską i żydowską, a także zbiory sztuki nieprofesjonalnej oraz współczesnej, w tym prace Władysława Chajca, Edmunda Cieczkiewicza, Aleksandra Jurkiewicza i Kazimierza Kwiatkowskiego. Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest bezpłatny.

Muszyna atrakcje: Ogrody Biblijne w Muszynie

Kolejną pozycją na liście „Muszyna atrakcje” zajmują słynne Ogrody Biblijne (ul. Kościelna 62). To kilka tematycznych części, które czerpią ze Starego i Nowego Testamentu. Obejrzeć można miniaturowe krajobrazy oraz architekturę i rzeźby ilustrujące poszczególne tematy biblijne (na przykład replikę Świątyni Salomona czy winnicę z wieżą strażniczą zbudowaną z kamienia), a także wymienione w Biblii gatunki roślin. Ogrody zajmują powierzchnię 1,3 ha, a w ramach projektu zagospodarowano obiekty wokół muszyńskiej parafii kościoła pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie.

Ogród pierwszy przedstawia historię zbawienia, od stworzenia świata aż do wydarzeń przedstawionych w Apokalipsie św. Jana. Ogród drugi to Ogród Krajobrazów Biblijnych, który ukazuje geografię Ziemi Świętej. Ogród trzeci przedstawia wybrane tematy z nauczania proroków. Ogród czwarty jest przygotowany specjalnie dla najmłodszych. To Dziecięcy Ogród Biblijny. Ogród piąty to Ogród dla Zakochanych w kształcie labiryntu, którego ścieżki prowadzą do utworzonej z bukszpanu ryby, symbolu chrześcijaństwa. Ogrody najpiękniejsze są latem.

Ogrody są czynne od wtorku do niedzieli. Od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 18:00, zaś w niedzielę od 9:00 do 18:00. W poniedziałek ogrody są zamknięte. Więcej informacji na temat ten atrakcji można znaleźć na stornie www.muszynskieogrodybiblijne.pl.

Więcej o: