Zima w mieście, czyli półkolonie w czasie ferii zimowych 2020

Zima w mieście nie musi być nudna dla dzieci i kłopotliwa dla rodziców, których dzieci nie mogą przebywać same, bez opieki dorosłych. Rozwiązaniem na czas ferii zimowych 2020 są półkolonie. Co to takiego? Czego można się spodziewać po takiej formie wypoczynku?

Zima w mieście, czyli półkolonie zimowe 2020

Półkolonie swą ideą nawiązują do klasycznych kolonii z tą różnicą, że dziecko nie wyjeżdża poza miejsce zamieszkania, nie nocuje w budynku, gdzie zorganizowany jest turnus, a w domu. To sprawia, że taka forma opieki jest idealna dla dzieci, które lubią spędzać wolny czas w ciekawy sposób, muszą pozostawać pod opieką dorosłych, ale nie są gotowe, by wyjechać poza swoją wieś czy miasto.

Półkolonie są znacznie tańsze niż tradycyjne kolonie wyjazdowe. Ma to związek głównie z tym, że rodzice przyprowadzają uczestnika zajęć rano, a odbierają po południu. Dzięki temu dziecko codziennie bierze udział w ciekawych zajęciach organizowanych przez szkoły, domy kultury, placówki edukacyjne i instytucje, a także firmy prywatne, a wieczory spędza z rodzicami.

Półkolonie to zajęcia zorganizowane, trwające kilka dni. W tym czasie dzieciaki mają zapewnioną opiekę, wyżywienie oraz różne atrakcji. Te są organizowane zarówno tam, gdzie odbywają się zajęcia, jak i w plenerze oraz obiektach typu basen, kino, teatr czy hala sportowa.

Zamarznięte jezioro to nie lodowisko. Nie trzeba wiele, by doszło do tragedii

Zobacz wideo

Zima w mieście na półkoloniach. Dlaczego warto zapisać dziecko?

Dlaczego warto zapisać dziecko na półkolonie w czasie ferii zimowych 2020? Z jakich powodów to idealna propozycja na zimę w mieście dla najmłodszych? Argumentów jest kilka.

Przede wszystkim dzieci przebywają pod opieką profesjonalistów. Nie trzeba obawiać się o ich bezpieczeństwo. Dzięki temu zarówno uczestnicy półkolonii, jak i ich rodzice czują się komfortowo. Poza tym na półkoloniach nie ma nudy. Plan dnia zwykle wypełniony jest różnymi atrakcjami i aktywnościami. Dziecko może spędzić czas w sposób wartościowy i ciekawy. Taka formuła ma wiele zalet.

Półkolonie to szansa na nawiązanie nowych znajomości, wchodzenia w ciekawe relacje, integrację z rówieśnikami. To idealna propozycja zarówno dla maluchów, które uwielbiają towarzystwo innych dzieci, jak i tych, które są nieśmiałe i słabiej odnajdują się w grupie.

Ponadto półkolonie są doskonałą okazją do treningu umiejętności społecznych, takich jak współpraca, budowanie relacji, sztuka osiągania kompromisu czy prowadzenia sporów. Półkolonie zimowe czy letnie to także trening charakteru. Dzieci uczą się dyscypliny, punktualności i obowiązkowości, a także pracy w grupie.

Spędzanie zimy w mieście na półkoloniach to również okazja do nauki poprzez zabawę. Dzieci mogą eksperymentować, doświadczać, zadawać pytania, rozwiązywać zadania, uczyć się języka. Ponieważ istnieją różne rodzaje tematycznych półkolonii dla dzieci, także na ferie zimowe 2020, zima w mieście może być bardzo atrakcyjna.

Organizatorzy posiadają wiele ciekawych ofert. Wystarczy wybrać taką, która jest zgodna z preferencjami dziecka. Dzięki temu ma ono szansę pogłębiać swoje zainteresowania bądź odkryć nieznane dotąd zdolności i pasje.

Zima w mieście, czyli półkolonie zimowe 2020. Co wybrać?

Zima w mieście spędzona na półkoloniach to szansa na rozwój zainteresowań i hobby dziecka, a także próbowania nowych aktywności, nauczenia się czegoś nowego, odkrycia nieznanych dotąd pasji. Co robić w wolnym czasie na półkoloniach? Wiele różnych rzeczy. Zależy to od profilu organizowanych turnusów. Można uprawiać sport, uczyć się gotować, programować, tańczyć, pływać. Co wybrać?

Dla dzieci, które zdradzają zainteresowania i zdolności plastyczne, wokalne czy aktorskie, idealne będą półkolonie artystyczne. To doskonała okazja do wyrażania siebie, rozbudzania kreatywności i wyobraźni, pielęgnowania wrażliwości artystycznej, ale i doskonalenia warsztatu plastycznego, tanecznego czy wokalnego. W zależności od zainteresowań dziecka można je zapisać na półkolonie teatralne, półkolonie plastyczne, półkolonie z rękodziełem, półkolonie muzyczne czy półkolonie taneczne.

Dzieci, które zimę w mieście chcą spędzić aktywnie, warto zapisać na półkolonie sportowe. Oferta na ferie zimowe 2020 obfituje w propozycje dla młodych piłkarzy, pływaków, narciarzy, skaterów oraz dzieci, które chcą spróbować swoich sił w różnych formach aktywności. Półkolonie mogą być sprofilowane, jak i mieć charakter multisportowy.

Ciekawą propozycją dla młodych naukowców na spędzenie zimy w mieście są półkolonie edukacyjne. Co robić w czasie ferii zimowych 2020? Uczyć się poprzez zabawę, w ciekawej formie zgłębiając tajniki wielu różnych dziedzin, takich jak programowanie, robotyka, matematyka, chemia, język angielski czy informatyka.

Szukając dla najmłodszych sposobu na zimę w mieście, czyli półkolonie w czasie ferii zimowych 2020, warto być czujnym. W wielu miastach można znaleźć zajęcia o oryginalnej tematyce. To na przykład półkolonie kulinarne, igrzyska e-sportowe, półkolonie dla miłośników Harry'ego Pottera, półkolonie bajkowe, także półkolonie w siodle, detektywistyczne i wiele innych.

Więcej o: