Bezpieczne ferie zimowe 2020 - na co zwrócić uwagę, gdy dziecko wyjeżdża samo?

Ferie zimowe 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Na co zwrócić uwagę, gdy dziecko wyjeżdża samo? Na wiele kwestii. Istotne jest tak sprawdzenie rzetelności organizatora wyjazdu, jak i poinstruowanie dziecka, jak powinno się zachowywać. Nie mniej ważne jest wykupienie ubezpieczenia czy wypełnienie karty kwalifikacyjnej uczestnika wyjazdu.

Bezpieczne ferie zimowe 2020 - na co zwrócić uwagę, gdy dziecko wyjeżdża samo? Na wiele rzeczy. Uwaga i przezorność z pewnością wpłyną na to, że wypoczynek będzie komfortowy, a dziecko przywiezie z ferii wyłącznie dobre wspomnienia.

Bezpieczne ferie zimowe 2020: sprawdzenie organizatora wyjazdu

Zanim dziecko wyjedzie na ferie, należy sprawdzić, czy wyjazd został zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na portalu nadzorowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl. W zakładce "baza wypoczynku" znajdują się zgłoszone zimowiska, półkolonie i obozy.

Odnalezienie zgłoszenia świadczy o tym, że organizator jest wiarygodny, a jego działania są kontrolowane przez kuratorium oświaty, straż pożarną, a także służby sanitarne. Zasady i organizacja wypoczynku podlegają również obowiązującym ustawom i rozporządzeniom. Zdecydowanie warto również sprawdzić opinie na temat organizatora. Dobrze wybierać firmy i kierunki sprawdzone.

Jeśli dziecko będzie podróżowało autokarem, stan pojazdu można sprawdzić na stronie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ (aby poznać raport, należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu).

Bądź widoczny, noś odblaski. Mogą uratować ci życie

Zobacz wideo

Bezpieczne ferie zimowe 2020: przestrzeganie zasad

Co jeszcze można zrobić, aby ferie były bezpieczne? Jeśli dziecko wyjeżdża samo, należy z nim przeprowadzić rozmowę na temat zasad, zachowania na obozie, a także ustalić różne szczegóły, takie jak sposób ubierania się czy kontaktowanie się z rodzicami. Dziecko powinno mniej więcej wiedzieć, czego się spodziewać. Ważne jest, by wiedziało, co ma robić, gdy się źle poczuje czy się zgubi, ale i jakie atrakcje czekają na niego w tym sezonie.

Bezpieczne ferie zimowe 2020: dobre rady

Inwestycją w bezpieczne ferie zimowe 2020 jest rozmowa z dzieckiem na temat zasad dotyczących zabaw zimowych. Co jest ważne? Jakie rady dać dziecku?

  1. Podczas zabaw na śniegu i lodowisku, ale i w czasie całego wyjazdu, pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
  2. Nie strącaj zwisających z dachów sopli. Pamiętaj, że zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W takim przypadku powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
  3. W wolnym czasie przebywaj na świeżym powietrzu, dbaj o aktywność fizyczną. Ubieraj się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
  4. Unikaj kontaktu z osobami chorymi, a w przypadku wystąpienia objawów choroby zgłoś się do wychowawcy lub lekarza.
  5. Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu drogi oraz zbiorników wodnych. W czasie zjeżdżania zachowuj bezpieczną odległość między sankami.
  6. Rzucając się śniegiem nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni, nie celuj w twarz drugiej osoby. To niebezpieczne.
  7. Na łyżwach wolno jeździć wyłącznie w wyznaczonych miejscach, nie ślizgaj się po lodzie na rzece lub stawie. To może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod ciężarem ciała.
  8. Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.

Warto uświadomić dziecku, że są to zasady uniwersalne, obowiązujące zimą zawsze, nie tylko podczas wyjazdu.

Bezpieczne ferie zimowe 2020: ważne informacje

Na temat wypoczynku, zachowania i bezpieczeństwa podczas wyjazdu należy rozmawiać nie tylko z dzieckiem, ale i wychowawcą. Jeśli to niemożliwe, wszelkie ważne informacje na temat syna czy córki należy odnotować na karcie kwalifikacyjnej, a i zapisać na kartce. Co jest istotne? Informacje o alergiach, chorobach i przyjmowanych lekach, specyficznych reakcjach na określone sytuacje. Warto dopisać dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe. To ważne.

Bezpieczne ferie zimowe 2020: ubezpieczenie

Choć dziecko zwykle jest ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków w szkole, warto wykupić dodatkową polisę. O ile nie jest to konieczne na czas ferii 2020 spędzanych w kraju, o tyle kwestia staje się bezdyskusyjna podczas wyjazdów za granicę. Polisa szkolna na pewno nie obejmuje bowiem kosztów leczenia, transportu, ratownictwa czy OC.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.