Ferie 2020 w województwie wielkopolskim - jak spędzisz czas z dzieckiem?

Ferie zbliżają się wielkimi krokami - w tym roku w województwie wielkopolskim wypadają w terminie 27 stycznia - 9 lutego. Jak można zorganizować dzieciom czas, jeśli mieszkają na terenie Wielkopolski? Aby ciekawie spędzić wolny czas, w aktywny, kreatywny i różnorodny sposób, nie trzeba wcale wysyłać dziecka na kolonie w góry. Wystarczy dobrze się zorientować, co do zaoferowania ma ten region. Dowiedzcie się, co możecie zrobić w większych jego miastach, czyli w Poznaniu, Kaliszu i Koninie?

Ferie w mieście – zorganizowane i grupowe

Organizatorzy ferii w mieście mają w tym roku bardzo atrakcyjny plan dla starszych i młodszych. Na liście miejskich atrakcji znajdują się szaleństwa w aquaparku,  warsztaty kreatywne, kina, teatry, wypady na łyżwy, spotkania kulturalne w muzeach i ośrodkach kultury. Dla amatorów gotowania odbywają się warsztaty kulinarne, a szkoły tańca oferują naukę ulubionej techniki tanecznej.

Ferie w mieście to nie zawsze kosztowna rozrywka. Lokalne atrakcje w czasie ferii zimowych są bardzo często dofinansowywane przez miasto lub ośrodki gminne. Niektóre zajęcia są dostępne po symbolicznej opłacie lub są bezpłatne. Za niektóre trzeba zapalić normalną stawkę, ale mając do wyboru tańsze opcje można dokonać wyboru. Pewne jest jedno: w czasie ferii w województwie wielkopolskim sporo się dzieje i każde dziecko, niezależnie od tego, jakie podziela pasje, znajdzie coś dla siebie.

Skansen Miniatur Pobiedziska

Dobrym pomysłem na spędzenie ferii zimowych są odwiedziny w skansenie Miniatur, który znajduje się między Gnieznem a Poznaniem. Na terenie obiektu mieszczą się makiety znanych budowli lub fragmentów zabudowy pochodzących z największych miast województwa wielkopolskiego. Jednak główną funkcją skansenu jest  pokazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego obecnym i historycznym kształcie, a także zarys  procesu opisującego rozwój  polskiego osadnictwa.

Sprawdź 5 najlepszych miejsc na ferie w Polsce:

Zobacz wideo

Ferie na lodowisku

W województwie wielkopolskim nie brakuje również nowoczesnych lodowisk. Są to zarówno kryte, jak i odkryte obiekty. Wśród młodzieży największą sympatią cieszą się lodowiska w Kaliszu (Ice park), w Pile (na terenie hali aquaparku), a także w Swarzędzu i Złotowie. Największe kryte lodowisko w tym regionie to Iglo Park w Suchym Lesie. Opłaty związane z korzystaniem z lodowiska nie są wysokie, a gwarancja dobrej zabawy najwyższa. 

Narty

Mimo, że województwo wielkopolskie nie słynie ze stoków narciarskich, amatorzy tego sportu znajdą i tutaj coś dla siebie. Jednym z bardziej popularnych jest stok na poznańskiej Malcie, dodatkowo naśnieżany, a po zmroku ładnie oświetlany. Drugi stok znajduje się w Chodzieży - są tam dwa wyciągi. Oba obiekty oferują możliwość skorzystania z nauki w szkole narciarskiej i snowboardowej. Można również wynająć instruktora personalnego. 

Biegówki

Jeśli ktoś chciałby potrenować na biegówkach, to również nie będzie zawiedziony regionem wielkopolskim. Narty biegowe są doskonałym zimowym sportem dla starszych i młodszych, a trasy są w wielkopolskim Parku Narodowym, niedaleko Poznania, w Poznaniu w Lasku Marcelińskim i nad Maltą, czy w Puszczy Zielonce - dla różnych grup wiekowych, o różnym stopniu zaawansowania.

Atrakcje w Poznaniu

Poznań oferuję wiele miejskich atrakcji, które doceniają mniejsze i większe dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje poznańskie ZOO, które składa się z dwóch części. Pierwsza to tak zwane stare ZOO, za zwiedzanie którego nie jest pobierana opłata. Druga część jest bardzo nowoczesna i ma olbrzymią powierzchnię - sięgającą aż 117 ha. W całym ZOO można naliczyć ponad 2500 zwierząt i 368 ich gatunków.

Miejscem, do którego warto zabrać dzieci, jest poznańska Palmiarnia – największa w Polsce. Egzotyczna roślinność i ryby, które można obejrzeć zimą - nie wyjeżdżając za granicę.

Wśród polecanych atrakcji dla dzieci jest też Rogalowe Muzeum, w którym jest możliwość udziału w warsztatach kulinarnych. Na takich zajęciach grupowych dzieci samodzielnie uczą się piec rogala świętomarcińskiego. To świetna i pyszna zabawa.

Na uwagę zasługuje rekreacyjna część Poznania, nazywana Maltą. Dzieciom spodoba się zabytkowa kolejka turystyczna „Maltanka”, którą można przejechać 4 - kilometrową trasę. Na Malcie są Termy Maltańskie, w których można nie tylko liczyć na świetną rozrywkę, ale również na relaks i wypoczynek. Poza tym na Malcie mieści się niezwykły Park Rozrywki Rodzinka, gdzie na wielopoziomowej konstrukcji znajduje się masa atrakcji dla starszych i młodszych dzieci.

Więcej o: