Wisła atrakcje: narty, muzeum i zabytki

Wisła atrakcje - co robić z dzieckiem zimą? Ponieważ region jest rajem dla narciarzy, uwadze turystów polecają się świetnie przygotowane stoki z bogatym zapleczem. W chwili wytchnienia można iść na skocznię narciarską bądź spacerując obejrzeć różne ciekawe zabytki. Wisła atrakcje - co wpisać na tę listę?

Wisła atrakcje dla dzieci zimą – co warto zaplanować podczas pobytu w regionie? Możliwości, bardzo różnych, jest wiele. Wisła to ważny ośrodek sportowy, wypoczynkowy i turystyczny w Beskidzie Śląskim. Miasto położone jest w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Kilka kilometrów od zabudowań, choć na terenie administracyjnym miasta, swoje źródła ma rzeka Wisła.

Wisła atrakcje: Adam Małysz

Ponieważ Wisłę rozsławił Adam Małysz, wiele atrakcji miasta wiążę się właśnie z nim. W Wiśle znajduje się na przykład muzeum poświęcone temu genialnemu skoczkowi narciarskiemu (ul. 1 Maja). Można w nim obejrzeć liczne trofea oraz narty, na których skakał. To bez wątpienia pierwszy punkt na liście „Wisła atrakcje”.

Będąc w Wiśle warto zatrzymać się przy skoczni narciarskiej im. Adama Małysza, nawet jeśli nie rozgrywają się na niej zawody. Ta duża skocznia narciarska (jedna z dwóch w Polsce, obok Wielkiej Krokwi) zlokalizowana jest na północnym stoku zakończenia grzbietu Cieńków w Wiśle-Malince, na wysokości około 620 m n.p.m., nad potokiem Malinka. Turyści chętnie korzystają z wyciągu krzesełkowego, który prowadzi na szczyt skoczni. Stojąc na niej każdy, choć przez chwilę, może poczuć się jak prawdziwy zawodnik. Skocznia narciarska to jedna tych atrakcji dla dzieci w Wiśle, o której trudno zapomnieć.

Wisła atrakcje: wyciągi narciarskie

Na pytanie, co robić w Wiśle zimą, odpowiedź jest jedna. Pozjeżdżać na nartach. Wisła to raj dla narciarzy i snowboardzistów, z uwagi na mnogość ośrodków narciarskich. Wiele z nich jest przyjaznych dla rodzin. Gdzie pójść z dzieckiem na narty? Polecają się takie stoki jak: Cieńków, Klepki w Malince, Nowa Osada, Stok czy Skolnity Wisła Ski&Bike.

Stacja narciarska Cieńków zlokalizowana jest na północnym zboczu góry o tej samej nazwie w Wiśle-Malince. Składa się z sześciu wyciągów i pięciu tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Przy stoku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu oraz to, co dzieci lubią najbardziej: snowpark z rampami i skoczniami. To bez wątpienia atrakcje w Wiśle zimą, które warto zaliczyć. Trasy są sztucznie dośnieżane, ratrakowane, a stok oświetlony.

Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach:

Zobacz wideo

Klepki Wiśle-Malince usytuowane są na południowym zboczu góry Czupel w paśmie Baraniej Góry. W ośrodku pracują dwa wyciągi orczykowe oraz kolej krzesełkowa. Znajduje się tu „ośla łączka”, szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz punkt gastronomiczny. Trasy są sztucznie dośnieżane, ratrakowane, a stok oświetlony.

Ośrodek narciarski Nowa Osada położony jest na południowo-zachodnim zboczu wzgórza Wróblonki. Na narciarzy czekają cztery kilometry tras zjazdowych o różnym poziomie trudności. Najdłuższa z nich ma 1300 metrów. Funkcjonuje tu również kolej krzesełkowa. W ośrodku znajdują się trasy idealne do stawiania pierwszych kroków na deskach. Trasy są sztucznie dośnieżane, ratrakowane, a stok oświetlony.

Dla dzieci i osób, które rozpoczynają swoją przygodę z nartami czy snowboardem idealną propozycją jest stacja narciarska Skolnity Wisła Ski&Bike, położona w centrum miasta. Stacja oferuje wyciąg talerzykowy o długości 70 metrów, przeznaczony głównie do nauki jazdy na nartach bądź snowboardzie. Dostępne są również dwie trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności. Trasy te są ratrakowane, sztucznie naśnieżane i oświetlone.

U podnóża grzbietu Wielkiej Czantorii położony jest Stok - stacja narciarska, która składa się z jednej dużej kolei krzesełkowej o długości 800 metrów. Funkcjonują tu dwie trasy zjazdowe o długościach, czerwona i niebieska. Na początkujących narciarzy czeka trasa zielona, która znajduje się przy wyciągu orczykowym. Trasy są oświetlone, ratrakowane i dośnieżane. Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszy się zimowy plac zabaw z ruchomym chodnikiem, stokiem saneczkowym i dmuchaną tarczą do rzutu śnieżkami do celu.

Warto podkreślić, że w sumie w Wiśle i okolicach funkcjonuje prawie 30 wyciągów. To największe atrakcje dla dzieci, dla dorosłych również.

Wisła atrakcje: zabytki

Na liście „Wisła atrakcje” nie może zabraknąć zabytków, które można obejrzeć, spacerując po uliczkach miasteczka. To na przykład Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła wybudowany w 1838 r., będący przykładem architektury klasycystycznej czy karczma z 1794 r., obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego (ul. Stellera).

Uwadze turystów w każdym wieku poleca się enklawa starego budownictwa drewnianego: drewniana stara szkoła z 1891 r. oraz chałupa góralska z początku XX w. Warty obejrzenia jest także 110-letni pałacyk myśliwski Habsburgów z lat 1897-1898 r. obecnie siedziba wiślańskiego Koła PTTK (ul. Lipowa) czy Zamek Prezydenta na Zadnim Groniu wybudowany w 1930 r.

Atrakcją w Wiśle jest również galeria sztuki japońskiej (ul. Turystyczna 32), która w swoich zbiorach posiada japońskie lalki ningy?, drzeworyty (w tym zbiory Hiroshige And?), kimona (w tym kimon ślubnych), pasy obi oraz inne artefakty japońskie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA