Bezpieczne ferie zimowe 2020 - na co zwrócić uwagę, gdy dziecko wyjeżdża samo? Na wiele rzeczy. Uwaga i przezorność z pewnością wpłyną na to, że wypoczynek będzie komfortowy, a dziecko przywiezie z ferii wyłącznie dobre wspomnienia.
Zanim dziecko wyjedzie na ferie, należy sprawdzić, czy wyjazd został zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na portalu nadzorowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl. W zakładce "baza wypoczynku" znajdują się zgłoszone zimowiska, półkolonie i obozy.
Odnalezienie zgłoszenia świadczy o tym, że organizator jest wiarygodny, a jego działania są kontrolowane przez kuratorium oświaty, straż pożarną, a także służby sanitarne. Zasady i organizacja wypoczynku podlegają również obowiązującym ustawom i rozporządzeniom. Zdecydowanie warto również sprawdzić opinie na temat organizatora. Dobrze wybierać firmy i kierunki sprawdzone.
Jeśli dziecko będzie podróżowało autokarem, stan pojazdu można sprawdzić na stronie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ (aby poznać raport, należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu).
Bądź widoczny, noś odblaski. Mogą uratować ci życie
Co jeszcze można zrobić, aby ferie były bezpieczne? Jeśli dziecko wyjeżdża samo, należy z nim przeprowadzić rozmowę na temat zasad, zachowania na obozie, a także ustalić różne szczegóły, takie jak sposób ubierania się czy kontaktowanie się z rodzicami. Dziecko powinno mniej więcej wiedzieć, czego się spodziewać. Ważne jest, by wiedziało, co ma robić, gdy się źle poczuje czy się zgubi, ale i jakie atrakcje czekają na niego w tym sezonie.
Inwestycją w bezpieczne ferie zimowe 2020 jest rozmowa z dzieckiem na temat zasad dotyczących zabaw zimowych. Co jest ważne? Jakie rady dać dziecku?
Warto uświadomić dziecku, że są to zasady uniwersalne, obowiązujące zimą zawsze, nie tylko podczas wyjazdu.
Na temat wypoczynku, zachowania i bezpieczeństwa podczas wyjazdu należy rozmawiać nie tylko z dzieckiem, ale i wychowawcą. Jeśli to niemożliwe, wszelkie ważne informacje na temat syna czy córki należy odnotować na karcie kwalifikacyjnej, a i zapisać na kartce. Co jest istotne? Informacje o alergiach, chorobach i przyjmowanych lekach, specyficznych reakcjach na określone sytuacje. Warto dopisać dokładne dane adresowe, telefony kontaktowe. To ważne.
Choć dziecko zwykle jest ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków w szkole, warto wykupić dodatkową polisę. O ile nie jest to konieczne na czas ferii 2020 spędzanych w kraju, o tyle kwestia staje się bezdyskusyjna podczas wyjazdów za granicę. Polisa szkolna na pewno nie obejmuje bowiem kosztów leczenia, transportu, ratownictwa czy OC.