Ferie zimowe 2020 w województwie śląskim, czyli terminy, atrakcje, półkolonie

Ferie zimowe 2020 w województwie śląskim zaczynają się 13 stycznia i trwają do 26 stycznia. W tym samym terminie będą wypoczywały dzieci mieszkające w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim i pomorskim. Co na ferie zimowe 2020 przygotowały największe miasta województwa śląskiego - Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Częstochowa czy Dąbrowa Górnicza?

Ferie zimowe 2020 w województwie śląskim upłyną pod znakiem wielu atrakcji. Na dzieci i młodzież czekają świetnie przygotowane stoki narciarskie, a także lodowiska czy aquaparki. Fantastycznym rozwiązaniem dla dzieci młodszych są półkolonie. Starszaki docenią zajęcia, warsztaty, pokazy i spotkania, jakie organizują  biblioteki, kina, muzea oraz różne placówki, ośrodki i firmy.

Zimowiska i półkolonie - ferie zimowe 2020 w województwie śląskim

Jakie półkolonie są organizowane w województwie śląskim? Naprawdę różne: artystyczne, językowe, sportowe. Jest z czego wybierać.

Na moc zimowych atrakcji – i niesamowitych podróży - zaprasza Creative Club Bielsko-Biała. Pierwszą propozycją jest podróż po świecie i odkrycie tajemnic siedmiu cudów świata, druga to podróż do ludzkich zmysłów. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku 7-13 lat, które lubią aktywnie spędzać czas, interesują się cyfrowym światem, chciałyby rozwinąć swoje zainteresowania o naukę programowania oraz odkrywać z nami ciekawostki ze świata.

Z kolei szkoła językowa Hiromi proponuje ferie zimowe 2020 z językiem i kulturą Japonii. Zajęcia odbywają się w Bielsku-Białej, a półkolonie językowe będą poświęcone kulturze Azji. W programie lekcje języka japońskiego, warsztaty i prezentacje na temat Japonii, degustacja sushi, a także konkurs z nagrodami.

A może półkolonie na sportowo? Dzieci w wieku od pięciu do 11 lat mogą wziąć udział w zimowisku organizowanym przez Klub Sportowy ORIENT. Półkolonie odbywają się od poniedziałku do piątku w sali treningowej KS ORIENT w Częstochowie oraz na świeżym powietrzu. W programie treningi sportowe ogólnorozwojowe, zabawy rozwijające dziecięcą wyobraźnię, treningi taekwondo, wyjścia na lodowisko, wycieczki do Magicznej Krainy, na kręgle, warsztaty kulinarne, a także inne atrakcje.

Znajdzie się tez coś dla młodych odkrywców z Dąbrowy Górniczej. KREO - Przestrzeń Dla Edukacji – w czasie ferii zimowych 2020 zaprasza dzieci na dwa turnusy półkolonii. I turnus "W pięć dni dookoła świata" pozwoli odkryć najciekawsze miejsca, poznać ich historię i geografię, a także zrobić mapę podróży. Z kolei II turnus "pięć zmysłów" to poznawcze zajęcia, które pozwolą uzyskać odpowiedzi na pytania „jak? co? dlaczego?”.Oprócz tego na dzieci czekają zajęcia plastyczno-kreatywne, planszówki i puzzle, gry zespołowe, codzienne zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, a także warsztaty i wycieczki. W planie: Wrotkarnia Sosnowiec, Palmiarnia Gliwice, Alpakarnia, Kino, Warsztaty w Nadleśnictwie, Kulinarny piątek oraz warsztaty - las w słoiku, czyli własny ekosystem.

To tylko przykładowe propozycje na ferie zimowe 2020 w województwie śląskim. Warto wiedzieć, że szukając półkolonii dla dziecka trzeba się rozglądać, ponieważ wiele ofert dostępnych jest wyłącznie lokalnie, off-line. Informacje można znaleźć na witrynach placówek czy w prasie.

Lodowiska, czyli ferie 2020 w województwie śląskim na łyżwach

Lodowiska, przy sprzyjających warunkach pogodowych, są otwarte przy ośrodkach sportowych, ale także na szkolnych boiskach, przy ratuszach i galeriach handlowych. Oznacza to, że działają niemal w każdej miejscowości. Bez względu na warunki atmosferyczne, także poza okresem ferii zimowych 2020, można jeździć pod dachem, np. w Katowicach w Spodku.

Ferie zimowe 2020 na nartach. Stoki w województwie śląskim

Narty w województwie śląskim to prawdopodobnie największa atrakcja regionu i sezonu. Dobre warunki do nauki jazdy na nartach i spędzania czasu dla dzieci panują w wielu ośrodkach. W wielu z nich znajdują się przedszkola narciarskie, a także inne atrakcje i udogodnienia dla dzieci. Najpopularniejsze ośrodki narciarskie to:

  • Szczyrk (trasy w Szczyrku należą do najdłuższych w kraju),
  • Wisła (działa tu prawie 20 stacji narciarskich. Cztery z nich dysponują wyciągami kanapowymi plus piąty na skoczni im. Adama Małysza),
  • Istebna,
  • Ustroń,
  • Brenna,
  • Korbielów,
  • Zwardoń,
  • Bielsko-Biała,
  • Żywiec.

Stoki narciarskie można również znaleźć w Katowicach (wyciąg narciarki "Sopelek") i Sosnowcu (obiekt narciarski Środula).

W regionie znajdzie się także wiele atrakcji dla miłośników narciarstwa biegowego. Trasy można znaleźć na Kubalonce czy Istebnej. Przy wystarczającej pokrywie śnieżnej można pobiegać również m.in. w Ustroniu (Czantoria i bulwary Wisły), w okolicy Skoczowa (wzgórze Kaplicówka) oraz na lotnisku w Bielsku - Białej.

Nie macie planów na ferie? Polecamy wieczór z nową częścią filmu Netflixa.

Zobacz wideo
Więcej o: